جوانان

وضعیت «زنان آواره سوری» در ترکیه؛ «وجدان انسان »را آزار می دهد!

دختران و زنان جوان پناهجوی سوری که از جنگ این کشور به ترکیه پناهنده شده‌اند در ازای ۵ تا ۶ هزار لیره ترکیه به عنوان همسر دوم به شهروندان ترکیه فروخته می‌شوند…

نشریه جمهوریت در گزارشی به وضعیت دختران و زنان آواره سوری در ترکیه پرداخته که بخشی از آنها برای رهایی از وضعیت اسفبار خود به عنوان همسر دوم به عقد شهروندان ترک در آمده‌اند.
در این گزارش که منبع اصلی آن تایمز انگلیس عنوان شده، آمده است: دختران و زنان جوان پناهجوی سوری که از جنگ این کشور به ترکیه پناهنده شده‌اند در ازای ۵ تا ۶ هزار لیره ترکیه به عنوان زن دوم به شهروندان ترکیه فروخته می‌شوند.
بنا بر این گزارش مردان مسن ترک دختران جوان سوری را از خانواده‌های آنها خریداری می‌کنند. برای این اساس قیمت این دختران با توجه به ظاهر، قد، رنگ چشمان و سن قیمت گذاری می‌شوند.
بسیاری از این دختران بعد از چند ماه زندگی که با سختی‌هایی برای آنها همراه است جدا شده و خانه‌های این افراد را ترک می‌کنند.
در حال حاضر ۳ میلیون پناهنده سوری در ترکیه حضور دارند که این رویداد در بخشی از این پناهندگان در جریان است. بنا بر گفته یکی از واسطه ها این ازدواج‌ها، بعضی دختران سوری تا ۱۱ هزار لیره نیز به فروش رسیده‌اند که جوانترین آنها ۱۳ سال داشته است.
از آنجا که همسر دوم در ترکیه چندان مرسوم نیست این ازدواج‌ها به صورت مخفی انجام می‌گیرد و بعد از مدتی این مردان دچار مشکلاتی می‌شوند که مجبور به رها کردن دختران سوری می‌شوند؛ بیشتر این دختران هنگام فروش ۱۳ تا ۱۸ ساله بوده و به مردان مسن ترک فروخته می شدند.
این دختران بعد از جدایی از مردان ترک از روی خجالت و شرمساری به سمت خانواده خود باز نمی‌گردند و بر این اساس به شهرهای بزرگ ترکیه رفته و کار می‌کنند که برخی از آنها مسیرشان به کلوب‌های شبانه می‌افتد.
بیش از ۶ سال از بحران سوریه می‌گذرد که حاصل آن ده‌ها هزار کشته و میلیون‌ها ‌آواره سوری است. در این بحران برخی کشورهای همسایه و جهان به ویژه آمریکا اقدام به حمایت از تروریست‌های سوری و خارجی و نیز تسلیح آنها کردند تا نظام سوریه هر چه زودتر سقوط کند اما با مقاومت ارتش سوریه و حمایت بخش اعظم مردم این کشور از دولت دمشق چنین اتفاقی رخ نداد. با این وجود آثار مخرب این جنگ ۶ ساله که از همه دنیا تروریست‌ها با حمایت عربستان و اردن و امارات در آن حضور دارند و کشورهایی نظیر آمریکا و ترکیه نیروهای نظامی خود را بدون اجازه دولت دمشق وارد این کشور کرده‌اند ویرانی سوریه را در پی داشته است. دستگاه ولایت مطلقه فقیه و حاکمیت دینی نیز در این جنایت و ویرانگری سهیم است.
مردم این کشور نیز که دارای تمدنی کهن هستند مجبور به کوچ به کشورهای دیگر شده‌اند شرایط خوبی را در کشورهای میزبان ندارند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا