جوانان

حذف ۶۰۰ کد رشته دانشگاه آزاد

در آستانه سال تحصیلی جدید، سرپرست وزارت علوم از حذف ۶۰۰ کدرشته دانشگاه آزاد خبر داد. اختلافات میان دانشگاه آزاد و وزارت علوم بر سر حذف یا حفظ کدرشته‌ها، چند ماهی است که خبرساز شده است.

در این‌باره هم مسئولان وزارت علوم و هم مسئولان دانشگاه آزاد بار‌ها اظهارنظراتی انجام داده‌اند که خیلی زود تکذیب شده است. اختلافات موجود به حذف بیش از دو‌هزار کدرشته این دانشگاه انجامیده بود که بر این اساس تعداد قابل توجهی از واحد‌های دانشگاه آزاد مجبور بودند فعالیت خود را متوقف کنند. رایزنی‌ها در این زمینه در ماه‌های اخیر ادامه پیدا کرد و اکنون نظر نهایی وزارت علوم این است که ۶۰۰کدرشته دانشگاه آزاد حذف شود.

ماجرای اختلاف بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد سر دراز دارد و هربار به شکل‌‌های مختلف خودنمایی می‌کند. مخالفت وزارت علوم با پذیرش دانشجو در بیش از دو‌هزار کدرشته‌محل کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، تبعیض آموزشی میان دانشگاه آزاد با موسسات آموزش عالی غیردولتی، مطرح شدن رشته‌های بدون مجوز، عدم همخوانی تعداد اساتید و دانشجویان و… ازجمله مواردی است که تاکنون خبرساز شده و فضای آموزشی کشور را به چالش کشانده است. با وجود این، دود اختلافات وزارت علوم و دانشگاه آزاد تنها به چشم داوطلبان و دانشجویان رفته و با تغییرات نابهنگام فقط موجی از استرس را در میان آنها به راه می‌اندازد. این در حالی است که سرپرست وزارت علوم در آستانه سال تحصیلی از حذف ۶۰۰کدرشته از دانشگاه آزاد خبر داده است؛ مساله‌ای که بار دیگر دانشجویان و اساتید را به خود درگیر کرده است. گویا کشمکش‌های وزارت علوم و دانشگاه آزاد تمامی ندارد و اکنون با آغاز بازگشایی دانشگاه‌ها به اوج خود رسیده است، گرچه تیر امسال دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از حل شدن اختلاف اخیر دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم درباره حذف برخی رشته‌ها گفت که قرار شد از یک طرف وزارت علوم به گونه‌ای حرکت و سیاستگذاری کند که دانشگاه آزاد آسیب نبیند و از طرف دیگر دانشگاه آزاد اسلامی نیز مساله کیفیت‌بخشی به رشته‌ها را جدی‌تر از گذشته دنبال کند، ولی مدت زیادی از این اظهارنظرات نمی‌گذرد که صفحه کاملا برگشت. به گفته علیرضا سلیمی، روند حذف کدرشته‌های دانشگاه آزاد فعلا متوقف شده و دانشگاه آزاد نیز باید طی حداکثر دو سال آینده برنامه کیفیت‌بخشی به رشته‌ها را اجرا کند. او به مهر گفت: وزارت علوم باید این مساله را مدنظر قرار دهد که اگر قرار باشد با این شیوه برخورد کند، بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد به تعطیلی کشیده می‌شود و با یک بحران در کشور مواجه می‌شویم. با وجود کش‌و‌قوس‌های فراوان در آستانه سال تحصیلی، عملکرد وزارت علوم با حذف ۶۰۰کدرشته از دانشگاه آزاد شوکی را به فضای آموزشی کشور وارد کرد. مساله‌ای که می‌‌توانست با دقت‌نظر در زمان مناسب دیگری مطرح و حتی عملیاتی شود.
آرمان – نگین باقری

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا