گوناگون

کشتار کولبرها؛ درگیری شدید در بانه + فیلم

صبح امروز چهاردهم شهریور ماه ساعت ۱۰ مردم شهرستان بانه در پی قتل دو کولبر توسط نیروهای هنگ مرزی “هه‌نگه‌ژال” بانه به نشانه اعتراض اقدام به راهپیمایی و تجمع مقابل ساختمان فرمانداری زده و بخشی گسترده‌ای از بازار این شهر نیز به نشانه اعتراض تعطیل شده است…
Afbeeldingsresultaat voor ‫کولبران‬‎

بنا به گزارشاتحقوق بشر کردستان،یکی از معترضین به شبکه گفت: شمار معترضان بالغ بر پنج هزار نفر است و نیروهای گارد ویژه جهت پراکنده شدن معترضین به سوی آنان گاز اشک‌آور و شلیک کرده و تعدادی را نیز مورد با باتوم مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. تاکنون حداقل چهار نفر نیز با اصابت گلوله‌های ساچمه‌ایی نیروهای گارد ویژه زخمی شده‌اند.

در این تجمع که همچنان نیز ادامه دارد، مردم با شعار عزل فرماندار و “نه به کشتن کولبران” به داخل ساختمان فرمانداری وارد شدند و خودروهای این ساختمان را به آتش کشیدند.

تعدادی از شاهدان عینی در گفتگو با شبکه از بازداشت چندین تن از معترضین توسط نیروهای یگان ویژه و لباس شخصی خبر دادند.

فعالین مدنی شهرهای مریوان و پیرانشهر نیز با انتشار بیانه‌ایی حمایت خود را از راهمپیمایی شهرستان بانه اعلام کردند.

لازم به ذکر است روز گذشته ۱۳ شهریورماه، دو کولبر بنامهای قادر بهرامی ۴۱ ساله ،متاهل و دارای چهار فرزند و اهل روستای “وه‌زمه‌له‌” و حیدر فرجی ۲۱ ساله، مجرد و اهل روستای”شه‌شه‌” از توابع شهرستان بانه بدون حمل هیچگونه بار قاچاق در حال حرکت بسوی مرز، با شلیک مستقیم به ناحیه سر توسط نیروهای انتظامی درجا کشته شدند.

تظاهرات بزرگ امروز در بانه در اعتراض به کشتار کولبران که به درگیری شدید با پلیس ضدشورش منجر شد. طبق گفته شاهدین نیروهای پلیس به سمت مردم شلیک مستقیم کردند.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=M_2aWf0EAXY

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا