گوناگون

درخواست آمریکا برای بازرسی هسته‌ای از مراکز نظامی ایران

رسانه های خبری گزارش دادند که سفیر آمریکا در سازمان ملل خواستار بازرسی از اماکن نظامی مشکوک رژیم ایران شده است…

هیلی روز سه شنبه در اظهارات خود تاکید کرد دونالد ترامپ هنوز به تصمیمی مشخص درباره توافق هسته‌ای با ایرن نرسیده است. او با رد برخی گمانه‌زنی‌ها درباره لغو توافق هسته‌ای از سوی آمریکا گفت: «ما هنوز به تصمیمی نرسیده ایم و رییس جمهور به تصمیمی در این باره نرسیده است». او افزود: «آنچه ما در حال حاضر به دنبال آن هستیم کسب بیشترین میزان اطلاعات در این باره (توافق هسته‌ای) است».

هیلی  افزود: « ما حتی یک دلیل هم برای اینکه به ایران اعتماد داشته باشیم، نداریم. بنابراین از نظر من رییس جمهور دلایل زیادی دارد تا به اقدامات ایران به دیده تردید بنگرد». او تاکید کرد: «اگر به رفتار گذشته نگاه کنیم می بینیم که ایران در مراکز نظامی و دانشگاهی و تحقیقاتی خود اقدامات مخفیانه و کارهایی از این دست انجام داده است». تهدید ایران به از سرگیری غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا  تردیدها را بیشتر می کند.

سخنان نمانیده آمریکا در سازمان ملل متحد در حالی ایراد می‌شود که علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، با هشدار نسبت به آن‌چه نقض توافق هسته‌ای از سوی ایالات متحده نامید، تهدید به از سرگیری غنی سازی اورانیوم کرد.

صالحی سه‌شنبه ۲۲ اوت در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بر افزایش توانایی‌های اتمی ایران پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ تاکید کرد و گفت: «اگر اراده کنیم در فردو حداکثر تا پنج روز می توانیم غنی سازی ۲۰ درصدی را آغاز کنیم و این خیلی معنی دارد. این اقدام از نظر فنی و حرفه‌ای پیام های گوناگون دارد و طرف مقابل پیام آن را می فهمد». ژوئیه سال ۲۰۱۵، ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) به توافقی دست یافتند که بر پایه آن، در برابر محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو می‌شود. برپایه، این توافق که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم نامیده می‌شود و از ژوئیه ۲۰۱۶ اجرایی شد، ایران غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا را متوقف کرده و نیروگاه تولید آب سنگین اراک، تغییر کاربری می‌دهد.

سایت رویداد در تهران در این باره نوشت: مخالفت ها و سنگ اندازی های ترامپ نسبت به برجام وارد فاز عملی می شود. اگر رییس جمهور آمریکا تا چندی پیش در اطرافیان و مشاورانش کسی را پیدا نمی کرد تا جدی به برجام سنگ پراکنی کند حالا نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل نخستین گام ها را برداشته و انگشت را جایی قرار داده که بیشترین حسایت ها وجود دارد. پارچین از یک سو و بازرسی از مکان های نظامی یا دسترسی به اطلاعات مربوط به آن یک درخواست بازی بهم زن است.

کیهان خامنه ای چند روز پیش در واکنش به تحریم سپاه از سوی آمریکا نوشته بود: در منطقه ۵۰هزار نیرو و دهها پایگاه دارید؛ منتظر پاسخ باشید

این منبع افزود: آمریکایی‌ها باید بدانند که سخت در اشتباه هستند و اگر قرار است آنان حد و مرزی در دشمنی و وقاحت نشناسند، لزوما پاسخ خود را در نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام و از سوی دیپلمات‌هایی با کت و شلوار شیک نخواهند گرفت. آمریکایی‌ها ده‌ها پایگاه نظامی و حدود ۵۰ هزار نیرو در منطقه دارند. منتظر پاسخ باشید.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا