اخبارحقوق بشر

فراخوان عفو بین‌الملل به ممانعت از تخریب گورها‌ی جمعی جانباختگان ۶۷

جمهوری اسلامی! تلاش می‌کند، با تخریب مزارهای قتل عام شدگان تابستان۶۷ به پاکسازی آثار جرم خود بپردازد، در همین رابطه عفو بین‌الملل به جلوگیری از امحاء یک گور دسته‌جمعی در اهواز فراخوان داده است.

گورستانی که محل گورهای دسته‌جمعی اعدام‌شدگان سیاسی در سال ۱۳۶۷ است، قرار است از سوی شهرداری اهواز تخریب و تبدیل به فضای سبز شود.

این خبر را دو ماه پیش دو سازمان حقوق بشری بین‌المللی؛ عفو بین‌الملل و عدالت برای ایران اعلام کردند. استناد این دو سازمان فیلم‌ها و عکس‌های گرفته شده توسط خانواده‌های جان‌باختگان و نیز گفته‌های کارگران ساختمانی است که قرار است در این محل کار کنند.

حالا سازمان عفو بین‌الملل کمپینی را راه‌اندازی کرده تا با جلب توجه افکار عمومی، مسئولان شهر اهواز را متقاعد کند تا از تخریب گورستانی که پیکر حداقل ۴۴ زندانی سیاسی اعدام‌شده را در خود جای داده، دست بردارند.

به گزارش عفو بین‌الملل عملیات تخریب در نزدیکی این گورستان اوایل سال جاری آغاز شده است.
فیلیپ لوتر رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل گفته است: «با بولدوزر کردن این محوطه، تمامی شواهد موجود در این گورستان جمعی که می‌تواند برای رسیدگی عادلانه به اعدام‌های گروهی سال ۱۳۶۷ مورد استفاده قرار بگیرد، از بین می‌رود. همچنین خانواده‌های قربانیان از حق خود برای یافتن حقیقت، عدالت و جبران خسارت و نیز این حق که عزیزانشان را به شایستگی دفن کنند، محروم می‌شوند.»

عفو بین‌الملل از مردم خواسته تا با پیوستن به این کمپین بر مقامات ایران فشار بیاورند تا فورا دست از تخریب این محل بردارند.

مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل همچنین یادآور شده: «به جای تخریب این گورهای دسته‌جمعی و مجازات بیشتر و چندباره خانواده‌هایی که همواره با تلاش آنها برای حفظ خاطره‌ی عزیزانشان مقابله شده، مقامات ایرانی بایستی وظیفه اصلی خود را انجام دهند که حفظ تمامی گورهای دسته‌جمعی برای ممکن کردن تحقیقات درباره کشتار جمعی زندانیان در سال ۱۳۶۷ و سایر کشتارهای جمعی است.»

شهریور امسال ۲۹ سال از اعدام‌های گروهی زندانیان سیاسی می‌گذرد. در جریان این اعدام‌های دسته‌جمعی ۳ تا ۴ هزار زندانی که همگی حکم‌های تایید‌شده زندان داشتند، کشته شدند.

پیکرهای اعدام‌شدگان در گورهای دسته‌جمعی، شبانه و بدون اطلاع خانواده‌هایشان دفن شدند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا