گوناگون

اعتراض در کردستان علیه کشتار کولبران

به دنبال کشته شدن دو کولبر اهل بانه توسط نظامیان، شهر بانه در تظاهرات و اعتصاب فرو رفت. مردم بانه در اعتراض به تیراندازی به دو کولبر و کشته شدن آنها امروز در خیابان‌های این شهر تجمع کردند.
گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده حاکی از درگیری معترضان با پلیس و نیروهای امنیتی است. آژانس خبری موکریان نیز امروز خبر از بسته شدن مغازه ها و اعتصاب در شهر بانه کردستان داد. از سایر شهرهای کردستان خبر می رسد که مردم به حمایت از معترضان در بانه برخاسته اند.این تجمع ها و اعتراضات برای دومین روز همچنان ادامه دارد….

روز گذشته دو کولبر در منطقه مرزی هدف تیراندازی نیروهای مرزی قرار گرفتند و کشته شدند. یکی از نمایندگان مجلس روز گذشته به ایلنا گفت که یکی از این کولبرها دهیار بوده است.

به دنبال کشته شدن دو کولبر اهل بانه توسط شلیک مستقیم نظامیان حکومت اسلامی، شهر بانه در تظاهرات و اعتصاب فرو رفته است. از سایر شهرهای کردستان خبر می رسد که مردم این شهرها در حمایت و همبستگی با مردم بانه، به اعتراض و اعتصاب روی آورده اند.
بنابر گزارش سایت فرات نیوز، حکومت اسلامی در ماه گذشته ٩ شهروند بانه ای را کشته است. دو کولبری که روز دوشنبه هدف گلوله قرار گرفته و کشته شدند، قادر بهرامی (۴١ ساله) و حیدر فرجی (٢١ ساله) بوده اند.
به دنبال این جنایت، مردم بانه و فعالان جامعه مدنی این شهر با اعلام اعتصاب عمومی در بازار خواهان اعتراض عمومی به رفتار نیروهای رژیم با کولبران و کاسبکاران شدند. بنابه گزارش ها بازاریان بانه به این اعتصاب ملحق شدند و جوانان بانه از خیابانهای مختلف به سوی فرمانداری شهر براه افتادند.
شهروندان پس از عدم پاسخگویی مسئولان فرمانداری درهای بزرگ فرمانداری را از جای کندند و دستکم یک خودرو را در داخل حیاط فرمانداری به آتش کشیدند. خشم شهروندان پس از آن شدت گرفت که نیروهای امنیتی با اسپری فلفل و گاز اشک‌آور به تظاهرکنندگان حمله‌ور شدند.
همزمان با فراخوانی فعالان مدنی بانه برای گردهمایی های اعتراضی، از شهرهای مریوان، سردشت و پیرانشار هم خبر می‌رسد که فعالان مدنی ضمن حمایت از اعتراضات مردم بانه همبستگی خود را از آنان اعلام نموده اند. بازاریان و فعالان مریوانی اعلام کردند که از ساعت ١٨ امروز گردهمایی وسیعی را در میدان اصلی شهر مریوان آغاز خواهند کرد.
مقامات حکومت با وعده ی رسیدگی به حادثه ی کشته شدن دو کولبر بانه ای کوشیده اند از گسترش تظاهرات اعتراضی جلوگیری کنند. دادستان عمومی و انقلاب مرکز کردستان گفته است که کشته شدن کولبران بانه ای پیگیری خواهد شد و نماینده ی این شهر در مجلس چندین بار کوشیده است با «بی فایده» نامیدن اعتراضات مردم، آنان را از ادامه ی اعتراض و منتظر ماندن جهت «اقدام مسئولین» متقاعد کند.

بیانیه ی فعالین مدنی شهر مریوان
کاسبکاران و بازاریان
همانطور که مطلع هستید، بامداد روز دوشنبه ۱۳ شهریور ، دو کولبر کُرد از اهالی شهر بانه که برای کسب لقمه‌ای نان به مرزها روی آورده بودند، از سوی نیروهای انتظامی مورد هدف شلیک مستقیم قرار گرفتند و جانشان را از دست دادند.
کشتار کولبران بی‌گناه و هدف شلیک مستقیم قرار گرفتن آنان از سوی نیروهای انتظامی رژیم جمهوری اسلامی موضوعی نیست که برای اولین بار اتفاق افتاده باشد.
طی سال گذشته تا کنون ده‌ها کولبر و کاسبکار کُرد هدف شلیک نیروهای انتظامی قرار گرفته و جان خویش را از دست داده‌اند.
ما همچون فعالین مدنی شهر مریوان ضمن ابراز همدردی با خانواده این دو کولبر کُرد و محکوم کردن این اقدام غیرانسانی، از تمامی بازاریان و اقشار مختلف شهر مریوان خواستاریم که برای محکوم کردن این اقدام غیرانسانی و اینکه باری دیگر پدران و برادرمان قربانی چنین ظلمی نشوند، فردا چهارشنبه به تاریخ ۱۵ شهریور بازارها را تعطیل کنند و بدین شیوه صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین، سران جمهوری اسلامی و نهادهای سرکوبگر آن برسانند.

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا