اخبار

انتخابات آلمان: پیروزی مرکل، راهیابی راست‌ افراطی به پارلمان

انتخابات سرتاسری آلمان یکشنبه ۲۴ سپتامبر / دوم مهر، ساعت هشت صبح آغاز شد و ساعت شش عصر پایان یافت. طبق نخستین آمارها ائتلاف راست میانه بین حزب «دموکرات مسیحی» (CDU) با حزب «سوسیال‌ مسیحی» (CSU) ایالت باواریا با کسب ۳۲.۵ درصد آراء پیشتاز است. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان رهبری این ائتلاف را برعهده دارد.

با توجه به آمار اعلام‌شده از پای صندوق‌ها، آنگلا مرکل برای چهارمین بار صدراعظم آلمان خواهد شد، اگرچه با حدود ۱۰ درصد رأی کمتر نسبت به انتخابات گذشته. او از ۲۰۰۵ تا کنون در این سمت بوده است.

حدود ۶۱.۵ میلیون تن در آلمان واجد شرایط رأی‌دادن بودند. مشارکت آنها در انتخابات بالاتر از ۷۱ درصد تخمین زده می‌شود.

برآوردهای اولیه از نتایج انتخابات

حوزه‌های رای‌گیری در آلمان راس ساعت ۱۸ بسته شدند و شبکه‌های سراسری آلمان برآورد خود از نتایج انتخابات را اعلام کردند. نتیجه این برآوردها به قرار زیر است:
* حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی ۷/ ۳۲ درصد / حدود ۲۱۷ کرسی
* حزب سوسیال دموکرات ۲۰ درصد / حدود ۱۳۴ کرسی
* حزب آلترناتو برای آلمان ۵/ ۱۳ درصد / ۸۹ کرسی
*  حزب دموکرات‌های آزاد (لیبرال‌ها) ۱۰ درصد / حدود ۷۰ کرسی
* حزب سبزها ۵/ ۹ درصد / حدود ۶۲ کرسی
* حزب چپ‌ها ۹ درصد / حدود ۵۹ کرسی

ارقام بالا برآوردهای اولیه است و ممکن است تغییر کنند. میزان مشارکت در انتخابات حدود ۷۵ درصد اعلام شد. در انتخابات چهار پیش میزان مشارکت حدود ۷۱ درصد بوده است.

نتیجه به دست آمده برای حزب ضدمهاجرت «آلترناتیو برای آلمان» (AfD) شوک آور  است

حزب «آلترناتیو برای آلمان» که اندکی بیش از چهار سال از زمان تاسیس آن می گذرد توانسته است در انتخابات سراسری این کشور نتایج شگفت انگیزی را به دست آورد. این رای گیری در وضعیتی انجام شده است که بنا بر نظرسنجی‌ها اکثریت رای دهندگان در میان تمام احزاب مختلف (به غیر از این حزب راست افراطی)، یک جامعه آزاد و مداراگر را ترجیح می دادند.

بسیاری این نتیجه را حاصل مخالفتها با سیاستهای مهاجرتی آنگلا مرکل و افزایش نگرانی های امنیتی در این کشور می دانند.
این اولین بار در بیش از نیم قرن اخیر است که یک گروه راست افراطی در آلمان وارد پارلمان می شود. حمایت‌ها از حزب «آلترناتیو برای آلمان» زمانی افزایش یافت که آنگلا مرکل در سال ۲۰۱۵ میلادی تصمیم گرفت درهای این کشور را به روی صدها هزار پناهجو باز کند.

در این انتخابات اگرچه خانم مرکل همچنان پیشتاز بود اما میزان آرای ریخته شده به نفع او در صندوق‌ها در مقایسه با سال ۲۰۱۳ میلادی کاهش چشمگیری داشت. در آن سال خانم مرکل ۴۱.۵ درصد آراء را از آن خود کرده بود.

بخش قابل توجهی از آرایی که خانم مرکل از دست داد، به نفع حزب «آلترناتیو برای آلمان» و نه سوسیال دموکراتها به صندوق‌ها ریخته شد.

برای مارتین شولتز، رهبر حزب سوسیال دموکرات، سال ۲۰۱۷ میلادی سال اوج گیری نبود. او در این سال ریاست پارلمان اروپا را ترک کرد و امیدوار بود که بتواند به عنوان صدراعظم، جایگزین آنگلا مرکل شود. اما حزب او درنهایت با کسب ۲۰ درصد آراء، بدترین نتیجه را از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون به دست آورد.

آنگلا مرکل اکنون با شرایط دشواری برای تشکیل ائتلاف روبروست.
مارتین شولتز اعلام کرده است که در ائتلاف بزرگ شرکت نخواهد کرد و ترجیح می دهد در وضعیت کنونی و با توجه به افزایش قدرت حزب «آلترناتیو برای آلمان»، رهبری اپوزیسیون را در پارلمان این کشور بر عهده داشته باشد. در این حالت خانم مرکل تنها یک راه دارد، اینکه برای تشکیل ائتلاف سراغ «ائتلاف جامائیکا» متشکل از سبزها و لیبرال دموکراتها برود.

منابع: رادیو زمانه، دویچه وله و یورو نیوز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا