گوناگون

آژانس : ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود از پایبندی ایران به الزامات و تهعدات برجام خبر داده است. بر اساس این گزارش، ذخایر اورانیوم تغلیظ شده ایران کمتر از میزان تعیین شده در توافق هسته‌ای است…
خبرگزاری آلمان روز پنجشنبه ۳۱ اوت (۹ شهریور) از دریافت نسخه‌ای از آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران خبر داد. بر اساس خبر منتشر شده از سوی این خبرگزاری، ایران به همه الزامات و تعهدات پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای پایبند بوده است. خبرگزاری آلمان ضمن اشاره به توافق هسته‌ای پنج به اضافه یک با ایران، بر قرار بازرسی از نیروگاه‌های اتمی ایران تاکید کرده است. بر اساس توافق هسته‌ای یاد شده، غنی‌سازی اورانیوم در ایران برای مدت ۲۵ سال با محدودیت‌هایی روبه‌رو خواهد بود.
ترامپ و برجام
خبرگزاری آلمان همچنین به رویکرد دولت آمریکا نسبت به توافق هسته‌ای اشاره کرده است. در گزارش این خبرگزاری آمده است که کشورهای غربی در ازای رعایت تعهدات برجام از سوی ایران، ملزم به رفع تحریم‌ها شده‌اند. این در حالی است که ایالات متحده آمریکا هنوز همه تحریم‌ها را لغو نکرده است.
خبرگزاری آلمان، دونالد ترامپ را از جمله منتقدین برجام می‌داند. ترامپ نگران آن است که ایران به‌رغم کنترل‌ها و بازرسی‌ها، اقدام به تولید بمب اتمی بکند.
دیدار نیکی هیلی با مقام‌های آژانس اتمی و واکنش ایران
در همین رابطه، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل هفته گذشته به وین سفر کرده بود و در گفت‌وگوهای خود با آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به کاستی‌های بازرسی از تاسیسات اتمی ایران اشاره کرده بود. این در حالی است که در گزارش جدید آژانس آمده است که کارشناسان این آژانس به همه نیروگاه‌ها و اطلاعات لازمه دسترسی داشته‌اند.
سازمان انرژی اتمی ایران برای اثبات پایبندی این کشور به الزامات و تعهدات توافق هسته‌ای، در آخر هفته جاری، امکان بازدید از دو تاسیسات اتمی کشور را برای خبرنگاران خارجی فراهم آورده است.
آژانس در گزارش خود همچنین میزان ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران را کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم، یعنی میزان پیش بینی شده در برجام اعلام کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا