گوناگون

روزانه در تهران حدود ۵ /۱تن موادمخدر مصرف می‌شود

روزانه در تهران حدود ۵ /۱تن موادمخدر مصرف می‌شود؛ این اظهارنظر را روز گذشته دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان تهران انجام داد. همزمان سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر اظهاراتی درباره کاشت گل در ایران داشت.

آن‌طور که پرویز افشار می‌گوید زمین‌های کشاورزی برای ممانعت از کشت شاهدانه با هلی‌کوپتر پایش می‌شود. نتایج شیوع‌شناسی جدید مصرف موادمخدر در ایران نشان می‌دهد بیش از دومیلیون و ۸۰۰هزار ایرانی به موادمخدر اعتیاد دارند. در این میان مصرف تریاک همچنان بیشترین فراوانی را دارد و برخی نتایج نشان می‌دهد مصرف گل نیز افزایش چشمگیری در سال‌های اخیر داشته است.

هنوز هم اعتیاد در میان آسیب‌های اجتماعی برجسته است و بسیاری از خانواده‌ها را به خود درگیر کرده، آن‌چنان‌که از آن به عنوان بلای خانمانسوز یاد می‌شود. تاکنون برنامه‌های پیشگیرانه زیادی در این زمینه عملیاتی شده است، اما با تداوم دولت تدبیر و امید انتظار می‌رود آمار این معضل اجتماعی روزبه‌روز کاهش یابد، چراکه اکنون این پدیده در میان زنان شایع شده و بخش زیادی از جوانان هم از آن رنج می‌برند؛ معضلی که نه‌تنها کشور را از مسیر توسعه دور نگه می‌دارد، بلکه آثار روانشناختی و جامعه‌شناختی آن با تبعات ناگواری برای مصرف‌کنندگان همراه است. روز گذشته دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان تهران آمار معتادان تهرانی را اعلام کرد و جزئیاتی از مصرف روزانه معتادان پایتخت ارائه داد. محمدعلی اسدی با اشاره به تعداد معتادان تهران اظهار کرد: براساس شیوع‌شناسی جدیدی که انجام شده است، از میان دومیلیون و ۸۰۰هزار معتاد سراسر کشور، جمعیت معتادان در استان تهران، حدود دو الی سه درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهد. دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان تهران در مورد میزان موادمخدر مصرفی توسط معتادان تهران نیز ادامه داد: گرچه آمار دقیقی درباره میزان مصرف معتادان در استان تهران در دست نیست، ولی به صورت میانگین اگر مصرف روزانه هر معتاد را یک تا دو گرم محاسبه کنیم، مصرف روزانه معتادان تهران مشخص می‌شود. به گزارش تسنیم، براساس اعلام دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان تهران، جمعیت معتادان تهران بین ۵۶۰هزار تا ۸۴۰هزار نفر است و این در حالی است که با استناد به گفته او در مورد میزان مصرف میانگین معتادان، روزانه بین یک تا ۵/۱تن موادمخدر در تهران دود می‌شود.
آرمان – نگین باقری

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا