زنان

زندگی مجردی۲۰۰هزار زن زیر ۴۵سال

ک جمعیت‌شناس با اشاره به روند رو به رشد تعداد خانوارها در کشور گفت: «براساس گزارش‌های مرکز آمار ایران، تعداد خانوارهای کشور در سال۹۰، ۲۱‌میلیون بوده است. در حالی‌که با افزایش سه‌میلیونی این رقم در سال۹۵، شاهد افزایش این میزان بوده‌ایم.

سرشماری سال۹۵ حاکی از آن است که در سه‌میلیون از خانوارها افراد به صورت مجردی، تنها یا بدون ثبت رسمی ازدواج و… زندگی می‌کنند. این در حالی است که این سرشماری از ثبت حدود ۲۴‌میلیون و ۱۳۰‌هزار «خانوار» در ایران حکایت دارد. بنابراین بیش از ۲۱‌میلیون خانوار با «ازدواج» تشکیل خانواده‌ داده‌اند. چندی‌پیش هم علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، زنان مجرد و بیوه که تنها زندگی می‌کنند را معضل آینده ایران خواند و گفت: «خانواده در کشور دستخوش تغییرات فرهنگی شده است.» شهلا کاظمی‌پور افزایش تعداد خانوارها در کشور را تنها به دلیل افزایش جمعیت ندانست و عنوان کرد: براساس جدیدترین آمارها، رشد تعداد خانوارها در ایران ۷/۲‌درصد است. در این میان رشد جمعیت رقمی حدود ۲۴/۱‌درصد را نشان می‌دهد، به این معنا که با رسیدن متولدان دهه۶۰ به سن ازدواج، آمار مرتبط با تشکیل خانواده افزایش داشته است. از سوی دیگر، همزمان با افزایش سن ازدواج، بالا رفتن سن، فوت همسر و افزایش تمایل به «زندگی تجردی»، در مجموع تعداد خانوارهای کشور، با رشد روبه‌رو بوده‌ایم. او یکی دیگر از دلایل افزایش تعداد خانوارها را افزایش تمایل به «زندگی تجردی» عنوان کرد و توضیح داد: ممکن است فردی در سنین پایین‌تر، همراه با خانواده اولیه و پدر و مادرش زندگی کند، اما با بالارفتن سن به لحاظ محل زندگی و همچنین وابستگی اقتصادی از آنها جدا شود. در این حالت این افراد یک خانوار جدید را تشکیل می‌دهند و مشمول آمار جدید خانوار می‌شوند.

۴۴درصد زنان سرپرست خانوار «تنها» زندگی می‌کنند

این جمعیت‌شناس تعداد خانوارهای مرد سرپرست را نزدیک به ۲۱‌میلیون نفر (۸۷‌درصد از خانوارها) و این آمار درباره زنان را سه‌میلیون نفر (حدود ۱۳‌درصد) عنوان کرد و افزود: مردان سرپرست خانواری که به شکل تکی زندگی می‌کنند ۶۹۰‌هزار نفر از ۲۱‌میلیون مرد سرپرست خانوار (۲/۳‌درصد) را تشکیل می‌دهند، اما این رقم درباره زنان با تفاوت فراوانی روبه‌روست، چراکه زنان سرپرست خانواری که به «تنهایی» زندگی می‌کنند یک‌میلیون و ۳۶۰‌هزار نفر از سه‌میلیون نفر ذکرشده هستند که این رقم حدود ۴۴‌درصد می‌شود. این جمعیت‌شناس دلایل کمتر بودن آمار مربوط به زندگی تکی مردان را ناشی از این دانست که مردان معمولا تمایل بیشتری به ازدواج مجدد بعد از جدایی دارند و بعد از طلاق یا فوت همسر، کمتر زندگی خود را به‌تنهایی می‌گذرانند. کاظمی‌پور با تفکیک این آمار در دو گروه سنی بالا و زیر ۴۵سال ادامه داد: ۱۵درصد از زنان زیر ۴۵سال به‌تنهایی زندگی می‌کنند، اما ۸۵‌درصد از باقیمانده این جمعیت به دلایلی همچون طلاق، فوت همسر یا دخترانی که با افزایش سن در تجرد قطعی به‌سر می‌برند، بالای ۴۵سال سن دارند. او با بیان اینکه بیش از ۲۰۰‌هزار نفر از افراد زیر ۴۵سال «تجرد زیستی» دارند، اظهار کرد: این رقم بیشتر شامل زنان و مردانی است که مطلقه هستند.

میانگین سنی ازدواج افزایش یافته است

این جمعیت‌شناس با اشاره به اینکه در سال‌های بعد از انقلاب میانگین سنی افراد در ازدواج نزدیک به چهار سال افزایش یافته است، تصریح‌کرد: در سال۹۵، میانگین سنی مردان در ازدواج ۸/۲۸ و زنان ۲۴سال بوده است. این در حالی است که در نزدیک به ۴۰سال گذشته، این میانگین برای مردان ۵/۲۴ و برای زنان ۲۴سال بوده است. کاظمی‌پور با اشاره به ‌دلایل افزایش سن ازدواج در دختران و پسران تصریح کرد: این مساله به دنبال تغییرات فرهنگی، توسعه شهرنشینی، تغییر کیفیت زندگی و افزایش تمایل به زندگی مجردی و در مواردی ازدواج سفید ایجاد شده است. به گزارش ایسنا، او به حضور سالمندان در بعد خانوار ایرانی اشاره کرد و گفت: نزدیک به پنج‌میلیون نفر از جمعیت ایرانی را سالمندان بالای ۶۵سال تشکیل می‌دهند. همچنین ۱۳درصد از جمعیت ۲۱میلیونی مردان سرپرست خانوار، بالای ۶۵سال سن دارند و این نشان‌دهنده تعداد خانواده‌هایی است که در کنار خود سالمند دارند.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا