ورزشی

مشاجره لفظی بین وزارت ورزش و فدراسیون کشتی ادامه دارد

نتایج کشتی ایران در مسابقات جهانی پاریس زمینه‌ساز یک بحران جدی در ورزش ایران شد. آزادکاران ایرانی در مسابقات جهانی نهم شدند. این نتیجه آن‌قدر بد بود که حتی طلای ارزشمند حسن یزدانی هم نتوانست باعث نادیده‌گرفتنش شود؛ با‌این‌حال آنچه باعث شد که نتایج پاریس تبدیل به یک بحران شود، بیشتر از اینکه به عملکرد آزادکاران روی تشک ارتباط داشته باشد، بر اثر تنش بین دو نهاد مهم ورزش ایران به وجود آمده است.

دیروز عصر خبری منتشر شد که اصلا به مذاق فدراسیون کشتی خوش نیامد؛ وزیر ورزش در نامه‌ای به معاونش، محمدرضا داورزنی دستور داد تا ناکامی تیم کشتی آزاد را با تشکیل کارگروهی بررسی کند. واکنش فدراسیون کشتی تند و سریع بود؛ مانند مچ پاهای رسول خادم در دوران اوجش. فدراسیون کشتی در بیانیه‌ خود ضمن گلایه از بی‌اعتنایی‌های دولت و وزارت ورزش به کشتی در سال‌های اخیر تأکید کرد که فدراسیون کشتی شورای فنی دارد و نیازی به کارگروه وزارت ورزش نیست. در بیانیه فدراسیون به موفقیت‌های اخیر کشتی ایران اشاره شده بود و ناکامی اخیر را نتیجه توجه به مسابقات انتخابی دانستند.
این دو نامه خیلی زود فضای ورزش کشور را متشنج کرد. فدراسیون کشتی یکی از موفق‌ترین فدراسیون‌های کشور محسوب می‌شود که از نظر مدیریتی در سطح مطلوبی قرار دارد. طبیعتا رسول خادم و همکارانش انتظار نداشتند پس از یک ناکامی با چنین واکنشی از وزارتخانه روبه‌رو شوند. در سوی دیگر هم انتقاد از آنها پس از یک شکست تاریخی امری عادی در ورزش است؛ اما فدراسیون کشتی با جوابیه شدیداللحنش فضا را ناآرام‌تر کرد و حتی پای دولت را هم به میان کشید.
این تنش دیروز هم ادامه داشت. ابتدا معاون وزیر ورزش وارد گود شد. محمدرضا داورزنی در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان گفت: «شکست کشتی تاریخی بود و درواقع این نتیجه سنگین‌ترین شکست کشتی ما بعد از انقلاب محسوب می‌شود و طبیعی است رئیس فدراسیون هم مثل ما ناراحت باشد؛ ولی آنچه مهم است، تقویت مجدد کشتی و فدراسیون با همراهی وزارتخانه است. وزیر نقش حاکمیتی دارد و در قبال مردم و نمایندگان مجلس پاسخ‌گوست. ما در کنار فدراسیون‌ها هستیم و به‌زودی با کمک خود فدراسیون نتایج بررسی‌ها را اعلام می‌کنیم».
داورزنی به کمک‌های مالی به وزارت به فدراسیون کشتی اشاره کرد تا نشان دهد که برخلاف بیانیه فدراسیون کشتی این ورزش ملی مورد توجه دولت و وزارت ورزش است. «از ۱۱۷‌ میلیارد تومان اعتباری که در اختیار حوزه قهرمانی برای اختصاص به فدراسیون قرار دارد، کشتی با ۱۲‌ میلیارد تومان بیشترین سهم را دارد و بعد از آن فوتبال با ۱۰‌ میلیارد. کشتی نسبت به دیگر رشته‌ها حداقل دو برابر بیشتر بودجه می‌گیرد». معاون وزیر در پایان صحبت‌هایش عنوان کرد نامه وزیر قصد تخریب رسول خادم را نداشته؛ بلکه وزارت ورزش می‌خواهد در کنار فدراسیون این ناکامی را آسیب‌شناسی کند. این مصاحبه فضا را بهتر که نکرد هیچ، با واکنش تند نایب‌رئیس فدراسیون کشتی روبه‌رو شد. حمید بنی‌تمیم در پاسخ به صحبت‌های داورزنی مبنی بر اینکه فدراسیون کشتی بیشترین بودجه را دریافت می‌کند، گفت: «فدراسیون کشتی چندین برابر فدراسیون‌های دیگر در سال فعالیت دارد و کل بودجه‌ای که وزارت ورزش به فدراسیون می‌دهد، معادل هفت درصد بودجه کشتی است. از ابتدای سال تا شهریور، وزارت ورزش سه‌ میلیارد تومان از حق فدراسیون کشتی را پرداخت نکرده است. فدراسیون کشتی از ابتدای سال به دلیل اینکه این موضوعات در فضای انتخابات کشور حواشی به همراه نداشته باشد، با وجود همه فشارها و تنگناها سکوت کرد؛ اما دوستان به جای اینکه پاسخ‌گوی کم‌کاری‌های خودشان در حمایت از کشتی کشور باشند، از خانواده بزرگ کشتی پاسخ هم می‌خواهند». نایب‌رئیس فدراسیون در صحبت‌های تندی وزارت ورزش را متهم کرد که برای فدراسیون کشتی نقشه کشیده‌اند. «موفقیت‌های کشتی را که مرتبا فراموش می‌کنند یا تلاش می‌کنند تا پنهان بماند، سهم اندک کمک مالی خود به کشتی کشور را نیز پرداخت نمی‌کنند، آن وقت یک‌شبه نگران کشتی می‌شوند. واقعا چه نقشه‌ای را برای کشتی کشور طراحی کرده‌اید؟ نگرانی یک‌شبه وزارت ورزش برای کشتی، آن هم از طریق انتشار عمومی در رسانه‌ها واقعا جالب و تماشایی است. آقایان چرا توجه نمی‌کنند که مردم آنها را می‌بینند. مردم متوجه هستند که هنگام موفقیت‌های بزرگ و پی‌درپی کشتی، آقایان از کشتی یادشان می‌رود یا ضیق وقت دارند؛ اما تا کشتی به علت ایستادن پای یک اصل درست (مسابقات انتخابی) به مشکل برمی‌خورد، نگران کشتی می‌شوند. برای مردم ما، طلای یزدانی و نایب‌قهرمانی کشتی‌ فرنگی در جهان هم جزئی از عملکرد کشتی در جهانی فرانسه بوده است».
به‌هرحال آنچه مشخص است، این است که بین وزارت ورزش و فدراسیون کشتی اصلا رابطه خوبی برقرار نیست. برای پی‌بردن به این موضوع می‌توان سری به پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت ورزش زد. در این سایت چندین مصاحبه از اهالی کشتی در انتقاد از عملکرد تیم کشتی آزاد و حمایت از نامه وزیر ورزش وجود دارد. مدیریت فدراسیون کشتی در اعتراض خود به وزارت ورزش حتی پای رئیس‌جمهور را هم وسط کشید و عنوان کرد در ملاقات‌ها و تبریک‌های رئیس‌جمهوری، کشتی جایی ندارد. این موضوع هم بی‌جواب نماند. یک مقام آگاه در نهاد ریاست‌جمهوری دیروز به ایسنا گفت که فدراسیون کشتی تاکنون هیچ درخواستی برای دیدار با رئیس‌جمهوری نداشته است. او تأکید کرد که در سال‌های اخیر رسول خادم نیز غایب همیشگی دیدارهای رئیس‌جمهوری با ورزشکاران بوده است. بنی‌تمیم بلافاصله به این صحبت هم پاسخ داد. او گفت فدراسیون کشتی چند مرتبه خواهان ملاقات با رئیس‌جمهوری شده بود که جواب مثبتی نگرفت. به گفته نایب‌رئیس فدراسیون کشتی نداشتن زمان و رعایت‌نکردن سلسله‌مراتب دلیل ردشدن نامه‌های فدراسیون کشتی عنوان شده بود.
آنچه مشخص است ادامه این تنش برای ورزش مهمی مثل کشتی زیان‌آور خواهد بود. این بحران را باید یکی از مهم‌ترین بحران‌های مسعود سلطانی‌فر در سمت وزیر ورزش دانست و باید دید او چگونه با این موضوع برخورد می‌کند؛ بحرانی که در پی نامه‌های شتاب‌زده دو طرف شکل گرفت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا