گوناگون

۱۹ میلیون نفر بدمسکن هستند

وزیر راه و شهرسازی می‌گوید ۲۷ میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد در حالیکه تعداد خانوارها ۲۴ میلیون نفر است. به گفته این مقام دولت روحانی در ایران ۱۹میلیون نفر در وضعیت بدمسکنی به سر می‌برند

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در بازدید از مشهد با ارائه آمارهایی درباره وضعیت مسکن و سکونتگاه‌ها در ایران گفت: «آمارها نشان می‌دهد ۲۷ میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد در حالی که تعداد خانوارها ۲۴ میلیون نفر است یعنی ۲ میلیون و ۶۰۰ هزارخانه خالی در کشور وجود دارد و در مقابل ۱۹ میلیون جمعیت شهری ایران در بدمسکنی زندگی می‌کنند و این‌ها نشان می‌دهد توزیع بسیار نامناسبی از جهت امکانات صورت گرفته است.»

۳۶ درصد جمعیت خراسان رضوی بدمسکن هستند

وزیر راه و شهرسازی در ادامه صحبت‌های خود درباره وضعیت کنونی مشهد هم توضیح داد و گفت نرخ بهره‌برداری از مساحت شهری در مشهد بسیار بالا بوده و نمونه مشهد در تمام ایران رواج پیدا کرده است.

او در این رابطه خاطرنشان می‌کند: «به عنوان نمونه در شهر مشهد شاهد هستیم که بیش از ۹ هزار هکتار به شهر اضافه شد و در مقابل ۹ هزار بافت حاشیه‌ای در طی ۲۰ سال به شهر مشهد افزوده شد و اینها نشان دهنده این مطلب است که اگر مساحت شهری افزایش پیدا نمی‌کرد، نرخ بهره‌وری بسیار بالاتر بود.»

آخوندی به مسئولان استان خراسان رضوی پیشنهاد می‌کند که محدوده شهر مشهد را در ۳۱ هزار هکتار برای طرح جامع کافی بدانند و روستاهای واقع در حریم نیز جزو محدوده منفصل شهری شوند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی براساس آمارها ۳۶ درصد جمعیت شهری استان خراسان رضوی در وضعیت بدمسکنی و ناهنجاری زندگی می‌کنند و متأسفانه مسئله بدمسکنی، مسئله تمامی شهرهای ایران است.

مسئله‌ای که وزیر راه و شهرسازی مطرح می‌کند پیش‌تر نیز بارها تکرار شده است. اگرچه او بارها وضعیت مسکن را توصیف کرده ولی تعریف مشخصی هم از بدمسکنی نکرده است. انتقاد آخوندی بیشتر از “ایراداتی” است که در وضعیت مسکن کشور لاینحل مانده و مشکلات “بدمسکنی” در سال‌های اخیر تشدید پیدا کرده است.

انتقادات صریح وزیر راه و شهرسازی از “بدمسکنی” در آغاز کار دولت دوازدهم می‌تواند نخستین قدمی باشد که برای حل این مشکل برداشته می‌شود.

آخوندی می‌گوید: «به رغم آنکه هزاران میلیارد تومان برای اجرای برنامه‌های توسعه هزینه شده است در ایران ۱۹میلیون نفر در وضعیت بدمسکنی به سر می‌برند که یک سوم جمعیت کشور را شامل می‌شود و این نشان می‌دهد که یک جای کار ایرادات اساسی دارد.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا