فرهنگی

شهر ۱۵۰ هزار نفره یاسوج سینما ندارد


شهر یاسوج با جمعیت بیش از ۱۵۰هزار نفر پس از یک دهه از داشتن سینما بی‌بهره بوده و این در حالی است که بیشترین جمعیت جوان را در بین شهرهای کشور دارد…

خبرگزاری مهر- برخلاف جوانان دهه ۵۰ و ۶۰، متولدین دهه‌های ۷۰ و ۸۰ در یاسوج هیچ تصوری از سینما ندارند. زمانی که آن‌ها دوره کودکی و نوجوانی خود را طی می‌کردند، تنها سینمای شهر یاسوج تخریب شد تا سینمایی مدرن به‌جای آن ساخته شود اما هنوز خبری از این سینما نیست.

سینمای شهر یاسوج که «دنا» نام داشت در دهه ۵۰ متولد شد و در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در اوج توجه بود به‌طوری‌که برای دیدن فیلم‌های آن صف‌های تماشاگران گاهی تا خیابان‌های اطراف ادامه می‌یافت.

اما این سینما به‌یک‌باره و به دلیل ضعف مدیریت و سیاست‌های غلط سینمایی از اوج به زیر آمد و این تنها مکان تفریحی جوانان شهر یاسوج کم‌کم از رونق افتاد و چند سالی تارعنکبوت بر پرده‌های آن اکران می‌شد و صدای جیرجیرک‌ها در سکوت سرد آن می‌پیچید.

سالی از پی سال دیگر گذشت و شورایی از پس شورایی و شهرداری از پس شهرداری دیگر آمدند و وعده‌ها دادند و سینمایی ساخته نشد اما سالی از پی سال دیگر گذشت و شورایی از پس شورایی و شهرداری از پس شهرداری دیگر آمدند و وعده‌ها دادند و سینمایی ساخته نشد.

شهر یاسوج در این یک دهه سه شهردار عوض کرد و جوانانش رنگ سینما ندیدند و تنها یادگاری آن سینما خیابانی است که هنوز هم مردم آن را سینما می‌نامند.

بااین‌حال شهر یاسوج روزبه‌روز بزرگ‌تر و بر جمعیتش افزوده می‌شود اما به این میزان اماکن فرهنگی و تفریحی آن رشد نکرده و نمی‌کند. اگر در دهه ۵۰ تنها یک سالن سینما برای جمعیت ۱۵ هزار نفری این شهر کافی بود، امروزه جمعیت جوان این شهر به مکان‌های فرهنگی،هنری و تفریحی بیشتری نیاز دارند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا