اجتماعی

روزانه ۵۰نفر در جاده‌ها کشته می‌شوند

براساس آمار تا پنج سال گذشته تعداد کشته‌شدگان جاده‌ای ۲۶‌هزار نفر بود، اما در سال‌های اخیر تعداد کشته‌شدگان جاده‌ای به ۱۶‌هزار نفر در سال رسیده است. در این زمینه چندی قبل سیدهادی بهادری، نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس به «آرمان» گفت: «در کشور حتی کشته شدن یک نفر در جاده‌ها هم زیاد است. باید بتوان با همکاری وزیر عمران برای کاهش تعداد تصادفات جاده‌ای در زمینه کاهش عامل انسانی، جاده‌ای و ارتقای امنیت خودرو اقدامات مناسب انجام داد.»

۱۲۵۰ کشته در تصادفات شهریور

رئیس پلیس راه کشور افزود: طبق آمار در شهریور سال گذشته، بیش از‌ هزار و ۲۵۰نفر جان خود را از دست داده‌اند و حادثه‌ای که در فارس برای دانش‌آموزان اتفاق افتاد هم یکی از آن حوادث است که ما در جاده‌های کشور با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم. حمیدی با بیان اینکه عامل انسانی نیز در تصادفات تاثیرگذار است، گفت: برای کنترل عامل انسانی سازوکارهایی وجود دارد، اما عامل انسانی می‌تواند با آمادگی بیشتر، آموزش، فرهنگسازی و درک خطر، در پیشگیری از بروز حوادث این‌چنینی نقش داشته باشد. هرچند عامل انسانی همچنان بیشترین سهم را دارد. او با بیان اینکه باید برای کاهش عوامل جاده‌ای و انسانی در تصادفات برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشیم، یادآور شد: رفتارهای پرخطر در این زمینه باید کنترل شود. ما با یک سازوکار جدی رفتار رانندگان را در ابتدای مسیر، در طول پایانه‌ها و انتهای مسیر، بررسی و پایش می‌کنیم. حدود ۴۰‌درصد از این تصادفات مربوط به خستگی و خواب‌آلودگی است که البته هنوز رقم بسیار بالایی بوده و ناشی از استراحت نکردن راننده، رانندگی‌های مداوم و بدون استراحت و توقف در طول مسیر است که در اتوبوس فارس دیدیم که باعث بروز حادثه شد.

۳۴۰۰ نقطه حادثه‌خیز در جاده‌های کشور

رئیس پلیس راه کشور تصریح کرد: در کشورهای توسعه‌یافته حداکثر فشاری که بر جاده تحمیل می‌شود، ۶۵- ۷۰‌درصد است، اما در کشور ما بیش از ۹۳‌درصد بار و مسافر در جاده تحمیل می‌شود، چون سیستم‌های ریلی و هوایی پاسخگو نیست، همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا نرخ حوادث جاده‌‌ای در کشور افزایش یابد. حمیدی گفت: براساس نوع تصادفات سهم عامل انسانی و راه متفاوت است، اگر عامل انسانی خطا می‌کند، این محصول سیستمی است که آموزش ندیده است‌. او با اشاره به اینکه باید تعداد کشته‌شدگان به صفر برسد، اظهار کرد: به دلیل حجم تردد بالا، روزانه بین ۴۰ تا ۵۰نفر در حوادث جان خود را از دست می‌دهند، این عدد در سال گذشته ۷۰ تا ۱۰۰نفر بود. هم‌اکنون در جاده‌های کشور سه‌هزار و ۴۰۰محل حادثه‌خیز وجود دارد. همچنین در بعضی نقاط عامل راه مقصر صددرصد تصادفات است و در طی سه سال اخیر در این زمینه پنج‌‌هزار و ۳۰۰نفر کشته شدند. رئیس پلیس راه کشور ادامه داد: نقاط حادثه‌خیز شناسایی و آشکارسازی شده است، بنابراین مهندسان مشاور نتیجه مطالعات خود را مطرح می‌کنند، اما نیاز به سرمایه‌گذاری سنگین به لحاظ بودجه و منابع داریم. حمیدی یادآور شد: اگر راه‌های کشور امن باشند، طبیعتا سهم عامل انسانی در تصادفات کمتر از ۵۰‌درصد است. او با اشاره به اینکه کنترل چشمی در پایانه صورت نمی‌گیرد، افزود: برای پلیس این امکان وجود ندارد که همه اتوبوس‌ها را کنترل ایستگاهی کند. به گزارش تابناک، حمیدی در پایان متذکر شد: بنده و تمامی همکارانمان به صورت شبانه‌روزی با تمام توان و به صورت صددرصد، در حال کنترل و خدمت به مردم هستیم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا