اخبار

حرکت اعتراضی اتوبوس‌رانان تهران در حمایت از رضا شهابی

شماری از رانندگان خطوط تندروی شرکت واحد تهران برای همبستگی با همکار زندانی خود رضا شهابی دست به یک حرکت اعتراضی زدند. این حرکت به درخواست سندیکای کارگران شرکت واحد انجام شد که شهابی عضو هیئت مدیره آن است.
رضا شهابی، فعال کارگری و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ۱۷ مرداد ماه، بار دیگر بازداشت و به زندان گوهردشت (رجایی شهر کرج) منتقل شد. او از حدود یک ماه پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد و مطابق گزارش‌ها در وضعیت جسمی نامناسبی قرار دارد.

سندیکای کارگران شرکت واحد دو روز پیش (سه‌شنبه ۲۱ شهریور) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «به دلیل اعتصاب غذای طولانی، امروز جان رضا شهابی با خطرات جدی مواجه است. باید همه با هم برای حفظ جان این کارگر حق‌طلب تلاش کنیم و مظلومیت او را به گوش مسئولین کشور برسانیم.»

این تشکل کارگری از رانندگان اتوبوس‌های خطوط تندرو (BRT) در تهران خواست برای همبستگی با رضا شهابی روز چهارشنبه چراغ خودروهای خود را روشن کنند و سرعت اتوبوس‌ها را تا ۲۰ کیلومتر در ساعت کاهش دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سندیکای کارگران شرکت واحد، به رغم دخالت ماموران امنیتی شماری از رانندگان خطوط تندرو به این درخواست پاسخ مثبت داده‌اند و روز چهارشنبه با چراغ روشن و سرعت کم در حرکت بوده‌اند.

گفته می‌شود “عوامل امنیتی و حراستی شرکت واحد” تعدادی از رانندگان معترض را از خطوط “بی‌آر‌تی” بیرون کردند و مانع حرکت شماری از فعالان شناخته‌شده‌تر سندیکا در این مسیرها شده‌اند. سندیکای کارگران شرکت واحد نوشت: «این اقدامات نتوانست تاثیری بر خاموش کردن چراغ معترضین بگذارد و در نوبت عصر تعداد بیشتری از رانندگان به این اعتراض پیوستند.»

بنابر این گزارش هفته گذشته (۱۴ شهریور) نیز جمعی از رانندگان شرکت واحد همراه با عده‌ای دانشجو، فعالان کارگری و معلمان مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواستار آزادی رضا شهابی و دیگر زندانیان سیاسی شدند.

کمپین حقوق بشر در ایران چند روز پیش به نقل از “یک منبع مطلع” گزارش داد که در کنار شهابی چند زندانی سیاسی دیگر در زندان رجایی‌شهر در اعتصاب غذا به سر می‌برند و دست کم حال پنج نفر آنها وخیم است و به مراقبت‌های پزشکی در بیرون زندان نیاز دارند.

وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران و چند مورد اعتصاب غذای اخیر آنها با واکنش نهادهای بین‌المللی حقوق بشری رو به‌رو شده است. با این همه عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران چندی پیش اعتصاب غذای زندانیان را اقدامی “شکست‌خورده” توصیف کرد و گفت دستگاه قضایی تسلیم این گونه حرکت‌ها نخواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا