حقوق بشر

همه علیه حکم اعدام

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی به حکم محمدعلی طاهری…عده‌ای از کاربران فضای مجازی «اعدام بر اساس اندیشه» را قرون وسطایی دانسته و آنرا محکوم می کنند….

صدور مجدد حکم اعدام برای محمدعلی طاهری٬ موجب واکنش کاربرای فارسی زبان شبکه‌های مجازی شد؛ اما این بار نه فقط از سوی شاگردان و معتقدانش که حتی منتقدان پایه‌گذار عرفان حلقه نیز معترض به صدور حکم اعدام برای کسی بودند که جرمش تنها اندیشه است.
محمدعلی طاهری در سال ۱۳۸۰ مؤسسه‌ای به نام «عرفان حلقه» تأسیس کرد که در آن به فعالیت‌هایی مربوط به «طب مکمل ایرانی، فرادرمانی و ساینتولوژی» می‌پرداخت. او ده سال بعد از آن بازداشت و به اعدام محکوم شد. این حکم اما در دیوان عالی کشور نقض و برای رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب ارجاع شد.
شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب نیز اما مجددا حکم اعدام او را صادر کرده است. آن هم در حالی که محمود علیزاده‌طباطبایی بهمن ماه سال گذشته خبر داده بود که قرار منع تعقیب موکلش از اتهام‌های «سب‌النبی»، «ارتداد» و «ارتباط با چریک‌های فدایی خلق» صادر و قطعی شده است.
هواداران محمدعلی طاهری در سال‌های اخیر چندین تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند و تعدادی از آن‌ها بازداشت و زندانی شده‌اند. عده‌ای دیگر نیز در حمایت از استادشان٬ خود را به زندان‌ها معرفی کرده‌اند. امروز نیز ساعتی پس از اعلام خبر صدور حکم اعدام عکس‌هایی منتشر شد که حکایت از تجمع اعتراضی دوباره تعدادی از هواداران کفن پوش محمدعلی طاهری در مقابل دادگاه انقلاب دارد.
منتقدین صدور چنین احکامی در فضای مجازی با هشتگ #طاهری نسبت به صدور چنین احکامی اعتراض خود را نشان دادند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا