اخبار

موسوی و رهنورد “هیچ توقع و خواسته‌ای از کسی” ندارند

فرزندان موسوی و رهنورد توانسته‌اند با پدر و مادرشان در محل حصر دیدار کنند. روحیه این دو “بسیار عالی” توصیف شده است. شماری از فعالان ملی‌مذهبی نیز خواستار “اقدام عاجل” روحانی برای رفع حصر کروبی، موسوی و رهنورد شده‌اند.

سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، روز یکشنبه (۱۹ شهریور/ ۱۰ سپتامبر) گزارش داد که فرزندان موسوی و رهنورد اجازه یافته‌اند ملاقات هفتگی خود را این بار نه در “خانه امن” مجاور محل حصر، بلکه در محل سکونت خود محصوران برگزار کنند.

این ملاقات‌ها پیش از این در “خانه امن” وزارت اطلاعات در مجاورت “زندان اختر” برگزار می‌شد. حامیان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از محل حصر این دو در کوچه اختر خیابان پاستور، به عنوان “زندان اختر” یاد می‌کنند.

فرزندان موسوی و رهنورد هفته‌ای یک بار اجازه دارند برای دو ساعت با والدین خود دیدار کنند. تماس تلفنی با آنان نیز در طول هفته، مگر با درخواست محصوران و حضور زندانبان، مجاز نیست. فرزندان این دو همچنین از ورود و خروج هر شیء و وسیله‌ای به داخل یا خارج از محل حصر “منع جدی” شده‌اند.

به گزارش کلمه، محل زندگی موسوی و رهنورد در کوچه اختر “کاملا کاربری یک زندان” را پیدا کرده است: بخشی از اتاق‌ها، راهروها، تأسیسات و پشت‌بام خانه در اشغال مأموران است، بیشتر پنجره‌ها جوش داده شده و درها همواره توسط زندانبان‌ها قفل می‌شوند.

کلمه در عین حال از تحول “مثبت” نظارت پزشک معتمد خانواده و وزیر بهداشت بر روند درمان و مراقبت‌های پزشکی محصوران خبر داده است. این امر پس از طرح موضوع توسط خانواده و “پیگیری و همدلی” حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت روحانی، مقرر شده است.

این گزارش همچنین از روحیه “بسیار عالی” موسوی و رهنورد، علی‌رغم “سختی‌های شدید ناشی از حصر و عوارض جسمی رخ‌داده و نیز تنهایی حصر و دوری از خانواده و مردم” خبر داده است.

کلمه در عین حال نوشته است: «محصورین با عزت نفس بالا می‌گویند هیچ توقع و خواسته‌ای از کسی از جمله زندانبان‌ها ندارند».
هم‌زمان با این گزارش، شماری از چهره‌های شاخص ملی مذهبی، در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران، از حسن روحانی خواسته‌اند تا “در هفتمین سال” از حصر خانگی رهنورد، موسوی و کروبی، “امکان آزادی نامبردگان” را فراهم سازد.

حسن روحانی، برخی از اعضای دولت و شماری از حلقه نزدیکان او، بارها مدعی شده‌اند که “رفع حصر” فراتر از اختیارات رئیس جمهوری ایران است.

نویسندگان نامه ‌اما خواستار “اقدام عاجل” روحانی “به منظور رفع حصر” شده و نوشته‌اند: «بی‌تردید شما در مقام رئیس شورای عالی امنیت ملی (اصل ۱۷۶) از اختیارات کافی برای مداخله این شورا و تلاش برای متقاعدسازی مقام‌های عالی نظام به‌منظور تجدیدنظر در این موضوع برخوردارید».

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا