بین‌المللی

کرکوک در رفراندوم استقلال کردستان عراق شرکت می‌کند

شورای استانی کرکوک به رغم مخالفت ترکمن‌ها و عرب‌ها به همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق پیوست. کرکوک شهری چندقومیتی است که ترکمن‌ها، عرب‌ها و کردها در آن زندگی می‌کنند. ترکیه هم مخالف پیوستن کرکوک به رفراندوم است.

شورای استانی کرکوک با ۲۶ رای موافق تصویب کرد که در همه‌پرسی ۲۵ سپتامبر اقلیم کردستان برای استقلال شرکت ‌کند. در شورای استانی کرکوک ۴۴ نفر عضویت دارند نمایندگان ترکمن و عرب این شورا شرکت در نشست شورای کرکوک را تحریم کرده‌اند.

سن توران، معاون رئیس جبهه ترکمن‌های عراق و نماینده مردم کرکوک در مجلس طی نشستی خبری در کرکوک گفت که تصمیم به شرکت در این همه‌پرسی تنها از جانب اعضای کرد این شورا گرفته شده و این تصمیم مغایر با قانون اساسی عراق است. به گفته نماینده‌ها ترکمن‌ها تصمیم شورای استانی کرکوک پایه قانونی ندارد و برای لغو آن اقدام خواهد شد.

شهر نفت‌خیز کرکوک جزو خاک اقلیم کردستان عراق نیست و موقعیت ویژه‌ای دارد. همیشه بر سر این منطقه میان دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان اختلاف نظر وجود داشته است.

قرار بود برای تعیین سرنوشت این شهر از طرف سازمان ملل متحد همه‌پرسی انجام بگیرد که تابحال عملی نشده است. بعد از حمله و محاصره این شهر در ۳ سال پیش از طرف گروه “دولت اسلامی” (داعش) پیشمرگه‌های اقلیم کردستان موفق شدند این شهر را تحت کنترل خود در بیاورند.

تصمیم شورای استانی کرکوک به شرکت در رفراندوم استقلال اقلیم کردستان باعث تشدید تنش‌ شده است. وزارت خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای واکنش نشان داد. ترکیه اعلام کرده است که نگرانی خود را به مقامات اقلیم کردستان، دولت مرکزی عراق و همچنین جامعه بین‌المللی اطلاع داده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت خارجه ترکیه در واکنش به تصمیم شوراى استانی کرکوک طى بیانیه اى اعلام کرد: «برگزاری رفراندوم به خودی خود خطاست و تصمیم شوراى استانی کرکوک افزودن حلقه‌ای جدید بر این زنجیره اشتباه است و بار دیگر قانون اساسی عراق را نقض می‌کند.»

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم در آخرین دیدار خود از عراق در ۲۳ اوت گفته بود: «این رفراندوم توسط عرب‌ها و ترکمن‌ها که ساکنین اصلی کرکوک هستند تحریم شده است.»

از طرفی هیمن هورامی مشاور مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق هم گفته است کشورهای همسایه اقلیم مرزهای خود را در صورت استقلال نخواهند بست زیرا این کشورها از مبادلات تجاری سالانه سود می‌برند.

مشاور بارزانی می‌گوید: «کردستان همانند ۱۰۰ سال پیش نیست و هم اکنون صاحب تصمیم سیاسی، اقتصادی و امنیتی در منطقه است.»

هورامی همچنین گفته است ۴ درصد از تولید ناخالص ملی ترکیه و ۱۵ درصد از صادرات ایران از کردستان انجام می‌گیرد. او همچنین هشدار داده است: «هر که مرزهایش را به روی ما ببندد ما نیز مرزهای خود را به روی آنها خواهیم بست.»
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا