گوناگون

دکتر ابراهیم یزدی درگذشت

به گزارش مهر،ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران و وزیر امور خارجه دولت موقت در سن ۸۶ پس از دوره‌ای بیماری در شهر ازمیر ترکیه درگذشت….
Afbeeldingsresultaat voor ‫ابراهیم یزدی با خمینی‬‎ یزدی در سال ۱۹۶۱ به ایالات متحده آمریکا رفت، و مدتی طولانی به همراه همسر و ۶ فرزندش در شهر هوستون ایالت تگزاس زندگی می‌کرد.

او و همسرش در سال ۱۹۷۱ شهروند ایالات متحده شدند. او در هنگام اخراج خمینی از عراق و امتناع دولت کویت از پذیرش خمینی، پیشنهاد مهاجرت به فرانسه را می‌دهد. او در این مدت از مشاورین ارشد  خمینی بوده‌است.

ابراهیم یزدی همراه با  خمینی از فرانسه به ایران آمد. با تشکیل شورای انقلاب، او به عضویت این شورا برگزیده می‌شود و با شروع دولت موقت مهندس بازرگان، او نخست به عنوان معاون نخست وزیر در امور انقلاب و سپس پس از استعفای کریم سنجابی از پست وزارت امور خارجه به عنوان وزیر خارجه دولت انتخاب می‌شود.

او در سالهای ۵۸ و ۵۹ سرپرستی مؤسسه کیهان را بر عهده داشت. ابراهیم یزدی در نامه ای خطاب به احمدی خمینی در سال ۱۳۶۹ ادعا می کند که برنامه سیاسی و اجرایی آقای خمینی که بعدها بر طبق آن شورای انقلاب و دولت موقت تأسیس گردید را وی تنظیم کرده است. وی ادعا می کند که طراح و مؤسس سپاه پاسداران و مبتکر روز قدس و طراح اصلی و اولیه برخی دیگر از نهادهای انقلاب بوده‌است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا