اجتماعی

ادامه جنجال بر سر تعلیق عضو زرتشتی شورای شهر یزد

دیوان عدالت اداری با استناد به نظر فقهای شورای نگهبان حکم به توقف فعالیت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد داد. نیکنام در دوره قبل نیز عضو شورای شهر یزد بوده و صلاحیتش برای این دوره نیز توسط هیئت نظارت تائید شده است.

حکم دیوان عدالت اداری درباره تعلیق موقت و جلوگیری از ادامه فعالیت سپنتا نیکنام، عضو شورای شهر یزد با واکنش‌های انتقادی زیادی روبرو شده است. این حکم با استناد به نظر فقهای شورای نگهبان صادر شده که پیش از برگزاری انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر، نامزدی کاندیداهای اقلیت‌های مذهبی در شهرهایی با اکثریت مسلمان را خلاف شرع تشخیص داده بود.

هیئت نظارت بر انتخابات شوراها وابسته به مجلس شورای اسلامی است و شورای نگهبان اختیار و وظیفه‌ای در رد یا تائید صلاحیت نامزدان شرکت در این انتخابات ندارد. با این همه آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ۲۶ فروردین امسال در ابلاغیه‌ای تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور را خلاف موازین شرعی اعلام کرد.

ماده ۲۶ قانون انتخابات شوراها به شرایط لازم برای نامزدی در این انتخابات مربوط است و مطابق یکی از بندهای آن داوطلبان باید “اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه” داشته باشند. تبصره یک این ماده مقرر کرده: «اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.»

خلاف شرع خواندن این تبصره توسط فقهای شورای نگهبان که جنتی با استناد به آن خواستار رد صلاحیت نامزدان اقلیت‌های مذهبی در شهرهایی با اکثریت جمعیت مسلمان شده بود از جنبه‌های زیادی با انتقاد روبرو شد و در عمل از سوی هیئت‌های نظارت و مجلس نادیده گرفته شد.

یکی از ایرادها به ابلاغیه‌ی دبیر شورای نگهبان به این واقعیت بازمی‌گردد که قانون یاد شده بیش از دو دهه پیش (سال ۱۳۷۵) به تصویب رسیده و انتخابات شوراها در دوره‌های گذشته بر اساس آن برگزار شده است. بر این پایه نیکنام در انتخابات چهارمین دوره شورای شهر یزد شرکت کرده و چهار سال عضو این شورا بوده است.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا