اجتماعی

خشونت خانگی در قشرهای پایین ایران “تکان‌دهنده” است

مرکز فوریت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی ایران آماری را منتشر کرده که بر مبنای آن کودک‌آزاری خانگی در ایران به شدت افزایش یافته است. برمبنای این آمار در سال گذشته ۸۶ درصد کودک آزاری‌ها توسط والدین کودک انجام شده است.

حسین اسدبیگی، رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در رابطه با کودک ‌آزاری در خانواده‌ها گفت در سال گذشته ۸۶ درصد کودک‌آزاری‌ها توسط پدرومادر انجام شده‌اند. او تاکید کرد که بیشترین کودک‌آزاری توسط پدر خانواده انجام می‌شود.

اسدبیگی در ادامه گفت: «تنها ۵/ ۱ درصد کودک آزاری‌ها توسط غریبه‌ها صورت گرفته است.» او در تفکیک عاملان آزار کودکان گفت ۲۶ درصد کودک آزاری‌ها توسط مادر، ۲۰ درصد نیز توسط برادر و ۸ درصد نیز توسط خواهر انجام شده است.

کودک‌آزاری خانگی در قشرهای پایین جامعه

خبرگزاری ایلنا به نقل از سید حسین حسینی، جامعه شناس نوشته است که مطالعات انجام شده در ایران نشان می‌دهند “هرچقدر از طبقات مرفه اقتصادی به سمت طبقات پایین و زحمتکشان جامعه برویم، میزان خشونت خانوادگی افزایش پیدا می‌کند.”

حسینی تاکید دارد که بخشی از این خشونت‌ها به طور قطع ناشی از شرایط بد اقتصادی است و توضیح می‌دهد که “در خشونت خانگی معمولاً اعضای ضعیف‌تر خانواده مثل کودکان و زنان در معرض آسیب هستند” و به صورت کلامی و فیزیکی مورد خشونت واقع می‌شوند.

به اعتقاد او خشونت در مناطق حاشیه‌نشین ایران بیشتر است: «زنان و کودکان در خانواده‌های حاشیه‌نشین و خانواده‌هایی که سطح سواد آکادمیک آنها پایین است و از درآمدهای پایین‌تری برخوردار هستند، بیشتر در معرض این آسیب‌ها و خشونت‌ها قرار دارند.»

این جامعه شناس به این نکته اشاره می‌کند که در جامعه ایران کودکان در اختیار والدین هستند و آنها به نوعی “صاحب کودک” به شمار می‌‌روند و  به همین دلیل ممکن است هرگونه خشونتی از طرف آنها بر کودک اعمال شود.

او عدم وجود سازمان‌های حمایتی از زنان و کودکان، مشکلات کار، ترافیک، ناامنی اقتصادی و اعتیاد مردان را عواملی دیگری می‌داند که خشونت نسبت به کودکان را در محیط خانواده دامن زده است.

حسینی گفت لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان و تبدیل ‌آن به قانون، یکی از عوامل بازدارنده این‌گونه خشونت‌ها علیه کودکان است و پیشنهاد کرد که همانند کشورهای غربی، خانه‌هایی امن برای زنان در نظر گرفته شوند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا