بین‌المللی

دادگاه اروپا: مجارستان و اسلواکی باید پناهجویان را بپذیرند

مجارستان و اسلواکی نمی‌خواستند پناهجویانی که به اروپا آمده‌اند را بپذیرند، اکنون دیوان دادگستری اروپا حکمی صادر کرده که بر اساس آن این دو کشور باید پناهجویان را بپذیرند…
به گزارش دویچه وله، دادگاه عالی اروپا روز چهارشنبه (۶ سپتامبر / ۱۵ شهریور) اعلام کرد که سهمیه‌بندی‌ای که اتحادیه اروپا برای پذیرش پناهجویان در کشورهای عضو این اتحادیه در تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۵ مقرر کرده، به حق است.
در استدلالی که از سوی دادگاه عالی اروپا عرضه شده آمده است: «این ساز و کار از کشورهای ایتالیا و یونان حمایت می‌کند تا بتوانند با آثار و پیامدهای بحران پناهجویی به خوبی برخورد کنند.»
کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵ در اوج بحران پناهجویی بر سر تقسیم پناهجویان به توافق رسیدند. طبق این توافق هر کشوری باید تعداد مشخصی از پناهجویان را در خاک خود بپذیرد.
مجارستان و اسلواکی علیه این تصمیم شکایت کردند. به گفته این دو کشور چنین تعهدی خودفرمانی و حاکمیت کشورها را زیر سؤال می‌برد و در زمان حمله‌های تروریستی امنیت شهروندانشان را به خطر می‌اندازد. بدین دلیل دو کشور شمار بسیار اندکی پناهجو را در دوره بحران پذیرفتند. لهستان هم از این دو کشور حمایت کرد.
احتمال آنکه دو کشور مجارستان و اسلواکی با بردن شکایت به دیوان عالی قضایی به موفقیت برسند کم است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا