بین‌المللی

چپ‌گرایان فرانسه در برابر مکرون جبهه می‌گیرند

رئیس جمهوری تازه فرانسه قصد دارد بازار و قوانین کار را اصلاح کند اما با واکنش سندیکاهای کارگری روبرو شده است. اتحادیه‌های قدرتمند قبل از هر چیز شبکه ارتباطات و ترابری را هدف گرفته‌اند.

سندیکاهای کارگری فرانسه اعضای خود را به پایداری در برابر امانوئل مکرون فرا خوانده‌اند. روز سه‌شنبه (۱۲ سپتامبر) دهها اکسیون اعتراضی برپا شد که موانعی برای شبکه راه آهن و خطوط هوایی به دنبال داشت.

تنها شرکت هواپیمایی ایرلندی رایان‌ایر RyanAir اعلام کرده که ۱۱۰ پرواز خود را از فرانسه یا به مقصد این کشور لغو کرده است.

در پاریس و حومه شبکه قطار شهری با مشکلاتی روبروست و رفت‌وآمد در بسیاری از جاده‌ها و خیابان‌های مرکز پاریس مختل شده است.

از سندیکاهای بزرگ فرانسه، سندیکای چپگرا و قدرتمند ث‌ژ‌ت CGT اعضای خود را به اعتصاب فرا خوانده است.

مکرون قصد دارد با رشته‌ای از اصلاحات بیکاری گسترده را مهار کند. مهمترین این اقدامات اصلاح قانون کار است که اخراج کارگران را تسهیل می‌کند. دولت مکرون اعتقاد دارد که تغییر قانون کار می‌تواند کارفرمایان را به سرمایه‌گذاری بیشتر تشویق کند.

سندیکای ث‌ژت، که زیر نفوذ حزب کمونیست قرار دارد، در کنار سایر تشکل‌های چپ، هشدار می‌دهد که اصلاحات پیشنهادی دولت به فقر و محرومیت کارگران دامن خواهد زد.

سندیکاهای بزرگ کارگری از ۲۳ سپتامبر به رشته‌ای از اکسیون‌های اعتراضی دست می‌زنند که می‌تواند سرآغاز رویارویی با دولت مکرون باشد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری جوانی که با پشتیبانی گسترده رأی‌دهندگان به قدرت رسید، با ارائه برنامه اصلاحات اقتصادی در روزهای اخیر محبوبیت خود را تا حد زیادی از دست داده است.

نرخ بیکاری در فرانسه به ده درصد رسیده است، یعنی دو برابر شرایط کنونی در آلمان.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا