جوانان

مرگ ۸۰۰ کارگر ساختمانی در ۶ ماه

بیش از نیمی از حوادث کار منجر به مرگ در بخش ساختمان رخ می‌دهد. سال ۹۴ قریب ۱۲۰۰ کارگر ساختمانی جان خود را در اثر حوادث ناشی از کار از دست دادند. به‌گفته مسعود قادی پاشا، سال ۹۵ این آمار۳۰‌درصد افزایش یافت و تنها در شش‌ماهه اول این سال، بیش از ۸۰۰ کارگر ساختمانی در اثر حوادث ناشی از کار جان باختند…

آرمان-در حالی معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر از کاهش ۱۳درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته داده است که مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران از رشد ۳۴‌درصدی حوادث کار در استان تهران خبر داد. به‌گزارش مشرق، همه‌‌ساله در جهان‌ ده‌ها‌میلیون کارگر قربانی‌ حوادثی‌ می‌شوند که‌ منجر به‌ کشته‌‌شدن یا از کارافتادگی‌ تعداد کثیری‌ از آنها می‌شود. بر طبق‌ آمار منتشر شده‌ در کشورهای‌ پیشرفته‌ صنعتی‌، سالانه‌ از هر ده‌ نفر کارگر یکی‌ دچار سانحه‌ می‌شود و در نتیجه‌ این‌گونه‌ سوانح‌، پنج‌‌درصد روزهای‌ کار ملی‌ به‌ هدر می‌رود. حوادث‌ ناشی‌ از کار از سویی‌ سبب‌ ناراحتی‌ فرد کارگر یا افراد خانواده‌اش‌ می‌شود و از سوی‌ دیگر سبب‌ از بین‌ رفتن‌ سرمایه‌ و تزلزل‌ بنیان‌ اقتصادی‌ جامعه‌ می‌شود. به همین دلیل این‌گونه‌ حوادث‌ از دیدگاه‌های‌ مختلف انسانی، اجتماعی و اقتصادی حائز اهمیت است.

از نظر انسانی

هرگونه‌ حادثه‌ ناشی‌ از کار ولو جزئی‌ سبب‌ درد و ناراحتی‌ شخص‌ کارگر و افراد خانواده‌اش‌ می‌شود. بدیهی‌ است‌ در صورتی‌ که‌ حادثه‌ شدید باشد و منجر به‌ مرگ‌ یا از کارافتادگی‌ دائمی‌ شود این‌ مساله‌ اهمیت‌ بیشتری‌ پیدا می‌کند.

از نظر اجتماعی

از آنجا که‌ پیشرفت‌ و ترقی‌ هر اجتماعی‌ بستگی‌ به‌ نیروی‌ کار افراد جامعه‌ دارد، لذا محصول‌ کار هر کارگر نه‌تنها مایه‌ امرارمعاش‌ زندگی‌ و خانواده‌ اوست‌ بلکه‌ سرمایه‌ و پشتوانه‌ اقتصاد یک‌ جامعه‌ نیز محسوب می‌شود. چنان‌که‌ می‌دانیم‌ نزدیک‌ به‌ ۵۰ تا ۶۰‌درصد افراد هر اجتماعی‌ را افراد در سنین‌ کار تشکیل‌ می‌دهند، ولی‌ در اصل‌ افراد فعال‌ جامعه‌، به‌ویژه در کشورهای‌ کم‌ رشد در حدود ۲۵‌درصد کل‌ جمعیت‌ هستند. حال‌ اگر از این‌ تعداد، افرادی‌ نیز به‌علت‌ حوادث‌ ناشی‌ از کار نتوانند کار خود را انجام‌ دهند این‌ امر سبب‌ تزلزل‌ در وضع‌ اجتماعی‌ جامعه‌ می‌شود.

از نظر اقتصادی

حوادث‌ به‌ هر صورت‌ و درجه‌ای‌ که‌ باشد برای‌ کارگر، کارفرما و جامعه‌ زیان‌های‌ اقتصادی‌ در بر دارد. این‌ زیان‌ها به‌صورت‌ مستقیم‌ و غیرمستقیم‌ است. از زیان‌های‌ مستقیم‌ می‌توان‌ از خسارت‌ ناشی‌ از وقفه‌ کار به‌علت‌ حادثه‌، هزینه‌های‌ درمانی‌ و سرانجام‌ خسارات‌ پرداختی‌ در مورد از کارافتادگی‌ موقت‌، دائم‌ یا فوت‌ را نام‌ برد. در محاسبه‌ زیان‌های‌ غیرمستقیم‌ که‌ مقدار آن‌ در تمام‌ کشورها بیش‌ از زیان‌های‌ مستقیم‌ است‌ باید زیان‌های‌ ناشی‌ از وقفه‌ در کار سایر کارگران‌ به‌علت‌ کمک‌‌کردن به‌ فرد مصدوم‌، بحث‌ و گفت‌و‌گو در مورد علت‌ وقوع‌ حادثه‌، به‌هم‌ ریختن‌ نظم‌ کار پس‌ از انتقال‌ کارگر به‌ بیمارستان‌ تا موقع‌ گماشتن‌ فرد مناسب‌ برای‌ انجام‌ امور، خسارات‌ وارده‌ به‌ ماشین‌آلات‌ و نهایتا خسارات‌ ناشی‌ از تقلیل‌ فعالیت‌ کارگر مصدوم‌ پس‌ از برگشت‌ به‌ کار (در صورت‌ معلولیت‌) مورد توجه‌ قرار گیرد.

کاهش ۱۳درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته

با توجه به اهمیت این موضوع باید توجه شود تا آمار حوادث ناشی از کار کاهش یابد. اوایل مرداد سال جاری بود که احمد مشیریان، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش ۱۳‌درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته خبر داد و گفت: در سال ۱۳۹۵ به ازای هر ۱۰۰‌هزار نفر ۸۴ مورد حادثه داشتیم که روند کاهشی داشته است.

رشد ۳۴‌درصدی حوادث کار در استان تهران

این در حالی است که سه‌شنبه هفت شهریور ۹۶، مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران درباره حوادث ناشی از کار، گفت: بیش از نیمی از حوادث کار منجر به مرگ در بخش ساختمان رخ می‌دهد. سال ۹۴ قریب ۱۲۰۰ کارگر ساختمانی جان خود را در اثر حوادث ناشی از کار از دست دادند. به‌گفته مسعود قادی پاشا، سال ۹۵ این آمار۳۰‌درصد افزایش یافت و تنها در شش‌ماهه اول این سال، بیش از ۸۰۰ کارگر ساختمانی در اثر حوادث ناشی از کار جان باختند. حوادث کار منجر به مرگ در استان تهران رشد ۳۴‌درصدی در مقایسه با آمار مدت مشابه سال قبل خود داشته است. حوادث کار منجر به مرگ در استان تهران رشد ۳۴‌درصدی در مقایسه با آمار مدت مشابه سال قبل خود داشته است، به‌گونه‌ای که در چهار ماه اول سال جاری حوادث ناشی از کار جان ۱۲۱ نفر را در استان تهران گرفته است. سقوط از بلندی، اصابت جسم سخت، سوختگی و کمبود اکسیژن از مهم ترین عوامل حوادث کاری اعلام شده که به فوت کارگران منجر شده است. با توجه به اینکه بخش زیادی از کارگران ساختمانی در کلانشهرهای بزرگ مانند تهران مشغول کار هستند، رشد ۳۴درصدی حوادث کار این هشدار را می‌دهد که میزان مرگ و میر کارگران از طریق حوادث ناشی از کار افزایش یابد و باید مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد. با توجه به آثار و پیامدهای مهم اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی این حوادث چه در سطح داخلی و چه در عرصه بین‌المللی ضرورت دارد نقش بازرسی کار و توجه به ایمنی کار در دستور کار قرار گیرد. پیش تر، یک فعال صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت توقف فعالیت کارگاه‌هایی که در آنها اصول ایمنی و بهداشت کار رعایت نمی‌شود می‌تواند از بروز حوادث کار جلوگیری کند. میکائیل صدیقی اظهار داشت: عواملی چون عدم رعایت ضوابط ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی و بی‌توجهی کارفرمایان بر شمار حوادث کار کارگران ساختمانی افزوده است. او با بیان اینکه در کارگاه‌های ساختمانی نبود وسایل مورد نیاز برای کار و استفاده از وسایل معیوب به یک عرف تبدیل شده است، تصریح کرد: گذران معاش چنان فشاری بر کارگران ساختمانی وارد کرده است که حاضر هستند بدون برخورداری از ابتدایی ترین تجهیزات ایمنی در ساختمان‌ها مشغول به کار شوند که این مهم نیازمند تدابیر ویژه از سوی مسئولان است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا