اخبارحقوق بشر

سلامت «رضا شهابی» درخطر جدی است

وضعیت جسمی «رضا شهابی» فعال کارگری و از اعضای هیئت‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در آستانه چهلمین روز اعتصاب غذا بسیار وخیم و نگران‌کننده گزارش‌شده است.

چهارشنبه ۲۲ شهریورماه سال جاری خانواده این زندانی سیاسی پس از ملاقات حضوری با وی اظهار داشتند وضعیت جسمی رضا شهابی بسیار نگران‌کننده است.

به‌گفته خانواده این زندانی علاوه بر بی‌حسی سمت چپ بدن که در هفته گذشته گزارش‌شده بود این بی‌حسی افزایش‌یافته و از کمر به پایین بدن او را دربرگرفته‌است. علاوه بر این شهابی از سردرد و درد و سوزش معده شدیداً رنج می‌برد و ۱۳ کیلو وزن کم کرده است. پزشکی قانونی پس از معاینه این عضو هیئت‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در زندان اعلام کرده است که «مهره‌ها و کانال کمر زندانی عارضه جدی دارد و علائم بیماری پیش از عمل جراحی در بدن وی وجود و باید مورد معاینه پزشک متخصص قرار گیرد.»

گفته می‌شود پیش از ملاقات خانواده شهابی، مردانی رئیس زندان و معاون دادستان با این زندانی دیدار کرده و از او خواسته بودند که به اعتصاب غذای خود پایان دهد اما شهابی با صراحت به آنها اعلام کرده ۹۶۸ روز حبس اضافه که کاملاً ناعادلانه در موردش اجراشده را به‌هیچ‌وجه قبول ندارد و به اعتصاب خود تا لغو این محکومیت ادامه می‌دهد.

مطابق قانون رضا شهابی باید ادامه محکومیتش را در زندان اوین سپری کند اما مسئولان قضایی با انتقال او به بند ویژه زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر که حتی ابتدایی‌ترین امکانات زندگی در آن مهیا نیست رنج بیشتری را به این راننده شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تحمیل کرده‌اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بیانیه‌های متعددی نگرانی عمیق خود را نسبت به اوضاع وخیم جسمی رضا شهابی اعلام کرده و به مسئولان قضایی و امنیتی هشدار داده که مسئولیت عوارض جسمی جبران‌ناپذیر برای این کارگر حق‌طلب زندانی را متوجه آنان می‌داند.

همچنین عفو بین‌الملل و دبیر کل‌های سندیکاهای کارگری فرانسه در نامه‌ای به رئیس‌جمهور فرانسه که۱۴ سپتامبر منتشر شد نسبت به وضعیت رضا شهابی و دیگر فعالان کارگری هشدار دادند و خواستار آزادی فوری و بی‌قیدوشرط آنان شدند.

در بخشی دیگری از این نامه آمده است :یادآوری می‌کنیم که سندیکاها در ایران ممنوع‌اند. فعالیت سندیکائی ، فرد را با خطر محکومیت به اعدام، زندان‌های طولانی، اخراج از کار و حتی مصادره اموال روبرو می‌سازد و نظام سیاسی کشور ایران یکی از سرکوبگرترین کشورها برای فعالان سندیکائی است و نقض حقوق انسانی بسیار گسترده است.

گفتنی‌ست «رضا شهابی» علاوه بر موارد ذکر شده از مشکلات دیگری نظیر نارسائی کلیه و آرتروز شدید نیز رنج می‌برد و در صورت عدم دسترسی به درمان خطر فلجی او وجود دارد. وی هم‌اکنون برای گذراندن حکم هفده ماه حبس در زندان رجایی شهر به سر می‌برد.
«آمدنیوز»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا