حقوق بشر

یادداشتی از بانو نسرین ستوده” وکیل پایه یک دادگستری واز فعالان حقوق بشر در ایران”

کشتار مردم میانمار به خاطر مذهب شان و نفرت پراکنی مذهبی که در آن کشور علیه مسلمانان رواج دارد، شرم آور است، همان طور که صدور حکم اعدام برای محمدعلی طاهری به خاطر عقیده اش شرم آور است و همان طور که قتل هموطنان بهایی مان به خاطر مذهب شان شرم اور است.

Bildergebnis für ‫نسرین ستوده‬‎

همانطور که حکم اعدام علیرضا تاجیکی که در ماه گذشته در چنین روزهایی اجرا شد، شرم آور است. او نه تنها بی گناه بود، بلکه زیر ۱۸ سال سن داشت.
همان طور که زندانی کردن روزنامه نگارانی چون علیرضا رجایی و بی اعتنایی به بیماری یی که ریشه در جانش می دواند، شرم آور است.همانطور که رها کردن بچه ها به دست پدران شان تا اگر خواستند بکشند یا تجاوز کنند، نیز شرم آور است.
شرم آور است که موکل ۵ ساله ی من در خطر تجاوزات مکرر پدر قرار دارد و مادرش تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است، چون جسارت کرده و برای نجات دختر کوچک اش، از پدر شکایت کرده است.
همه ی اینها شرم اور است، هیچ فعال حقوق بشری نمی تواند با هیچ توجیهی در قبال هیچیک از این موارد سکوت اختیار کند.
اما ما، من و عده ای که چون من فکر می کنند، شرمناک از زیستن خویش در پی فرار از زندگی، گام بر می داریم تا شاید از این زندگی شرمناکانه دور و دور تر شویم، غافل از اینکه زندگی پشت سرمان قدم برمی دارد و تا مغاک های هراس انگیز شرم و وهم مارا دنبال می کند. در آن مغاک ها ما از خود می پرسیم آیا روزی جامعه ی بشری روی صلح و آرامش را می بیند؟

نسرین ستوده

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا