گوناگون

راهپیمایی در شیلی برای یادبود قربانیان دوره پینوشه به درگیری انجامید

حدود پنج هزار نفر از مردم شیلی دیروز یکشنبه ۱۹ شهریور در راهپیمایی سالانه برای یادبود قربانیان دیکتاوری نظامی در این کشور بین سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۰ ، شرکت کردند که به درگیری بین تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس انجامید…
salvador-allende

این راهپیمایی به دعوت انجمن‌های دفاع از حقوق بشر و خانواده‌های افراد زندانی یا ناپدید شده در مدت دیکتاتوری ژنرال آگوستو پینوشه، هر سال حدود تاریخ ۱۱ سپتامبر برگزار می شود.سالوادور آلنده، رئیس جمهور سوسیالیست شیلی ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ در پی کودتای نظامی آمریکایی در این کشور سرنگون شد.
این راهپیمایی مانند هر سال در گورستان اصلی شهر در شمال سانتیاگو پایان یافت. در جریان این راهپیمایی دهها نفر از تظاهرکنندگان که صورت‌هایشان را پوشانده بودند با یورش به اسیتگاههای مترو، یک درمانگاه، موسسات مالی و پمپ بنزین‌ها خساراتی به این اماکن وارد کردند و موانع را به آتش کشیدند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از سانتیاگو، نیروهای پلیس که به مناسبت این راهپیمایی در محل مستقر شده بودند، با ماشین آب پاش و شلیک گاز اشک آور اغتشاشگران را متفرق کردند. بنا بر اعلام پلیس، در این درگیری‌ها شش مأمور پلیس زخمی و ۲۵ تظاهرکننده بازداشت شدند.
شرکت کنندگان در این راهپیمایی تصاویری از نزدیکانشان را که در دوره دیکتاتوری نظامی کشته شده بودند، در دست داشتند. برخی از آنها نیز پارچه نوشته‌هایی در دست داشتند و خواستار خبری از سرنوشت افراد ناپدید شده در این سال‌ها شده بودند. بر اساس ارقام رسمی، در دوره دیکتاتوری پینوشه حدود سه هزار و دویست نفر در شیلی کشته یا ناپدید شدند و نزدیک ۳۸ هزار نفر نیز شکنجه شدند.
Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا