اخبار

تاکید بر معضلات اقتصادی،جبهه ای که سالهاست گشوده شده است

معضلات، محرومیت ها و بدبختی های اقتصادی، اجتماعی ارتباطی گسست ناپذیر با سیاست های رژیم فاسد و استبدادی «ولایت فقیه »دارد. در روزهای اخیر، بحث بر سر معضلات کمر شکن اقتصادی، که زندگی میلیون ها انسان زحمت کش و محروم جامعه ما را تباه کرده است.با توجه به چنین اوضاع حساس، کاهش شدید آمار ازدوج و افزایش تصاعدی طلاق‌ها در یک سال اول زندگی مشترک و نیز نبود امکانات کافی و ناامیدی زوجین از آینده اقتصادی خود موجب شده که آمار زاد و ولد طی سال‌های اخیر به شدت کاهش یابد…
حسین نحوی نژاد، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، طی نشستی خبری در کرمانشاه اعلام کرد: جمعیت سالمندان در کشور رو به افزایش است و باید در این خصوص فکر اساسی شود. او در ادامه گفت: حدود ۸ میلیون نفر سالمند در کشور داریم.
بنابر سرشماری سراسری انجام شده در پائیز ١٣٩۵، متوسط رشد جمعتی ایران ٢۴\١ بوده و بر اساس همین آمار جمعیت ایران به سمت میان سالی و پیری می‌رود، چنانکه نزدیک به ۴۵ درصد جمعیت این کشور بین ۳۰ تا ۶۴ سال قرار دارند و تنها ٢۴ درصد جمعیت ایران زیر ١۴ سال هستند، در حالی که در سال ١٣۶۵ بیش از ۴۵ درصد جمعیت را زیر ١۴ سال تشکیل می‌داد.
از آنجایی که سیاست های اقتصادی و اجتماعی حاکم بر کشور از سوی حاکمیت تعیین می گردند، مهم ترین معضلی که مردم ما امروز با آن دست به گریبان اند همانا رژیمی است که در این ۳۸ سال با تحمیل سیاست های ضد مردمی و ضد ملی  بر میهن ما این چنین شرایط دشوار و طاقت فرسایی را برای اکثریت مردم پدید آورده است.
روز شنبهٔ آینده، اول مهر، روز بازگشایی مراکز آموزشی در میهن ماست. بر پایه خبرهای منتشر شده،« فقر » برجسته‌ترین عامل در ترک تحصیل است؛ مساله خیلی ساده است؛ خانواده فقیر و بیکار، توان ندارد که فرزند را راهی مدرسه کند چرا که با تحصیل فرزند، هم یک نیروی کار از دست می رود و هم هزینه‌های مازاد تحصیل به خانوار تحمیل می‌شود.
در این راستا آقای ابراهیم رزاقی در مصاحبه ای با  ایلنا می گوید:« خانواده وقتی فقیر است و میراث دارِ یک فرهنگ سنتی هم هست، تمایل دارد خیلی زود از هزینه‌های زندگی، هزینه‌های فرزند را مِنها کند یا در صورت امکان از طریقِ کودک، کسبِ درآمد کند. مواردی هم هست که مادر خانواده مجبور است که کار کند و دخترِ بزرگِ خانواده که شاید سن و سالِ چندانی هم ندارد، وظایف خانه را متقبل می‌شود، از کودکانِ دیگر نگهداری می‌کند و امور داخلی خانوار به او محول می‌شود. مساله کاملا پیچیده است؛ در نظر بگیرید ما آمار دقیقی از کار و نرخ شاغلان هم نداریم. دولت برای این که می‌خواهد همیشه ادعا کند که بیکاری کم داریم، هیچ وقت آمار دقیقی از اشتغال تهیه نمی‌کند. در آماری که اخیرا منتشر شده، جمعیتِ ده سال به بالای کشور را ۶۶ میلیون نفر ذکر کرده‌اند ولی در آمارهای رسمی، ۲۲ میلیون نفر ایرانی کار می‌کنند. این تناظر آماری نشان می‌دهد که چند ده میلیون ایرانی در سن کار هستند اما کار ندارند».
طبق تعریف رسمی برای آمارگیری، کسی که یک ساعت در هفته کار کند، شاغل محسوب می‌شود. ببینید برای این که بیکاری را بپوشانند، از ترفندها و شگردهای مختلفی استفاده می‌کنند و نرخ بیکاری را به پایین هل می‌دهند؛ یکی همین شاغل حساب کردن کسانی که با اشتغالشان نمی‌توانند نان خالی برای خودشان به تنهایی تهیه کنند. این یک ضایعه بزرگ است برای ایران؛ یک خطر ناشناخته ایران را تهدید می‌کند؛ به عبارتی دولت‌ها نمی‌خواهند این تهدید را بشناسند و از ماهیتش خبردار شوند و آنهم تهدید بیکاری و فقر است.
همچنین وضعیت نابسامان اقتصاد ، آمار بیکاری بالا، تورم شدید، وضعیت نابهنجار سیاسی ایران در سطح جهان که آینده‌ی این کشور ما را در هاله‌ای از ابهام قرار داده‌ است و نیز مشکلات عدیده‌ی مالی موجب شده که تمایل و گرایش به ازدواج در میان جوانان به شدت کاهش یابد و از سوی دیگر نیز سن ازدواج بالا رود که این امر نیز در کاهش زاد و ولد و پیری جمعیت ایران تاثیر گذار است.
در همین راستا مسئولان «حکومت اسلامی» طی سال‌های اخیر با ابراز نگرانی از پیری جمعیت بر طبل افزایش جمعیت و بالا بردن نرخ زاد و ولد تاکید کرده‌اند و طی صدور بخش‌نامه‌هایی به مراکز بهداشت و داروخانه امر کرده‌اند که از توزیع وسایل و داروهای پیشگیری بشدت پرهیز کنند. در همین رابطه علی خامنه‌ای رهبر رژیم « فقها»در سال ١٣٩١ گفته بود: “یکی از خطاهایی که خود ما کردیم این بوده که تحدید نسل از اواسط دهه ۷۰ به این طرف باید متوقف می شد. مسئولان کشور در این باره اشتباه کردند و خود بنده هم سهیم هستم.”
تاکید و اصرار رهبران رژیم بر افزایش جمعیت و بالابردن نرخ زاد و ولد در هنگامی انجام می‌شود که جوان‌گرایی جمعیت نیاز به زیرساخت‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی گسترده‌ای دارد تا در صورت افزایش نرخ زادوولد و جوان شدن جمعیت با مشکلات اجتماعی روبرو نشود.
سران جناح «ذوب در ولایت » که باید آنان را نمایندهگان سیاسی کلان سرمایه داری تجاری، دلالی دانست، بخوبی از عمق نارضایتی مردم از فشارهای اقتصادی که حتی تامین یک زندگی حداقل را برای آنان دشوار کرده است آگاه اند، بی مورد نیست که احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری در سومین اجلاسیه رسمی مجلس خبرگان رهبری دوره پنجم که صبح امروز سه‌شنبه ۲۸ شهریورماه که در محل مجلس قدیم برگزار شد، نگرانی رژیم را اعلام کرده و می گوید :« ما نگران هستیم که نیروهایی از ما دفع و به نیروهای مخالف رژیم جذب شوند».
راه حل معضلات اقتصادی کشور، همچون سایر مشکلات و معضلات، از جمله نبود آزادی، امنیت فردی، سیاسی و صنفی، تنها از یک بزرگ راه می گذرد: تشدید مبارزه و پایان دادن به حاکمیت استبداد در میهن مان!

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا