بین‌المللی

سال گذشته ۳۴ هزار نفر در حملات تروریستی کشته شدند

شمار رو به افزایش حملات تروریستی در اروپا مردم این قاره را نگران کرده است. نتیجه یک تحقیق نشان می‌دهد که در حملات تروریستی سال ۲۰۱۶ میلادی در سراسر جهان ۳۴ هزار نفر کشته شدند. بیشتر قربانیان ساکن کشورهای خاورمیانه بودند.

انفجار خودروهای بمب‌گذاری شده در بغداد بخشی از زندگی اندوه‌بار روزمره مردم است

انفجار خودروهای بمب‌گذاری شده در بغداد بخشی از زندگی اندوه‌بار روزمره مردم است

محققان “کنسرسیوم ملی برای تروریسم و مقابله با ترور” در دانشگاه مریلند آمریکا آمار حملات تروریستی در سراسر جهان را جمع‌آوری و بررسی کردند. به گفته آنها در سال گذشته میلادی در مجموع ۱۳ هزار و ۴۰۰ مورد حمله تروریستی در جهان رخ داده که جان ۳۴ هزار نفر را گرفته است. این رقم عاملان حملات تروریستی را نیز شامل می‌شود که بیش از یک سوم کشته‌ها را تشکیل می‌دادند. آمار منتشر شده نشان می‌دهد که تعداد حملات تروریستی در سراسر جهان در مقایسه با سال ۲۰۱۵ میلادی ۹ درصد کاهش یافته است. آمار کشته‌ها نیز ده درصد کمتر شده است.

اغلب قربانیان حملات تروریستی در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بودند. در شماری از این کشورها گروه تروریستی “دولت اسلامی” و گروه‌های وابسته به آن فعال هستند. در کشورهایی که “دولت اسلامی” فعال است آمار حملات تروریستی و قربانیان این حملات اندکی افزایش داشته است.

اما در کشورهای جنوب آسیا، به ویژه در پاکستان، تعداد این حملات و شمار کشته‌ها در سال ۲۰۱۶ میلادی اندکی کاهش پیدا کرده است.

در حملات تروریستی اروپا ۳۵۰ نفر کشته شدند

سال ۲۰۱۶ میلادی در مجموع سه درصد حملات تروریستی در غرب و شرق اروپا رخ داده است. در این حملات ۳۵۰ نفر کشته شدند. این آمار هر چند در مقایسه با کشورهای خاورمیانه اندک است اما در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۵ میلادی به مراتب بیشتر است.

محققان دانشگاه مرلیند دلیل آن را حمله تروریست‌ها با راندن خودرو به میان جمعیت عنوان کرده‌اند. در تحقیق دانشگاه مرلیند قید شده است که “این تاکتیک جدید نیست، اما به مراتب بیش از گذشته در حملات تروریستی مورد استفاده قرار می‌گیرد و موجب افزایش آمار شمار قربانیان شده است”.

آمار کشته‌شدگان در حملات تروریستی سال ۲۰۱۶ میلادی در کشورهای اروپایی به آمار دهه‌‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ نزدیک است. درآن سال‌ها از جمله به دلیل فعالیت “سازمان جدایی طلب باسک (اتا)” در اسپانیا و مبارزه مسلحانه “ارتش جمهوری‌خواه ایرلند” در بریتانیا شمار قربانیان حملات تروریستی بالا بود.

این آمار اما از سال‌های دهه ۱۹۹۰ رو به کاهش رفت اما از سال ۲۰۱۴ میلادی با آغاز حملات تروریستی در کشورهایی اروپایی بار دیگر روندی رو به افزایش پیدا کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا