بین‌المللی

طرفداران استقلال کاتالونیا فشار بر دولت اسپانیا را افزایش می‌دهند

خیابان‌های شهر بارسلون همچنان در اشغال طرفداران استقلال کاتالونیا از اسپانیا هستند. اتحادیه اروپا هنوز تصمیمی برای موضع‌گیری در این زمینه نگرفته است.

تظاهرات در بارسلون برای استقلال کاتالونیا از اسپانیا (۲۱ سپتامبر ۲۰۱۷)

تظاهرات در بارسلون برای استقلال کاتالونیا از اسپانیا (۲۱ سپتامبر ۲۰۱۷)

روز پنجشنبه (۲۱ سپتامبر / ۳۰ شهریور) طرفداران همه‌پرسی برای استقلال منطقه کاتالونیا از دولت مرکزی اسپانیا درخیابان‌ها و میدان‌های شهرهای گوناگون، به‌ویژه بارسلون به تظاهرات پرداختند.

تظاهرکنندگان علاوه بر شعارهایی در پشتیبانی از دولت محلی، خواستار آزادی بی‌قید وشرط سیاستمداران و کارمندان کاتالونی زندانی شدند. آنها چند ساختمان دولتی را تسخیر کرده و شماری از نیروهای پلیس را پشت درهای بسته محبوس کردند.

روز چهارشنبه پلیس اسپانیا پس از تفتیش دفاتر نهادهای وابسته به دولت محلی، شماری از سیاستمداران و کارمندان طرفداراستقلال کاتالونیا را دستگیر کرد.

دولت مرکزی اسپانیا همه‌پرسی برای استقلال این منطقه را که قرار است اول اکتبر برگزار شود خلاف قانون اساسی این کشور می‌داند و دادگاهی در مادرید نیز این همه‌پرسی را “غیرقانونی” خوانده است. به همین دلیل قوه قضاییه اسپانیا برای ۷۰۰ تن از شهرداران طرفدار استقلال پرونده‌‌ تشکیل داده است.

در پارلمان محلی این منطقه، طرفداران استقلال از سال ۲۰۱۵ در اکثریت هستند. با وجود این در آخرین نظرسنجی‌ها تنها ۴۱ درصد پرسش‌شوندگان از جدایی کاتالونیا از اسپانیا استقبال کرده‌اند. مخالفان حدود ۴۹ درصد هستند و ۱۰ درصد پرسش‌شوندگان هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اند.

موضع اتحادیه اروپا

مقامات اتحادیه اروپا هنوز در رابطه با بحران در این کشور عضو اتحادیه تصمیم نگرفته‌اند. یک سخنگوی رئیس کمیسیون اتحادیه، ژان کلود یونکر گفت: «ما به نظام متکی بر قانون اساسی اسپانیا احترام می‌گذاریم».

یکی از سیاستمداران اتحادیه اروپا که نامش فاش نشده نیز گفته است، اتحادیه اروپا با نگرانی فعل و انفعالات منطقه کاتالونیا را دنبال می‌کند.

یک سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز اظهار داشت که دولت این کشور مایل نیست در “امور داخلی” اسپانیا دخالت کند. مرکل پیش‌تر به همتای اسپانیایی خود ماریانو راخوی گفته است که برای ثبات در اسپانیا اهمیت ویژه‌ای قائل است.

وزارت امور خارجه آلمان از شهروندان این کشور خواست، در صورت سفر به کاتالونیا، به‌ویژه به بارسلون، نهایت احتیاط را به خرج دهند، از نزدیکی به تظاهرات یا تجمعات اعتراضی بپرهیزند و به رهنمودهای نیروی انتظامی محلی عمل کنند.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا