اخبار

اژه‌ای: خروج ماموران از منزل مهدی کروبی دروغ است

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص وعده دولت روحانی برای پایان اعتصاب غذای مهدی کروبی گفته خروج ماموران از منزل مهدی کروبی دروغ محض است. او در باره درخواست دوم کروبی مبنی بر برگزاری محکمه علنی گفت که قوه قضاییه با این درخواست نیز موافقت نکرده است …
غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه رژیم، در نشست خبری خود با رسانه‌ها در روز یکشنبه (۲۹ مرداد/ ۲۰ اوت) خروج نیروهای امنیتی از منزل مهدی کروبی را «دروغ محض» خواند.
اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه «با توجه به درخواست آقای کروبی مبنی بر خروج نیروهای امنیتی از منزل و همچنین درخواست محاکمه علنی ایشان و با توجه به اینکه مورد اول انجام شده به درخواست دوم چه زمانی رسیدگی می‌شود؟» گفت: «چه کسی گفته انجام شده است، این ادعا دروغ محض است.»
مهدی کروبی روز چهارشنبه گذشته (۲۵ مرداد/ ۱۶اوت) در اعتراض به «حصر غیرقانونی و غیرشرعی» خود به اعتصاب غذای خشک دست زد. خانواده آقای کروبی به نقل از ایشان دو خواسته را مطرح و اعلام کردند تا تحقق این دو خواسته، او به اعتصاب خود ادامه خواهد داد.
خواسته نخست کروبی «خروج ماموران امنیتی از منزل» یا همان محل حصر وی بود. مطالبه دوم ایشان «برگزاری دادگاه علنی در صورت تداوم حصر» بود.
مهدی کروبی ۸۰ سال دارد و یک هفته پیش از اعتصاب غذا، یک عمل جراحی قلب داشت. با این وضعیت سنی و جسمی، او چندین ساعت پس از آغاز اعتصاب، به دلیل وخامت شرایط جسمی به بیمارستان منتقل شد.
یک روز بعد در حالی که آقای کروبی در سی‌سی‌یو بود، محمد تقی کروبی، یکی از فرزندان آقای کروبی خبر داد: «وزیر بهداشت و دولت حسن روحانی تضمین کردند که نیروهای امنیتی از منزل مهدی کروبی خارج شوند.»
مهدی کروبی هنوز در بیمارستان بستری است. پس از مرخصی او و بازگشت به منزل روشن خواهد شد که دولت حسن روحانی به وعده خود عمل کرده و یا ادعای سخنگوی قوه قضاییه واقعیت دارد. مهدی کروبی پیشتر اعلام کرده که اگر شرایط او تغییر نکند و «حصر غیرقانونی، بدون محاکمه علنی» او ادامه یابد بازهم به اعتصاب غذا دست خواهد زد.
«تصویب حصر در شورای عالی امنیت ملی»
به گزارش دویچه وله، محسنی اژه‌ای پس از تکذیب خروج نیروهای امنیتی از منزل کروبی اضافه کرد: «لازم است در این خصوص توضیحاتی بدهم. بهتر است هر موضوع را از جنبه‌های مختلف تفکیک کنیم و اقدام مناسب را در نظر بگیریم؛ زیرا ممکن است حق مطلب ادا نشود.»
سخنگوی قوه قضاییه گفت: «اقدامات مجرمانه‌ای در سال‌های ۸۸ و ۸۹ اتفاق افتاد و عده‌ای مقابل قانون قرار گرفتند. تخریب اموال عمومی، اهانت، تهمت، افترا و سلسله اقدامات مجرمانه‌ای توسط این افراد صورت گرفت و از همان زمان دستگاه‌های مسئول مشغول برخورد با مجرمین شدند. در این راستا عده‌ای دستگیر شدند، عده‌ای با رافت اسلامی مجازات و محاکمه شدند.»
اژه‌ای افزود: «در این راستا اقدامی هم توسط شورای عالی امنیت ملی در سال ۸۹ نسبت به بعضی از کسانی که در راس بودند صورت گرفت. آن تصمیم منجر به محصور شدن بعضی از افراد شد. آن مصوبه همچنان به قوت خود باقیست.»
ادعای اژه‌ای درباره تصویب حصر مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در شورای عالی امنیت ملی در حالی است که تصویت حصر در این شورا بارها تکذیب شده و سخنگویان دولت روحانی نیز گفته‌اند شورای عالی امنیت ملی چنین مصوبه‌ای نداشته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا