گوناگون

تمرین بمباران بر فراز شبه‌جزیره کره

با افزایش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره، در پی آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی اخیر کره‌شمالی، چین و روسیه یک تمرین نظامی دریایی را در نزدیکی کره‌شمالی آغاز کرده‌اند. وزارت دفاع کره‌جنوبی نیز گفته این کشور، آمریکا و ژاپن قرار است در هفته‌های پیش‌رو تمرین‌های مشترکی انجام دهند.

خبرگزاری دولتی چین، شینهوا، می‌گوید این تمرین دریایی بین خلیج پتر کبیر، در نزدیکی بندر ولادی‌وستوک، واقع در خاور دور روسیه، انجام می‌شود. این منطقه در نزدیکی مرز کره‌شمالی و روسیه و در فاصله‌ای نه‌چندان‌ دور از شمال غربی ژاپن قرار دارد.
رزمایش دریایی دو کشور، دومین بخش از رزمایش مشترک آنها در سال جاری میلادی ا‌ست. نخستین بخش از تمرین‌های مشابه در دریای بالتیک انجام شده بود. با وجود هم‌زمانی با تنش‌ها در شبه‌جزیره کره و نزدیکی منطقه به مرزهای کره‌شمالی، شینهوا از ارتباط این تمرین و بحران فعلی سخنی نگفته است.
روزنامه گلوبال‌تایمز، که زیر نظر روزنامه رسمی پیپل‌دیلی چین اداره می‌شود، به نقل از شماری از کارشناسان ارتش چین گفته این رزمایش پیش‌تر برنامه‌ریزی شده بود و هدف از انجام آن واردشدن به تنش‌های فعلی پیرامون مسائل اتمی در شبه‌جزیره کره نیست. بنا بر گزارشی در خبرگزاری دولتی اسپوتنیک، این تمرینات قرار است بین دوشنبه ۱۸ سپتامبر تا ۲۶ سپتامبر جریان داشته باشد.
هم‌زمان با این تمرین، خبرگزاری دولتی کره‌جنوبی گزارش داده‌است که ارتش آمریکا قصد دارد یک ناو هواپیمابر به آب‌های کره بفرستد. ارتش این کشور به‌همراه جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌های نیروی هوایی آمریکا یک رزمایش مشترک را بر فراز شبه‌جزیره کره انجام داده‌اند که هدف از آن تمرین یک عملیات بمباران گسترده بوده است. طبق اعلام وزارت دفاع کره‌جنوبی، بمب‌افکن‌های آمریکایی از مبدأ جزیره گوام و جنگنده‌های این کشور از مبدأ ژاپن برای شرکت در این رزمایش اعزام شدند و شش جنگنده کره‌جنوبی هم در این رزمایش مشترک شرکت کردند.
خبرگزاری یون‌هاپ کره‌جنوبی نیز نوشت که ناو هواپیمابر که نامی از آن برده نشده، بخشی از یک گروه ضربت است و به گفته وزارت دفاع کره‌جنوبی در رزمایش حضور خواهد داشت. در‌عین‌حال این دو کشور و ژاپن، قرار است یک تمرین مشترک آمادگی در برابر حملات موشکی را در پایان ماه سپتامبر و اوایل اکتبر برگزار کنند. روز یکشنبه شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، در سرمقاله‌ای در روزنامه نیویورک‌تایمز از جامعه جهانی خواست، به‌صورت یکپارچه برای اعمال تحریم‌ها علیه کره‌شمالی اقدام کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا