اجتماعی

۴۰ روز اعتصاب غذا – وضعیت نگران‌کننده زندانیان سیاسی-عقیدتی زندان رجایی شهر

با گذشت ۴۰ روز از اعتصاب غذای تعدادی از زندانیان سیاسی- عقیدتی در زندان رجایی شهر، گزارش‌ها حکایت از وضعیت نگران‌کننده این زندانیان معترض دارد. بهداری زندان رجایی شهر، به دلیل به رسمیت نشناختن اعتصاب غذا، از مراقبت‌های درمانی لازم برای زندانیان اعتصاب غذا کننده خودداری می‌کند و مسوولان زندان رجایی شهر کرج زندانیان اعتصاب غذا کننده را به صورت تنبیهی از ملاقات حضوری محروم کرده‌اند…

در همین حال، ۲۰ زندانی سابق زندان رجایی شهر برای پایان دادن به این اعتصاب غذا نامه‌ای را منتشر کرده‌اند که در آن، ضمن احترام به خواسته‌های قانونی معترضان، از آنان خواسته‌اند که به اعتصاب غذای خود پایان دهند. همچنین بیش از ۴۰۰ نفر از فعالان سیاسی و کنشگران مدنی نیز با نگارش نامه‌ای سرگشاده، نگرانی خود را درباره وضعیت این افراد اعلام کردند.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، با گذشت حدود ۴۰ روز از اعتصاب غذای تعدادی از زندانیان سیاسی-عقیدتی در زندان رجایی شهر و وخامت حال جسمی شماری از آنان، مقامات قضایی و مسوولان زندان رجایی شهر همچنان از اعزام این زندانیان به بیمارستان خودداری می‌کنند.

پیش‌تر، دادستان تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی روز چهارشنبه، اول شهریور در واکنش به این اعتصاب دسته‌جمعی گفته بود: «به برخی زندانیان که به اعتصاب غذا و سایر تهدیدها روی می‌آورند اعلام می‌کنیم که این اقدامات، اموری شکست‌خورده است.» او همچنین گفته بود که «دستگاه قضایی تسلیم این موارد نمی‌شود. مجازات زندانیان باید به طور کامل اجرا شود و قرار نیست ما تحت تاثیر برخی اقدامات زندانیان از جمله اعتصاب غذا قرار گیریم.»

اعتصاب غذای زندانیان در رجایی شهر زمانی آغاز شد که ۵۳ نفر از آنان در روز ۸ مرداد، با خشونت به بند ۱۰ زندان رجایی‌شهر منتقل شدند. پس از آن بود که گروهی از زندانیان سیاسی و عقیدتی که بنا به گزارش‌های منتشرشده شمار آن‌ها بین ۱۸ تا ۲۲ نفر است، در پی انتقال به این بند دست به اعتصاب غذا زدند.
شرایط این بند خفقان‌آور توصیف شده است: اتاق‌هایی که پنجره‌هایش با ورق فلزی پوشانده شده، تخت کافی در آن‌ها وجود ندارد، تهویه و کولر ندارند و زندانیان از دسترسی به آب آشامیدنی سالم و غذای مناسب نیز محروم هستند.

بند ۱۰ زندان رجایی‌شهر، محل نگهداری زندانیان اهل سنت بود که سال گذشته دسته‌جمعی اعدام شدند و پیش از شروع بازسازی آن، مخروبه شده بود. این بند خلاف آیین‌نامه زندان به دوربین مدار بسته مجهز است و حتی سرویس‌های بهداشتی آن هم دوربین مداربسته دارند.

تا به امروز ۵ نفر از زندانیان، با وخیم‌تر شدن وضعیت سلامتی‌شان در طول هفته گذشته، به اعتصاب غذای خود پایان داده‌اند. شاهین اقدامی، محمدعلی منصوری، ابراهیم پیروزی، وحید صیادی نصیری و مجید اسدی که بیش از ۳۵ روز در اعتصاب غذا بودند. سعید پورحیدر دیگر زندانی بود که جمعه گذشته پس از دریافت قول مساعد از سوی دادستانی برای رسیدگی به درخواست‌هایش به اعتصاب چند روزه خود پایان داد.

رضا اکبری منفرد، محمد بنازاده امیرخیزی، شاهین ذوقی تبار، پیام شکیبا، سعید شیرزاد، حسن صادقی، ابوالقاسم فولادوند، امیر قاضیانی، سعید ماسوری و محمد نظری همچنان بر ادامه اعتصاب پافشاری می‌کنند. این ۱۱ نفر ۴۰ روز است که در اعتصاب به سر می‌برند.

همچنین رضا شهابی، فعال کارگری که ۱۸ مرداد به زندان منتقل شد، در اعتراض به بازداشت خود و غیرقانونی دانستن نگهداری‌اش در زندان دست به اعتصاب غذا زد و اکنون یک ماه از اعتصاب غذای او می‌گذرد.

بنا بر گزارش‌های موجود، محمد نظری که بیست و چهارمین سال زندان خود را می‌گذراند، تاکنون بیش از ۱۲ کیلو از وزنش را از دست داده است. او از هفته گذشته دچار خونریزی معده شده و وضعیتش به حدی وخیم است که در بیشتر مواقع معده‌اش حتی آب را پس می‌زند. تاکنون و با وجود نظر پزشک بهداری زندان مبنی بر ضرورت بستری شدن و درمان در بیمارستان، اقدامی برای اعزام او به بیمارستان انجام نشده است. محمد نظری از ۹ خرداد ماه ۱۳۷۳ به اتهام عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران بازداشت و بدون مرخصی زندانی شده است. او خواستار رسیدگی مجدد به پرونده‌اش شده است.

سعید شیرزاد تاکنون ۱۳ کیلو از وزنش را از دست داده و فشار خون او در حد خطرناکی پائین آمده است. وضعیت جسمی ابوالقاسم فولادوند، محمد امیرخیزی و سعید ماسوری نیز نامناسب گزارش شده و نیاز به رسیدگی پزشکی فوری در مورد آنان نیز احساس می‌شود.

در همین حال، برای ۱۱ نفر از زندانیانی که ۱۰ روز اول انتقال به بند جدید رجایی شهر به علت اعتراض، به انفرادی منتقل شده بودند، پرونده قضایی جدید باز شده است. به این گروه از زندانیان گفته شده است که اتهام آنان توهین به رهبری و مقامات کشور، اخلال در نظم زندان و تشویق به خشونت علیه ماموران زندان است. محمد مردانی، رئیس زندان رجایی‌شهر و کهندانی، قاضی ناظر بر زندان، پیگیر تشکیل پرونده جدید علیه این زندانیان هستند که در صورت نهایی شدن می‌تواند موجب اضافه شدن دست‌کم دو سال حبس به حکم فعلی این زندانیان شود. سعید ماسوری، رضا اکبری منفرد، فولادوند، امیرقاضیانی، شاهین اقدامی، ابراهیم فیروزی، حسن صادقی و سعید شیرزاد از جمله زندانی‌هایی هستند که گفته شده پرونده جدید درباره آن‌ها باز شده است.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا