حقوق بشر

تهدید به محاکمه مجدد زندانیانی که در اعتصاب‌‌ غذا هستند

جمعی از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجایی شهر که در اعتصاب غذا هستند٬ تهدید به محاکمه شده‌اند.به گزارش «زیتون» سعیدماسوری٬ رضااکبری‌منفرد٬ ابولقاسم‌فولادوند٬ امیرقاضیانی٫ شاهین‌اقدامی٬ ابراهیم‌فیروزی٬ حسن‌صادقی و سعیدشیرزاد از سوی رییس زندان تهدید شده‌اند که در صورت ادامه اعتصاب غذا٬ محاکمه خواهند شد…


زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجایی شهر از ششم مردادماه دست به اعتصاب غذا زده‌اند. از این میان تا امروز دستکم ۱۸ نفر از ایشان هنوز در اعتصاب غذا هستند.
زندانیان سیاسی و عقیدتی این زندان در اعتراض به رعایت نشدن حقوقشان از جمله محرومیت از هواخوری روزانه، وجود دوربین مداربسته و تحویل ناقص وسایل شخصی، پس از ۱۹روز ادامه دارد.
در پی خودداری زندانیان سیاسی سالن ۱۲ بند ۴ زندانیان رجایی شهر از انتقال به بند ده، گارد زندان به زندانیان حمله کرد.
زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در سال ۱۲ بند ۴ زندان رجایی شهر، به دلیل وجود دوربین‌های امنیتی، در مقابل انتقال به بند ده مقاومت کرده بودند. اما در نهایت با دخالت گارد زندان و ضرب و شتم زندانیان، این انتقال صورت گرفت.
بخشی از وسائل شخصی زندانیان سیاسی و عقیدتی در پی این یورش از بین رفت. یک روز پس از آن زندانیان این بند دست به اعتصاب جمعی زدند که در نتیجه آن تمامی ملاقات‌های زندانیان لغو شد.
جعفر (شاهین) اقدامی، سعید ماسوری، ابوالقاسم فولادوند، حسن صادقی، رضا اکبری منفرد و امیر قاضیانی رسما با ارسال نامه به مدیریت زندان اعلام اعتصاب غذا کرده‌اند و زانیار مرادی، لقمان مرادی، سعید شیرزاد و شاهین ذوقی‌تبار و تعداد دیگری از زندانیان، نامه‌ای به مدیریت زندان ارسال نکرده‌اند اما در اعتصاب غذای تر هستند.
زندانیان در این مدت تنها سه بار اجازه حضور در فضای باز برای هواخوری را داشته‌اند، «در سالن هم همیشه بسته است و تمام پنجره‌های کوچک اتاق‌ها هم از داخل و بیرون با توری‌های ضخیم پوشانده شده و هوای سالن اصلا عوض نمی‌شود.»
رضا شهابی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، نیز که از جمله زندانیان محبوس در رجایی شهر است، از ۱۰ روز پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد.
رضا شهابی در پرونده جدیدی به یک سال زندان دیگر محکوم شده‌ است. ضمن آنکه دادستانی پنج ماه از زمانی که رضا شهابی با تأیید پزشکی قانونی از مرخصی پزشکی برخوردار شده بود را «غیبت» محسوب کرده‌است. شهابی در اعتراض به اینکه چرا مدت زمان مرخصی درمانی او جز مدت زندان محسوب نشده، دست به اعتصاب زده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا