اخبار

آخرین وضعیت زندانیان اعتصابی؛ (این داغ و درفش بی پاسخ نمی ماند)

بر اساس آخرین خبرها و گزارش‌ها، ۱۱ نفر از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌ شهر کرج، بعد از ۴۴ روز همچنان در اعتصاب غذا هستند و برای آن ها پرونده های تازه ای گشوده شده است. در طول تاریخ کشور ما، زندانیان سیاسی انسانهای آگاه و اندیشمند، پیکارگران پرشور راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی و صلح، دشمن آشتی ناپذیر امپریالیسم و ارتجاع بوده و هستند. امروز نیز همچون گذشته باید دست یاری بسوی بشریت مترقی و صلح دوست،بسوی انسان دوستان و آزادی خواهان، بسوی همه وجدانهای بیدار و آگاه دراز کرد و بانگ همبستگی  در زیر گنبد کبود آسمان طنین انداخت. باید این فرزندان رنج و رزم را از دخمه های شکنجه نجات داد.  تجربه نشان می‌دهد که ماهیت حکومت کنونی همان حاکمیت جهل و جنایتی است که عملکردهایش  در این ۳۸ سال ، تحت پوشش مذهب،جز سرکوب خشن ، کشتار و اعدام‌های دسته‌جمعی جهت ایجاد رعب و وحشت که تنها راه برای ادامۀ حکومت ضد انسانی خود نمی شناسند. باید دانه های روینده خشم و نفرت آگاهانه به رژیم را در مزرع سینه و اندیشه انسانها کاشت..

با توجه به اینکه روزهای چهارشنبه هر هفته، تنها روز دسترسی خانواده ها به زندانیان اعتصابی و کسب خبر از وضعیت آنان است این گزارش بر اساس آخرین اخبار در روز چهارشنبه گذشته مورخه ۱۶/۶/۱٣۹۶ تهیه شده است.

آخرین آمار زندانیان اعتصابی و وضعیت آنان:
– در حال حاضر تعداد زندانیان اعتصابی یازده نفر است که عبارتند از: محمدامیر خیزی – رضا اکبری منفرد – سعید ماسوری – شاهین ذوقی تبار – حسن صادقی – ابوالقاسم فولادوند – امیر قاضیانی – رضاشهابی – محمدنظری – پیام شکیبا – سعید شیرزاد
– عده ای دیگر از اعتصابیون که در روزهای قبل حالشان و خیم شده است به نحوی دیگر با هم بندیهای در حال اعتصاب غذای خود همراهی میکنند. تمامی افراد گفته شده خواستشان بازگشت به سالن قبلی و اعاده خسارت و حیثیت می باشد. در این میان رضا شهابی خواهان آزادی خود است.
– سعید پورحیدر هم که به علت شدت ضعف بی هوش و سرش به لبه ی تخت خورده بود و دچار آسیب به بیناییش شده بود و در پی آن به بیمارستان منتقل شده و پس از بازگشت به بند اعلام اعتصاب غذای خشک کرده بود. جمعه شب پیش (۹۶/۶/۱۱) اعتصابش را با قولهایی که از طرف دادستانی مبنی بر همکاری به او داده اند، شکسته است.
– محمد نظری از هفته گذشته تاکنون خونریزی معده داشته، اما به بیمارستان منتقل نشده است. وی با کاهش ۱۲کیلویی وزن مواجه شده و وضعیت جسمانیش وخیم و معده اش حتی آب را پس می‌دهد. کسی هم برای رسیدگی به وضعیتش نیامده است.
– سعید شیرزاد ۱۳کیلو کاهش وزن داشته و فشار خونش به شدت افت کرده است، بهداری حتی از تزریق سرم خودداری می کند و بعضی مواقع معده اش آب را قبول نمی کند
– محمد بنازاده امیرخیزی با سن بالا (۷۵سال) به علت اعتصاب حال جسمانی اش به شدت وخیم است و خواسته است وقت دکتر بگیرد که با مخالفت شدید زندان و دادستانی مواجه شده است.
– آقای ابوالقاسم فولادوند همچنان ممنوع الملاقات هستند.
– وضعیت جسمی بقیه زندانیان نیز پس از ۴۴ روز اعتصاب غذا به هیچ وجه خوب نیست

پرونده سازی جدید علیه زندانیان اعتصابی:
– یک پرونده جدید برای ۱۱نفری که انفرادی بوده اند، باز شده و حتی در پرونده و پوشه زندان آنها ثبت شده است. اتهاماتی که به آنها نسبت داده اند عبارتند از: توهین به رهبری – توهین به مقامات کشوری – اخلال در نظم.
– قاضی اجرای احکام کهندانی و رییس زندان مردانی باعث این پرونده سازی جدید هستند. گفتنی ا‌ست اگر این حکم ها تایید شود بین دو تا دو و نیم سال حبس به پرونده این زندانیان اضافه می شود.
– سعید ماسوری – رضا اکبری منفرد – ابوالقاسم فولادوند – امیرقاضیانی – شاهین اقدامی – ابراهیم فیروزی – حسن صادقی – سعید شیرزاد – شاهین ذوقی تبار – پیام شکیبا – مجید اسدی از جمله افرادی هستند که به علت اعتراضشان با پرونده سازی جدید مواجه هستند.

شرایط زندان:
– تمام شرایط، همان شرایط سابق و کلیه زندانیان از امکانات اولیه محروم هستند. هیچ گونه تهویه هوایی وجود ندارد. آب آشامیدنی سالم در دسترس نیست. هیچ امکاناتی وجود ندارد و هیچ کدام از وسایل آنها از جمله تصفیه آب، کولر، هواکش، تلویزیون و… که در سالن قبلی(سالن۱۲) داشته اند به آنها داده نشده است همچنین به علت بستن تمام منافذ و پنجره ها از طریق جوش دادن روقه های فلزی و فنس، هوای کافی در سلولها وجود ندارد و هوا به سختی جریان دارد.
– در روز تنها ۲ساعت هواخوری اعلام می شود که استفاده از آن هم به دلیل بالا بودن سالن۱۰ و تعدد پله ها، برای همه ی زندانیان از جمله افراد سالخورده و بیمار و اعتصابی به سختی صورت می گیرد.
– وضعیت بهداشتی بند اسفناک است‌. آب کلا قطع و در روز ۲ساعت وصل می شود آن هم فقط آب سرد . بچه ها مجبورند در هواخوری با شلنگ آب، زیر آفتاب حمام کنند.
– اعتصابی ها به شدت ضعیف شده اند و رسیدگی پزشکی به هیچ عنوان صورت نمی گیرد. به طوریکه بهداری زندان کماکان از معاینه و گرفتن فشار خون و سرم زدن خوداری می کند.
– رییس زندان گفته دادستان دستور داده که هیچ وسیله ای از قبیل رادیو وتلویزیون و…در اختیارشان نگذارید.
– مواد غذایی که در سالن ۱۲ بود و توسط زندانیان خریداری شده بود کلا فاسد شده به طوری که بوی بد آن سراسر اندرزگاه را گرفته بود و پاسداربندها مجبور شدند یخچال ها را خالی کرده و مواد غذایی را دور بریزند با این حال فروشگاه زندان پول اجناس تخریبی و سرقتی زندانیان را از خود زندانیان می خواهد. که این امر با اعتراض سالن مواجه شه است.
– فروشگاه همچنان از آوردن موادغذایی اولیه مورد نیاز زندانیان امتناع می کند.
– محمودی معاون دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی، به سالن آمده و بچه ها شکایاتشان را در مورد سرقت و تخریب اموالشان به او ارائه دادند‌. اما محمودی به بچه ها گفته که هیچ مرجعی در ایران به شکایات شما رسیدگی نمی کند.
– هیچ کدام از اموال و وسایل شخصی زندانیان به آنان داده نشده و هم اکنون تنها دارائیشان ۲عدد پتوی سربازی (یا همان دولتی) است.
– زندانیان همچنان در شرایطی زیست می کنند که بیش از چهل دوربین مداربسته و دهها دستگاه شنود که حتی در حمام و توالت نصب شده اند، کوچکترین حریم خصوصی را از آنها گرفته است.
لازم به توضیح است به رغم ضرب و شتم های صورت گرفته در روز انتقال و به یغما بردن و تخریب وسایل شخصی آنان از جمله عکس های خانوادگی(حتی عکس کودکان)، هنوز هیچ مسئولی نسبت به این امور پاسخگو نبوده است و نحوه ی غارت اموال به گونه ای بوده که سربازان بر سر به یغما بردن اموال زندانیان به نزاع پرداخته اند.
اوضاع همچنان در بند متشنج و زندانیان همچنان از نحوه ی انتقالشان(با لباس خواب و همراه با توهین و ضرب و شتم) جریحه دار هستند. و مسئولین زندان به طرق مختلف سعی در تحریک آنان دارند.

کمپین حمایت از اعتصابیون زندان گوهر دشت – بیستم شهریور ماه ۱٣۹۶

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا