جوانان

آزار کودکان، تنها خروجی طرح ساماندهی

روز گذشته مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: بیش از ۳۵۰کودک کار و متکدی در قالب طرح ساماندهی این کودکان جذب شدند. همزمان عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان بیان کرد: طرح ساماندهی کودکان کار و متکدی با این‌همه بی‌برنامگی و سردرگمی، باید هرچه سریع‌تر متوقف شود، زیرا فقط باعث آزار و اذیت کودکان و خانوادهای آنان شده است.

از سوی دیگر، مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه اجتماعی بر ضرورت خروج کودکان کار و خیابان از شمول طرح فعلی جمع‌آوری متکدیان تاکید کرد. ماه گذشته علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با محمدعلی نجفی، شهردار تهران، از تشکیل کمیته‌ای با همکاری شهرداری تهران و به‌منظور بررسی ویژه آسیب‌‌های اجتماعی پایتخت خبر داد و گفت: به‌دنبال آن هستیم تا با کمک شهرداری، خدمات پشت چراغ قرمز و چهارراه‌‌ها را که عمدتا توسط کودکان و متکدیان عرضه می‌شود، در قالب «مشاغل خدماتی» تعریف کرده و حتی تعاونی برای آنها ایجاد کرده و آنها را تحت پوشش قرار دهیم. پس از اعلام این خبر بود که عده بسیاری به آن واکنش نشان دادند و این اتفاق را خلاف حقوق بشر دانستند، چراکه کودکان کار عمدتا در سنین پنج تا ۱۵سال قرار دارند و اشتغال آنها ممنوع است. روز گذشته مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران از جذب بیش از ۳۵۰کودک کار و متکدی در قالب طرح ساماندهی این کودکان خبر داد. رضا قدیمی با بیان اینکه شهرداری تهران در این طرح تصمیم‌گیر نبود و تنها نقش همکار را برعهده داشت، افزود: در ابتدای طرح اصرار ما بر این بود تا زمان جذب کودکان حتما یک مددکار بهزیستی حضور داشته باشد که این مهم در نهایت با پیگیری‌های انجام‌شده اتفاق افتاد. به‌گزارش مهر، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران عنوان کرد: پس از جذب کودکان، موظف هستیم تا آنها را به بهزیستی تحویل دهیم. بهزیستی نیز سه مرکز یاسر، بعثت و خیام را برای نگهداری و تعیین‌تکلیف بچه‌ها در نظر گرفته است. در این مورد همان‌طور که بارها اعلام شد، شهرداری هیچ ‌نقشی ندارد و کار کاملا برعهده بهزیستی است.

آزار و اذیت کودکان کار و متکدی با طرح ساماندهی

«طرح ساماندهی کودکان کار و متکدی با این‌همه بی‌برنامگی و سردرگمی، باید هرچه سریع‌تر متوقف شود، زیرا فقط باعث آزار و اذیت کودکان و خانوادهای آنان شده است.» این اظهارنظرات روز گذشته توسط عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان انجام شد. فرشید یزدانی افزود: به‌نظرم نگاه حصر کودکان کار است، نه کار آنان، به جای اینکه کار کودک را حصر کنند باید علت کار آنان که فقر است را مورد بررسی قرار دهند. این طرح یک نگاه نمایشی است و اقدام شتابزده در بازتاب چهره شهر. او بیان کرد: در حال حاضر بالای یک و نیم‌میلیون کودک کار داریم. باید این طرح ملی باشد، یعنی نیاز دارد به همکاری وزارت رفاه، بهداشت، آموزش‌وپرورش و حوزه سیاستگذاری کلان که از خانواده این کودکان حمایت شود، زیرا کار کودکان فقط از فقر است. او اضافه کرد: خواسته فعالان حقوق کودک توقف این طرح است. بهتر است با همفکری آموزش‌وپرورش، وزارت رفاه، بهزیستی، مدافعان حقوق کودک، وزارت بهداشت، خانواده کودکان و حتی خود کودک با مشارکت همگی برنامه منظم در راستای حصر کار کودک و ساماندهی والدین آنان انجام دهند. به‌گزارش خبرآنلاین، یزدانی گفت: تمام توان نهادهای مدنی در متوقف ‌کردن این طرح است که آنان به بهزیستی و فرمانداری تهران مراجعه کردند و صحبت‌هایی هم شده است و فرمانداری که بیشتر نقش امنیتی دارد الان جلودار این مساله شده است.

ضرورت خروج کودکان کار از شمول طرح فعلی

روز گذشته مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه اجتماعی بر ضرورت خروج کودکان کار و خیابان از شمول طرح فعلی جمع‌آوری متکدیان تاکید کرد. روزبه ‌کردونی گفت: براساس آیین‌نامه، ساماندهی افراد بی‌خانمان، ولگرد و متکدیان که مصوب شورای‌عالی اداری کشور در سال ۱۳۷۸ است، افراد مشمول این آیین‌نامه عبارتند از افراد معلول و ناتوان جسمی و ذهنی، بی‌سرپرست مجهول‌الهویه، درراه‌‎مانده، گمشده، متواری، افراد نیازمند غیرحرفه‌ای، متکدیان و ولگردان حرفه‌ای. بنابراین طرحی که در شهر تهران در حال اجراست باید متمرکز بر این افراد و معتادان متجاهر باشد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا