گوناگون

مخالفت مجلس عراق با همه‌ پرسی کردستان

مجلس عراق با همه‌پرسی استقلال کردستان مخالفت کرد…

رادیو فرانسه: پارلمان فدرال عراق در نشست امروز خود، سه شنبه دوازدهم سپتامبر، با تصویب طرحی مخالفت خود را با برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم خودگردان کردستان عراق اعلام کرد. در اعتراض به این تصمیم نمایندگان کرد عراق نشست امروز مجلس این کشور را ترک کردند.

رئیس مجلس عراق، سلیم الجبوری، اظهار داشت که مصوبۀ امروز با درخواست هشتاد نماینده و به منظور حفظ یکپارچگی کشور در دستور کار مجلس قرار گرفت.

سلیم الجبوری همچنین گفت که این مصوبه نخست وزیر عراق را ملزم می سازد که برای حفظ یکپارچگی عراق و آغاز گفتگوی جدّی با مقامات اقلیم خودگردان کردستان عراق همۀ تدابیر لازم را اتخاذ کند. دولت بغداد و نخست وزیر عراق، حیدر العبادی، طی ماه های گذشته برگزاری همه پرسی دربارۀ استقلال کردستان عراق را اقدامی علیه قانون اساسی این کشور اعلام کردند.

این همه پرسی با مخالفت آمریکا و کشورهای اروپایی و به ویژه ترکیه و ایران روبرو شده که نگرانند این همه پرسی گرایش های جدایی طلبانه را در میان کردهای این دو کشور تقویت کند. آمریکا و کشورهای غربی بعید نمی دانند که این همه پرسی به جنگ با قدرت مرکزی عراق و یا دولت های ترکیه و ایران منجر شود.

اقلیم خودگردان کردستان عراق و رئیس آن مسعود بارزانی برگزاری چنین همه پرسی را اجتناب ناپذیر و ضامن حفظ حقوق کردهای عراق می دانند. این همه پرسی از حمایت کامل همۀ کردهای عراق نیز بهره مند نیست که بعضاً زمان حاضر را برای برگزاری آن مناسب نمی دانند. استان نفت خیز کرکوک نیز که از سوی مقامات اربیل به اقلیم کردستان عراق الحاق شده قرار است در همه پرسی ٢۵ سپتامبر شرکت کند و همین تنش میان این منطقه و دولت فدرال عراق را تشدید کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا