اجتماعی

رییس جدیدشورای شهر تهران: در مورد آسیب‌های اجتماعی پول زیاد هزینه کردیم اما مسیر درست نبوده

محسن هاشمی با اشاره به اینکه چند گزارش محرمانه درباره این موضوع مطالعه کرده، اذعان کرد در این زمینه پول زیادی هزینه شده است اما حجم آسیب‌ها نشان دهنده نادرست بودن مسیر است…

وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سوال که برنامه‌های شهردار جدید تهران تا به چه میزان بر درآمدهای پایدار متمرکز است، گفت: دقت داشته باشید که ما میراث بودجه انقباضی تصویبی شورای چهارم برای سال ۹۶ هستیم که شورای چهارم حدود ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بودجه منعقد کرده که ۸۰۰۰ میلیارد آن برای عمران و حمل و نقل، ۵۰۰۰ میلیارد تومان برای حقوق و دستمزد، ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای امور فرهنگی و اجتماعی و ۱۶۰۰ میلیارد تومان نیز در عرصه خدمات جانمایی شده است. لذا ما میراث دار بودجه سال ۹۶ شورای چهارم هستیم، اما به نظر من یک شهردار باید هم مدیر درآمد و هم مدیر هزینه باشد و علاوه بر اینکه بتواند بودجه را در اقدامات خوب و خاص هزینه کند، باید وقت زیادی برای کسب درآمد داشته باشد؛ چرا که درآمدهایی که در مدیریت قبلی ایجاد شده پایدار نبوده و منجر به توسعه نشده و می‌بینید که تمرکزشان بیشتر بر روی تراکم بوده و شاهدیم که بارگذاری شدید در ساخت تجاری‌ها و مال‌ها سبب بروز مشکلات شده، به گونه‌ای که تقریبا معابر در شمال شهر تهران به دلیل مال‌های ساخته شده به انسداد رسیده و این در حالیست که هنوز مجوز ۴۰ درصد از مال‌ها در منطقه یک اجرایی نشده است.

وی در مورد مدیریت یکپارچه شهری نیز با بیان اینکه قانون به مدیریت یکپارچه شهری توجه زیادی داشته، گفت: بر اساس قانون، ۲۴ مورد از فعالیت‌های دولت در شهر باید به شهرداری‌ها داده شود که این مسئله موجب یکپارچگی بیشتر در شهر می‌شود. به عنوان مثال جای سوال است که چرا یک روز باید آسفالت شود و روز دیگر آسفالت کنده شود. در حالیکه اگر این تاسیسات در داخل یک کانال ویژه طراحی می‌شد، این مسئله رخ نمی‌داد، اما از آنجایی که این سازمان‌های خدماتی یکپارچه نیستند، کسی نمی‌داند این کانال‌ها را چه کسی و با چه هزینه‌ای باید ایجاد کند و جالب است بدانید بر اساس قانون امور زیرساختی به مانند سیاست‌های امنیتی، دفاعی، اقتصادی و … باید در اختیار دولت باشد و مابقی اختیارات به حکومت‌های محلی داده شود.

گزارش‌های محرمانه درباره آسیب‌های اجتماعی تهران

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آسیب‌های اجتماعی شهر تهران با بیان اینکه چند گزارش محرمانه در مورد آسیب‌های اجتماعی در تهران را مطالعه کردم، گفت: منبع آسیب‌های اجتماعی این است که نتوانستیم صیانت درستی از فرهنگ داشته باشیم. درست است که پول زیادی در این زمینه هزینه کردیم اما حجم آسیب‌ها نشان می‌دهد که مسیرمان درست نبوده است.

وی با بیان اینکه چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است، افزود:‌ نباید بودجه‌های فرهنگی در جاهایی که لازم نیست، هزینه شود و باید در هزینه‌ها اولویت بندی کنیم و معتقدم آسیب تهران تنها از طریق سمن‌ها و نه سیستم دولتی، حل می‌شود که البته برنامه اجرایی آن در شورای چهارم نوشته شده اما باید مورد بازنگری قرار گیرد و کیفی‌سازی شود.

وی در مورد عدم تاثیرگذاری فرهنگسراها در تهران گفت: متاسفانه در کارهای فرهنگی که در تهران انجام شده، محدودیت‌هایی را اعمال کردیم که حتی در دین نیز وجود ندارد و این باعث شده بسیاری از هنرمندان به میدان نیایند و متاسفانه مرز گناه و ثواب در سیستم یک مقدار حالت افراطی پیدا کرده است و جاهایی که اسلام گناه اعلام نکرده مدیران به دلیل اینکه فکر می‌کنند ممکن است اتفاقی رخ دهد، اجازه نمی‌دهند و این باعث از دست دادن هنرمندان شده است و باید اقدامی در این راستا اندیشیده شود.

رئیس شورای شهر تهران در پایان سخنان خود گفت: ما به اداره تهران به روش خرد جمعی اعتقاد داریم و به همین دلیل از همه اساتید، روحانیون، هنرمندان، نخبگان و حتی شهروندان عادی می‌خواهم که نظرات و ایده‌های خود را برای اداره بهتر شهر به شورای شهر بدهند تا بتوانیم شهری بهتر داشته باشیم. ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا