زحمتکشان

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته سوم شهریور ماه

اتحاد کارگر: ایران جزو ۵۰ کشوری است که به سازمان جهانی کار ملحق شده و به توصیه‌های این سازمان عمل نمی کند…بیش از ۹۳ درصد قراردادهای کارگران موقت است،در چنین شرایطی امنیت شغلی دغدغه اصلی کارگران به شمار می‌رود…

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛ 

“مبارزه دلیرانه شما کارگران وفعالان سندیکایی حتی در چارچوب قوانین موجود به سختی و با شدت هرچه تمام ترسرکوب میگردد. اعمال فشارهای هدفمند به سندیکالیستها، تهدید، اخراج، و بازداشت کارگران فعال در سندیکاها و تشکلهای مستقل، سیاست دایمی و شناخته شده ارتجاع حاکم در رویارویی با طبقه کارگر و دیگر زحمتکشان میهن ما بوده و هست. به علاوه ، تهدید، تطمیع، و فریب، ازدیگر اجزای سیاست ارتجاع در برابر جنبش کارگری به شمار می آیند.”

” ششمین کنگره حزب توده ایران- پیام ششمین کنگره حزب به: کارگران و زحمتکشان”

آزادسازی اقتصادی و میزان حداقل دستمزد کارگران

بیست و سوم شهریورماه- در ستاد اقتصاد مقاومتی اعلام شد: مطابق برنامه ششم توسعه  دستمزدها باید متناسب با رشد بهره وری رشد نماید؛افزایش دستمزد متناسب با تورم که در واحدهای تابع دولت و قانون کار اعمال گردیده٬ باعث شده تا وزن دستمزد در هزینه تمام شده به شدت بالا رود و هزینه ای سنگین به کارآفرین [کارفرما ] تحمیل شود.در نهایت افزایش دستمزدها با  یکسان سازی نرخ ارز و افزایش آن پس گرفته خواهد شد٬ هر آنچه که بیش از بهره وری افزایش یافته با افزایش نرخ ارز در آینده به تعادل می رسد. یعنی نرخ ارز آنقدر افزایش می یابد تا اثر افزایش حقوق برهزینه تولید کاهش و امنیت کسب و کار سرمایه گذار تامین شود.

بیکاری٬ فقر و معیشت زحمتکشان

بیست و سوم  شهریورماه – وضعیت فقر در کشور بسیار نامناسب است به گونه ای که ۱۲ میلیون تن، زیر خط فقر مطلق قرار دارند و ۲۵ تا ۳۰ میلیون تن، زیر خط نسبی فقر بسر می‌برند. این آمار نشان می‌دهد ۱۵ درصد از جمعیت ایران زیر خط فقر قرار دارند. در حال حاضر جمعیت بیکاری کشور بالغ بر ۳ و ۳۰۰ هزار نفر است.

افزایش نرخ تورم تولید‌کننده ؛ رکود در بخش صنعت و بیکاری کارگران

بیست وسوم شهریور ماه-آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ تورم تولید‌کننده سه رکورد افزایشی را ثبت کرده است.بانک مرکزی جدیدترین آمارهای مربوط به نرخ تورم تولید‌کننده را منتشر کرد. بر اساس این آمار شاخص بهای تولید‌کننده در مرداد ماه به رقم ۲۴۳,۸ رسیده است. بر این اساس نرخ تورم ماهانه شاخص تولید‌کننده در مرداد ماه به ۱,۷ درصد رسیده است. این رقم در تیر ماه سال جاری معادل ۱,۱ درصد بوده است. با روند صعودی نرخ تورم تولید‌کننده٬ فشار افزایشی برای نرخ تورم مصرف‌کننده ایجاد و احتمال تشدید رکود وجود دارد.

نابودی امنیت شغلی زحمتکشان و نقض ماده ۳۸ قانون کار

بیست و سوم شهریور ماه- امنیت شغلی متزلزل شده …با چند نوع نیروی شاغل مواجهیم؛ یکسری از نیروها رسمی، یکسری شرکتی، بعضی پیمانی، بعضی آزمایشی و یک عده نیروی خرید خدمتی هستند. بسیاری از آنها در شرایطی مشغول کارند که یک کار مساوی را انجام می‌دهند و باید حقوق مساوی در مورد آنها رعایت شود  و چند نوع پرداختی داریم، در حالی که ماده ۳۸ قانون کار می‌گوید برای انجام کاری که در شرایط مساوی و در یک کارگاه انجام می‌گیرد، باید مزد مساوی پرداخت شود.نگرانی از آینده شغلی، عدم تامین نیروی کار و ازدیاد قراردادهای موقت نوعی برده داری نوین را حاکم کرده است.

اعتراض کارگران کارخانه شیر آلات«سیمگون»

بیست و سوم شهریور ماه- مطالبات مزدی کارگران که سوابق کاری هر یک از آنان به صورت میانگین به ۱۵ سال می‌رسد مربوط به شش ماه از سال ۹۵ به همراه دستمزد ۵ ماهه سال جاری (۹۶) می شود . همچنین کارفرما به  بهانه کمبود نقدینگی عیدی سال۹۴ و ۹۵ آنان را پرداخت نکرده است.

مطالبه کارگران راه آهن ملی ایران

بیست و دوم شهریور ماه – کارگران  بخش‌های فنی، موتوریست و برق پیمانکاری شرکت حمل و نقل ریلی رجا می‌گویند: حدود ۵۰۰ کارگر پیمانکاری هستیم که در بخش‌های مختلف مشغولیم؛ همواره دستمزدهایمان با تاخیر پرداخت می‌شود؛ برای نمونه برخی از شرکت‌های پیمانکاری هنوز حقوق مرداد پرسنل را نپرداخته اند؛ شهریور دارد به انتها می‌رسد و ما هنوز منتظر دستمزد مردادیم.

اعتصاب کارگران شهرداری اهواز

بیست و دوم شهریور ماه – کارگران شاغل در سازمان پسماند اهواز دراعتراض به عدم دریافت ۱ ماه مزد خود٬ در مقابل ساختمان مدیریت این سازمان تجمع کردند. کارگران طی روز قبل در مقابل ساختمان شورای شهر اهوازتجمع کرده بودند.

افزایش نرخ بیکاری در استان تهران

بیست و دوم شهریور ماه -نرخ بیکاری جمعیت ١٠ ساله و بیشتر در استان تهران ۱۱,۶ درصد اعلام شده که نشان می‌دهد بیکاران این استان در سال ٩۵ نسبت به سال پیش از آن ۳,۵ واحد رشد کرده‌اند…تعداد شاغلان رو به کاهش گذاشته که به معنای حاکم شدن هرچه بیشتر دلالی و سوداگری در اقتصاد است.

بیکاری کارگران صنف پوشاک ؛ طرح عفاف و حجاب منافع چه کسانی را تامین می کند؟

بیست و دوم شهریور ماه-در حال حاضر ۹۸ و نیم درصد پارچه‌های چادری موجود در بازار وارداتی است و حداکثر ۱,۶ درصد سهم تولید داخل است.صدها کارگر بیکار ند و هیچ عزم و اراده‌ای برای رفع مشکلات تولیدکنندگان داخلی پارچه و پوشاک وجود ندارد.

اعتصاب کارگران کارخانه نوظهور

بیست و دوم شهریور ماه- کارگران رسمی کارخانه نوظهور برای مدت یک ساعت در محوطه این واحد صنعتی تجمع کردند.کارگران کارخانه نوظهور ۵ ماه است که معوقات مزدی خود را دریافت نکرده‌اند. واز طرفی حدود سه ماه از حق بیمه‌های کارگران کارخانه نوظهور به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است.

فقر و معیشت ناگوار ماهیگیران

بیست و دوم شهریور ماه -فصل صید ماهی در خلیج فارس از اواسط مهرماه آغار خواهد شد. یکی از مشکلات همیشگی صیادان برای دریافت مجوز صید داشتن بیمه‌نامه حوادث است و صیادان به دلیل نداشتن بضاعت مالی می‌خواهند در هزینه بیمه حوادث تخفیفی برای آنها درنظر گرفته شود.هیچ صیادی توانایی پرداخت هزینه بیمه حوادث را ندارد زیرا قیمت بیمه یکساله که ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون است با درآمد صیادان برابری ندارد.

خواسته زنان کارگر ؛ به تبعیض در اشتغال و میحط کار پایان دهید!

بیست و دوم شهریور ماه-  آنقدر امکانات رفاهی و خدماتی در عسلویه و کنگان محدود است که یک خانم نمی‌تواند آنجا دوام بیاورد؛ وضعیت خوابگاه‌ها بسیار نامناسب است، فضای اشتغال در پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی به شدت مردانه است و زنان سهم چندانی از فرصت‌های نفتی ندارند؛غذاها بد و غیرقابل تحمل است، تا زمانی که هر نوع تبعیض حاکم باشد، حقوق شغلی و مدنی نیروی کار را نمی‌توان تامین کرد.

به پیگرد فعالان صنفی معلمان پایان دهید!

بیست ویکم شهریور ماه-“خبرگزاری هرانا – کانون صنفی معلمان استان تهران طی بیانیه‌ای ضمن اعتراض به بازداشت محمود بهشتی لنگرودی،خواهان آزادی بی‌قید و شرط تمام معلمان دربند و تبعیدی و تحت حکم، شد.”

در حمایت از کارگران دربند 

بیست ویکم شهریور ماه-” سندیکای کارگران شرکت واحد ۲۱شهریور:سی و چهار روز است که رضا شهابی راننده حق طلب شرکت واحد در زندان رجایی شهر در اعتراض به عدم آزادی خود پس از پایان پنج سال زندان، اعتصاب غذا کرده است.برای حمایت از رضا شهابی چهارشنبه ۲۲ شهریور در خطوط بی‌آر تی چراغ‌های اتوبوس را روشن می کنیم وسرعت اتوبوس را تا ۲۰ کیلومتر در ساعت کاهش می دهیم”.

اعتصاب کارگران کارخانه نورد پروفیل ساوه

بیست و یکم شهریور ماه- کارگران کارخانه نورد پروفیل واقع در ساوه نورد دراعتراض به عدم دریافت بیش از ۶ ماه دستمزد٬ ابتدا در مقابل درب کارخانه  و سپس در برابر ساختمان فرمانداری تجمع کردند.آخرین پرداختی از سوی کارفرما به کارگران مربوط به بهمن ماه سال ۹۵ است.

در حمایت از امنیت شغلی و سلامت ملوانان شاغل در کشتی‌های نفتکش

بیست و یکم شهریور ماه-کارگران دریانورد کشتی ایرانی نفتکش ناشا متعلق به شرکت کشتیرانی اطلس؛ در روزهای گذشته آذوقه کافی برای آنان هنگام تردد در آب‌های سنگاپور فراهم نشده است.کشتی متعلق به شرکت اطلس است این شرکت باید مواد غذایی مورد نیاز ۳۰ دریانورد حاضر در کشتی را فراهم کند با این حال از مسئولیت خود تخطی کرده است.

اعتصاب رانندگان سرویس ایاب و ذهاب مجتمع نیشکر هفت تپه

بیست و یکم شهریور ماه- جمعی از رانندگان خودروهای استیجاری سرویس های ایاب و ذهاب مجتمع نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم دریافت حقوق و بلاتکلیفی استخدامی در مقابل بخش ترابری این مجتمع تجمع کردند.

کمیته های دائمی روابط کار؛ آزادسازی مزد و اصلاح قانون کار

بیست و یکم شهریور ماه – در نخستین جلسه شورای عالی کار در سال ۹۶ که  با حضور معاون روابط کار وزیر کار و” شرکای اجتماعی” در محل این وزارتخانه برگزار شد،سه کمیته روابط کار، کمیته دستمزد و کمیته تغییر ساختار در شورای عالی کارتشکیل گردید.شرح وظیفه کمیته روابط کار بررسی و تدوین آیین‌نامه‌های قانون کار[اصلاح قانون کار ]است. کمیته دستمزد نیز ابعاد مختلف تعیین دستمزد را مورد بررسی قرار دهد.

اعتراض کارگران شهرداری میاندوآب

بیست و یکم شهریور ماه- جمعی از کارگران قسمت های مختلف شهرداری میاندوآب به همراه کارکنان واحدتابعه آتش نشانی نسبت به عدم دریفت مزد ۲ ماه گذشته اعتراض کردند.بیش از ۲ ماه است که حقوق کارکنان و کارگران شهرداری میاندوآب پرداخت نشده است.

وزارت کار و طرح ضد انسانی جدا سازی کودکان کار از خانواده هایشان

بیست و یکم شهریور ماه-وزیر کار در جلسه شورای شهر تهران گفت: کودکان کار باید از چهارراه‌ها جمع‌آوری شوند،کودکان کار که جمع‌آوری می‌شوند، اگر دارای پدر و مادر باشند و برای بار سوم جمع‌آوری شود با حکم قضایی از خانواده خود جدا می‌شوند و به مدتی طولانی توسط بهزیستی نگهداری خواهند شد.

یورش گسترده به منافع کارگران و زحمتکشان

بیست و یکم شهریور ماه- صرفنظر از رخدادی که برای کارخانه چسب هل رخ داده است باید گفت این تنها مشتی نمونه از خروار است…در طی این ۴ دهه، قانون کار ابتدا در شرکت‌های پیمانکاری دولتی و تامین نیرو نقض شد. این شرکت‌های دولتی بودند که شرکت‌های تامین نیرو را ایجاد نمودند…کار به جایی رسیده که دیگر هیچ کارگری به صورت استخدام رسمی درنمی‌آید.

اعتراض کارگران پروژه آبرسانی دشت سیستان

بیست و یکم شهریور ماه- برخی از کارگران این پروژه هنوز دستمزد ماه‌های انتهایی سال گذشته خود را دریافت نکرده‌اند و تعدادی هم تقریبا شش ماهی می‌شود که حتی یک ریال به حسابشان واریز نشده است و تعدادی از کارگران هم به دلیل متوقف شدن کار برخی از پیمانکاران؛ بیکار شده‌اند.

اعتراض کارگران گروه ملی فولا ایران

بیست و یکم شهریار ماه- دست‌کم پنج هزار مزدبگیر گروه ملی فولاد ایران ماه‌هاست که عدم دریافت به موقع حقوق و مزایای خود را به تلخی و مرارت تجربه کرده‌اند؛ در جریان رسیدگی به مشکلات کارگران گروه ملی فولا ایران، نباید تنها به فکر منافع سهامدار و مدیریت اصلی کارخانه بود بلکه باید امنیت شغلی پنج‌هزار کارگران شاغل در این مجموعه در نظر گرفته شود.

اعتراض کارگران کارخانه صابون‌سازی یاس خرمشهر

بیست و یکم شهریور ماه- با گذشت پنج سال از زمان توقف فعالیت این کارخانه و واگذری آن به ملک جدید وضعیت شغلی حدود ۶۹ کارگر باقیمانده این واحد تولیدکننده با  داشتن نزدیک به ۲۰ سال سابقه انجام کارهای سخت و زیان‌‌آور، که  اکنون در آستانه بازنشستگی قراردارند با بیش از ۲۴ ماه حقوق معوقه معلوم نیست.

اعتراض کارکنان شرکتی مخابراتِ ارومیه

بیست و یکم شهریور ماه- کارکنان شرکتی مخابرات ارومیه می‌گویند:از شرایطی که در شرکت مخابرات به وجود آمده، به هیچ وجه راضی نیستیم. به قراردادهای غیرقانونی که در تنظیم آن الزامات قانون کار و طرح طبقه‌بندی مشاغل اجرا نشده، معترضیم.

تجمع کارکنان شرکتی مخابرات اهواز

بیست و یکم شهریور ماه- صبح امروز حدود صد نفر از پرسنل شرکتی مخابرات اهواز در خیابان کیان پارس مقابل شرکت مخابراتِ خوزستان تجمع کردند.تجمع‌کنندگان می‌گویند: دستمزدمان بسیار پایین است، همان را هم به موقع نمی‌پردازند، امنیت شغلی هم نداریم. خواستار عقد قرارداد مستقیم و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستیم.

اعتصاب کارگران کارخانه سیمان کارون

بیست و یکم شهریور ماه- حدود ۲۵۰ کارگر کارخانه سیمان کارون دیروز و امروز (۲۰و۲۱ شهریورماه) در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان مقابل دفتر نماینده مسجد سلیمان و ساختمان اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان مسجد سلیمان تجمع کرند.این واحد صنعتی حدود ۴۷۰ کارگر رسمی قراردادی و روزمزد دارد که در این میان کارگران رسمی و قراردادی معادل ۵ ماه مزد معوقه و کارگران روزمزدی حدود ۱۷ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده؛ طلبکارند. کارگران جدا از این طلب، بابت سنوات دو سال گذشته و برخی مزایای عرفی همانند سبد کالا نیز طلبکارند.

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

بیستم شهریور ماه -“خبرگزاری هرانا – رضا شهابی، فعال سرشناس کارگری ایران از سی و چهار روز قبل در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می برد. علاوه بر بی توجهی تعمدی مسئولان به وضعیت و مطالبه این زندانی معترض، گزارش می شود آقای شهابی با افت شدید فشار خون، بی حسی موضعی در ناحیه چپ بدن، اختلال در کارکرد دستگاه گوارشی و همینطور کاهش شدید وزن روبرو است”.

تجمع کارگران سازمان آب و فاضلاب کرمانشاه

بیستم شهریور ماه- گروهی از کارگران سازمان آب و فاضلاب کرمانشاه دراعتراض به عدم دریافت به موقع مزد و دیگر مزایای شغلی در مقابل ساختمان استانداری کرمانشاه تجمع کردند.کارگران خواهان تمدید قرارداد و پرداخت کامل و به موقع دستمزدشان هستند.

اعمال تعرفه اتحادیه اروپا٬ طرح جامع پولاد و امنیت شغلی کارگران

بیستم شهریور ماه-گروه تجاری یوروفر اعلام کرده واردات فولاد ایرانی که در فاصله سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ حدود هشت برابر افزایش یافته، جدیدترین “تهدید” برای فولادسازان اروپایی است.در جریان هشتمین همایش فولاد نیز اعلام شد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید گام‌هایی برای رفع نیاز داخلی بردارد. رقابت در بازار جهانی به پیش‌شرط‌ هایی نیاز دارد؛ نیروی انسانی ماهر و ارزان سرمایه‌گذاری درصنعت فولاد را امکان پذیر می کند. تعدیل نیروی مازاد و کاهش هزینه بسترسازی لازم  برای خصوصی‌سازی صنعت فولاد است.

اعتراض پرستاران همدان

بیستم شهریور ماه- پرستارانی که به صورت شرکتی در بیمارستان ها  و مراکز درمانی استان همدان مشغول به کارند، بیش از ۹ ماه کارانه پرستاری طلب دارند.پرستاران در شرایط معیشتی نا مناسب قرار دارند. آنها خواستار دریافت مطالبات معوقه شان هستند.

مبارزه کارگران  صنعت پرورش ماهی در راه تامین امنیت شغلی

بیستم شهریور ماه – جمعی از کارگران مراکز صنعتی پرورش ماهی استان البرز با تجمع در مقابل اداره کار٬ خواستار تامین شغلی و تمدید  قراردادهای خود شدند. در استان البرز۳۳ واحد پرورش دهنده ماهیان زینتی، ۱۰ مزرعه و ۷۵ استخر دو منظوره ماهیان سردابی و پنج استخر پرورش ماهیان گرمابی فعالیت می‌کنند. بیش ۱۹۰۰ کارگر در این واحد ها به صورت قراردادی [ قرارداد موقت] مشغول به کارند.

رواج قرار داد‌های موقت ،تهدید امنیت شغلی‌

بیستم شهریور ماه- ایران جزو ۵۰ کشوری است که به سازمان جهانی کار ملحق شده و به توصیه‌های این سازمان عمل نمی کند…بیش از ۹۳ درصد قراردادهای کارگران موقت است،در چنین شرایطی امنیت شغلی دغدغه اصلی کارگران به شمار می‌رود…در حال حاضر انعقاد قرارداد سفید بیشتر در کارگاه‌های کوچک رایج است؛

نگاهی به الگوی آموزش فنی‌وحرفه‌ای در رژیم  ولایت فقیه -۱

نوزدهم شهریور ماه-در دهه ٩٠، آموزش و مهارت‌آموزی در کشور به سوی برنامه‌های سه نهاد صندوق بین‌المللی پول، سازمان تجارت جهانی و بانک جهانی معطوف شده است. یعنی آن دسته از سیاست‌های نئولیبرالیستی که کارگر را با مهارت‌های روز و تکنیک‌های شیوه تولید جدید در جهان آشناتر می‌کند و کارگر را به کارگاه می‌برد و در محیط واقعی آموزش می‌دهد تا کارگر با این شیوه تولید جدید که یکی از تاکتیک‌های تقسیم کار جهانی است و هدفش هم سود بیشتر کارفرمایان بزرگ است، منطبق شود.

نگاهی به الگوی آموزش فنی‌وحرفه‌ای در رژیم  ولایت فقیه -۲

نوزدهم شهریور ماه-بنابراین، بحث بر سر این است که مسئله نداشتن مهارت نیروی کار نسخه اقتصادی برای کشورهای درحال‌توسعه یا توسعه‌نیافته است که از دل ادعاهای این سه نهاد ؛صندوق بین‌المللی پول، سازمان تجارت جهانی و بانک جهانی بیرون آمده است. سیاست‌هایی که تنها به تشدید فقر در این کشورها و کاهش درآمد آنها منجر شده است.

نگاهی به الگوی آموزش فنی‌وحرفه‌ای در رژیم  ولایت فقیه -۳

نوزدهم شهریور ماه- این چرخش نگاه به سمت سیاست‌های تقسیم کار جهانی و ایده‌های نهادهای بزرگ متولی آن از یک‌سو و کنارگذاشتن اهداف اولیه آموزش و مهارت‌آموزی در کشور و سنت‌های ایجادشده پیرامون آن از سوی دیگر، موجب شکل‌گیری فضای مشتت و متناقضی در اجرای سیاست‌های اشتغال شده که در نهایت به تضییع حقوق کارگران و سردرگمی بیشتر بیکاران منجر شده است.

نگاهی به الگوی آموزش فنی‌وحرفه‌ای در رژیم  ولایت فقیه -۴

نوزدهم شهریورماه-نگرانی بابت اینکه عدم آشنایی کارگر با دنیای سرمایه‌داری جدید در کشورهای توسعه‌نیافته یا درحال‌توسعه، با تقسیم کار جهانی منطبق نشود و جهانی‌سازی تولید و ذی‌نفعان آن صدمه ببینند، نگرانی جدی کارگزاران سیاست‌های نئولیبرالیستی در جهان است. این نگرانی زمانی جدی می‌شود که به صحبت‌های موسوی به‌عنوان معاون آموزش سازمان فنی‌وحرفه‌ای کشور به این چرخش نگاه پرداخته است: آنچه در آموزش فنی‌وحرفه‌ای به آن نیاز داریم تغییر نگرش است، بنابراین دوره‌های آموزشگاه‌های آزاد باید متحول و به‌روز شود. شرکت تویوتا آموزش پیشتاز است و تکنولوژی ماشین‌های هیبریدی را قبل از تولید آموزش می‌دهند.

نگاهی به الگوی آموزش فنی‌وحرفه‌ای در رژیم  ولایت فقیه -۵

نوزدهم شهریور ماه-بنابراین دو اتفاق مهم افتاده است. اولا؛ اینکه اهداف اولیه از پیش‌بینی سیاست‌های مهارت‌آموزی در کشور که همان «استقلال»و«قطع وابستگی» بوده، محقق نشده و هدف از مهارت‌آموزی در کشور دچار تغییر گفتمان علنی شده و آشکارا به سمت سیاست‌های جهانی تقسیم کار[مطابق الگوی امپریالیسم  جهانی] در دنیا قدم برداشته است، ثانیا؛ اینکه چیدمان غلط سیاست‌‌ها در بخش مهارت‌آموزی در سند اشتغال و عدم نگاه متناسب به اولویت‌های کشور در این بخش موجب ایجاد بی‌نظمی و هرج‌ومرج در بازار کار شده است که قطعا از این وضعیت تنها کارگران و بیکاران آسیب می‌بینند.

تجمع  معلمان حق التدریسی مازندران

نوزدهم شهریور ماه- گروهی ازمعلمان حق التدریسی استان مازنداران به عدم تبدیل وضعیت حقوقی و استخدامی خود، در مقابل استانداری تجمع کردند.این گروه از معلمان خواستار ادامه تدریس در مراکز آموزشی با وضعیت حقوقی ثابت می باشند.

مشکلات محیط‌ بانان و جنگل‌ بانان حل می شود؟

نوزدهم شهریور ماه-براساس قانون خدمات کشوری هر کارمند باید ١٧۶ ساعت ماهیانه خدمت کند و براساس ماده ٣۶ دستورالعمل خدمتی گارد محیط‌ زیست، هر محیط‌ بان باید ١٨ شبانه‌روز خدمت و ١٢ روز استراحت کند، بنابراین با توجه به قانون فوق محیط‌ بان ۴٣٢ ساعت در طول یک ماه در سر کار خواهد بود که در مقابل ١٧۶ ساعت قانون خدمات کشوری حدودا ٢۵۶ ساعت اضافه‌خدمت برای محیط‌ بان بایستی لحاظ شود…اما  لایحه حمایت از محیط‌ بانان و جنگل‌ بانان هنوز در مجلس خاک می خورد.

اعتصاب کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

نوزدهم شهریور ماه-کارگران بخش های مختلف مجتمع نیشکر هفت تپه  در اعتراض به پرداخت بخشی از مطالبات و عدم دریافت مزد معوقه ٬ در مقابل درب ورودی کارخانه و سپس دفتر مدیریت تجمع کردند.

اعتراض کارگران شهرداری ارومیه

نوزدهم شهریور ماه- جمعی از کارگران قراردادی شهرداری ارومیه نسبت به عدم دریافت ۲ ماه مزد و حق  بیمه اعتراض کرده و خواستار دریافت مطالبات معوقه خود شدند.

ادامه مبارزه کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس

نوزدهم شهریور ماه- مدیریت جدید از ۷۰ کارگر این پالایشگاه که قراردادهای کاری آنها تا پایان ماه جاری (شهریور) اعتبار دارد،خواسته است که برای انعقاد قراردادهای جدید کاری به یک شرکت پیمانکاری به نام اویکو مراجعه کنند، کارگران  در اعتراض به این اقدام می‌‌گویند : هنگامی که توانستیم در آزمون کتبی که ۶ هزار نفر در آن رقابت می‌کردند موفق شویم بدان معناست که دانایی کافی برای کار در پالایشگاه را داریم. ولی حالا می‌گویند ما کار تخصصی نمی‌دانیم که به نظر بهانه‌جویی است.» وقتی ما سابقه کار داریم و در آزمون هم شرکت کرده‌ایم این دستور به معنای آن است که نه حالا و نه ۳ ساله دیگر هم با ما همکاری نخواهند کرد.»با روی کار آمدن مدیرعامل جدید وضعیت ثابتی نداریم. حقوق‌های ما با تاخیر واریز می‌شود و اضافه کار هم به صورت کامل پرداخت نمی‌شود. وقتی از حق مسکن صحبت می‌کنیم آقایان می‌گوید که شما بومی هستند.»

اعتراض صیادان خوزستان

نوزدهم شهریور ماه- تامین نشدن سوخت شناورهای صیادی به معنی توقف تردد این شناورهای خواهد بود،موقع صید زمان محدودی است و هر روز تاخیر یا توقف در فعالیت شناورهای صیادی می‌تواند معاش زندگی خانواده‌های ماهیگران را تحت تاثیر قرار دهد.

مبازه علیه تبعیض جنسیتی‌طبقاتی در بازار کار

نوزدهم شهریور ماه- گرچه زنان امکان تحصیل در رشته‌های مرتبط با نفت و پتروشیمی را دارند اما به راحتی در پروژه‌های نفتی استخدام نمی‌شوند. رعایت عدم تبعیض جنسیتی، شرایط برابر برای اشتغال بانوان و آقایان در تاسیسات پارس جنوبی خواسته زنان است.

اعتراض به لغو قوانین کار در کارگاه‌های کوچک

نوزدهم شهریور ماه- بیش از ۸۰ درصد از کارگاه‌ها زیر ۲۰ تا ۲۵ نفر کارگر دارند. کارگران این کارگاه‌ها نه در لیست‌های بیمه‌ای قرار می‌گیرند و نه قرارداد‌های کوتاه مدت سه ماهه و یک ماهه دارند. کارفرمایان با علم بر این تخلف آشکار خود، بدون هیچ دغدغه‌ای در جلسات رسیدگی به شکایات هیات‌ها، شرکت نمی‌کنند، زیرا در این کارگاه‌ها قوانین کار اجرا نمی‌شود و کارگران هیچ گونه قرار داد کاری ندارند.

ادامه مبارزه کارکنان مخابرات روستایی

نوزدهم شهریور ماه- صبح امروز (نوزدهم شهریور ماه) بیش از پانصد کارگزار مخابرات روستایی از استانهای مختلف کشور به تهران آمدند و مقابل شرکت مخابرات ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارکنان مخابرات روستایی خواستار انعقاد قرارداد دائم و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند.

به خطر افتادن امنیت شغلی‌ کارگران با تعطیلی نیرو گاه ها

نوزدهم شهریور ماه-  هفته گذشته همه حساب های یک شرکت نیروگاهی به دلیل بخشی از بدهی‌اش به شرکت گاز بسته شده … در صورت ادامه این رویه به ناچار ژنراتورها خاموش و نیروگاه‌ها تعطیل می شوند. تعطیلی و قطع برق هر کدام از این نیرو گاه‌ها به ضرر مردم تمام خواهد شد … علاوه بر خاموشی و قطع برق بخشی از شهرها، تعداد زیادی از شاغلان این نیروگاه‌ها هم بیکار خواهند شد.

کوچک تر شدن سفره کارگران و زحمتکشان

نوزدهم شهریور ماه- برای حذف ارز مبادله‌ای ۲۵۵ قلم کالای  وارداتی ، تعداد ۱۹ قلم مربوط به کنجاله‌های مصرفی در مرغداری‌ها و دامداری‌ها است که این اتفاق سبب افزایش قیمت مرغ در بازار خواهد شد.با حذف ارز مبادله‌ای و جایگزینی ارز آزاد علاوه بر گرانی حدود ۴۰۰ تومان در هر کیلو گرم گوشت مرغ ، صادارت این کالا نیز  بطور کامل حذف خواهد شد.

کاهش قدرت خرید زحمتکشان٬ گرانی قیمت مسکن و افزایش حاشیه نشینی

نوزدهم شهریور ماه- هم‌اکنون یک سوم از جمعیت شهری ایران در وضعیت نابسامانی زندگی می‌کنند… در حال حاضر ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین و ۸ میلیون ساکن بافت فرسوده در کشور وجود دارد.

جبران کسری بودجه با خالی‌ کردن جیب کارگران و زحمتکشان

نوزدهم شهریور ماه- نوسانات و تغییرات در قیمت ارز چند دلیل دارد که نخستین دلیل آن کاهش قیمت نفت است، چراکه در بودجه هر بشکه ۵۰ دلار پیش‌بینی شده بود اما اکنون حدود ۴۳ دلار به فروش می رسد و حدود ۷ تا ٨ دلار کسری نسبت به رقم پیش بینی شده دارد.پیش بینی می شود تا پایان سال حدود ۳۷ هزار میلیارد تومان کسری منابع بودجه وجود آید، با افزایش نرخ ارز دولت میلیارد‌ها تومان درآمد کسب می‌‌کند که رقم کمی نبوده اما درآمد خوب و مطمئنی نیست و در واقع نوعی مالیات تورمی بوده که دست کردن در جیب مردم است.

طرح های کارورزی و تکاپو اجرای فرامین صندوق بین‌المللی پول است

هجدهم شهریور ماه- دو طرح مرتبط با کارآموزی جوانان مطرح شده که یکی را وزارت کار و دیگری را وزارت صنعت اعلام کرده است. علت هم مشخص است؛ افزایش بی‌سابقه ورود بیکاران فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و جوانان به بازار کار به مهم‌ترین چالش کشور تبدیل شده است. براساس گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ١٠ سال ١٣٨۴ تا ١٣٩۴ نشان می‌دهد که میزان بیکاری در این نسل از٢٠ به ۴٠ درصد رسیده است؛ این رقم یعنی رشدی معادل ١٠٠ درصد در ١٠ سال.

حاصل اقتصاد بیمار، بیکاری و کولبری

هجددهم شهریور ماه- در استانهای کردنشین و در ادارات و کارگاههای دولتی از غیربومی‌ها استفاده می‌شود و استفاده از بومی‌ها محدود است؛ کارخانه‌ و واحد صنعتی هم در منطقه نیست؛ نهادهای عمومی مانند شستا و یا دیگر نهادهای سرمایه‌گذار در اقتصاد نیز در این مناطق سرمایه گذاری نکرده‌اند و این می‌شود که جوانِ بیکار به کولبری پناه می‌برد.یک جوان به عنوان تنها گزینه ممکن، حاضر می‌شود ده‌ها کیلومتر راه را با بار چندده کیلویی بر شانه و پشت، طی کند تا بتواند امرار معاش کند، آنهم امرار  معاش حداقلی و یا به اصطلاح بخور و نمیر.

عواقب افزایش بیکاری در استان سیستان و بلوچستان

هجدهم شهریور ماه- افزایش بیکاری در سطح استان باعث شده سوخت بری همه‌گیر شود. سوخت‌بران در دسته‌های سی تا چهل نفری با ماشین‌هایی که پر از بنزین است در داخل شهر و جاده‌ها تردد می‌کنند که حوادثی به وجود می‌آید که به سوخت‌بران و شهروندان آسیب‌های جدی مانند نقص عضو و یا مرگ می‌رساند.

خواسته کارگران کارخانه پلی اکریل

هفدهم شهریور ماه – کارخانه پلی اکریل در برزخ تصمیمات به سر می برد و در حالیکه یک هزار و۵۰۰ کارگر اصفهانی درانتظار بازگشت دوباره به سر کار هستند٬اما برخی اتفاقات نشان می دهد، هنوز تکلیف این کارخانه نامشخص است.پیدا کردن شغل برای کارگری که ۲۰ سال از عمر خود را در این کارخانه گذرانده است٬ دیگر هیچ شانسی برای استخدام در هیچ محیط شغلی دیگر ندارد.

حذف مالیات برای سرمایه دارن، گامی دیگر در جهت امنیت سرمایه

هفدهم شهریور ماه- در حوزه مالیات‌ها و مسائل مربوط به تامین اجتماعی هم باید دولت رویکرد جدید و نو اتخاذ کند[یعنی حذف مالیات برای سرمایه داران و خصوصی سازی بیمه‌ها ] تا بخشی از این فشارها کم و موانع و مشکلاتی که وجود دارد، برطرف شود، این مسئله[یعنی امنیت سرمایه] یکی از دلایلی است که انگیزه کمتری را برای سرمایه گذاران ایجاد می‌کند که به سمت کارآفرینی و تولید بروند.

ادامه مبارزه کارگران ذوب‌آهن اردبیل

شانزدهم شهریور ماه-با تداوم اعتراضات کارگران مشاهده شد خبری از پرداخت نیست و هنوز برخی کارگران به مدت ۱۷ ماه است معوقات حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.۲۱۳ کارگر این واحد تولیدی به مدت بیش از دو سال پله‌های ادارات را بالا و پایین رفته‌اند و هنوز موفق به دریافت حقوق کارگری خود نشده‌اند.کارگران به مدت ۱۷ ماه است معوقات حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

مطالبه  کارکنان آتش نشانی

شانزدهم شهریور ماه -سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در پاسخ به این پرسش که از اعضای شورای شهر و شهردار جدید تهران، چه انتظاراتی دارید؟ گفت: سازمان آتش نشانی با دو مشکلی اصلی مواجه است؛ موضوع سخت افزاری و معیشتی کارکنان آتش نشانی از دغدهای جدی پرسنل زحمت کش این سازمان است. نیاز است که این شغل به مشاغل سخت اضافه شود تا کیفیت و کارایی آتش نشانی بالاتر برود.

منابع مورد استفاده : ایلنا –ایسنا- دنیای اقتصاد -شرق-اعتماد-ایرنا- تابناک-جهان صنعت-قانون-وقایع اتفاقیه‌ -مهر-ایران-رسالت-بهار – خبرگزاری خانه ملت -خبر آنلاین

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

 

اتحاد کارگر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا