گوناگون

مهلت ۷۲ ساعته العبادی برای واگذاری کنترل فرودگاه‌های کردستان عراق به بغداد

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، امروز ، به مقام‌های اقلیم کردستان این کشور ۷۲ ساعت مهلت داد تا کنترل فرودگاه این منطقه را به دولت مرکزی عراق واگذار کنند. رئیس منطقه کردستان عراق نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد:«دیگر زمان تهدید گذشته و بغداد باید به نتایج همه‌پرسی احترام بگذارد»…
Afbeeldingsresultaat voor ‫لعبادی و بارزانی‬‎

العبادی با اعلام این موضوع در نشستی مطبوعاتی گفت: دولتش تمام پروازهای بین‌المللی به مقصد کردستان عراق و یا به خارج از آن را در این سه روز ممنوع خواهد کرد تا فرودگاه‌های واقع در اقلیم کردستان عراق تحت کنترل حکومت مرکزی قرار گیرند.
اولتیماتوم دولت عراق، شامل پروازهای داخلی نمی شود و در صورت اجرا، پروازهای بین المللی به مقصد یا از مبدا کردستان عراق باید ابتدا از فرودگاه بغداد یا سایر فرودگاه های عراق بگذرند.
به گفته آقای عبادی، پروازهای “اضطراری” و بشردوستانه، در صورتی که به تصویب دولت عراق برسند، از این ممنوعیت پروازی معاف خواهند بود.
او همچنین گفت که در صورت واگذار نشدن کنترل فرودگاه‌های اقلیم کردستان عراق، بغداد از کشورهای همسایه خواهد خواست تا مرزهای خود با این منطقه را ببندند. او دوباره هر گونه مذاکره بر اساس نتیجه همه‌ پرسی در این منطقه را رد کرد و گفت که دولتش بر اساس وظایفش با توجه به قانون اساسی عراق عمل خواهد کرد. سپس افزود: “هر کس نفت عراق را از منطقه کردستان بخرد، تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. درآمدهای حاصل از فروش نفت در کردستان عراق به بودجه وارد نمی‌ شود و مشخص نیست در کجا خرج می‌ شود”.
Afbeeldingsresultaat voor ‫لعبادی و بارزانی‬‎

مسعود بارزانی: بغداد به نتایج همه‌پرسی احترام بگذارد

رئیس منطقه کردستان عراق در گفت‌وگوی تلویزیونی گفت که دیگر زمان تهدید گذشته و بغداد باید به نتایج همه‌پرسی احترام بگذارد.
به گزارش فارس، سخنرانی مسعود بارزانی در مورد همه‌پرسی جدایی کردستان شروع شد.
مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق شامگاه سه‌شنبه برای اولین بار بعد از برگزاری همه‌پرسی جدایی در برابر تلویزیون حاضر شد و سخنرانی کرد.
وی گفت که این همه‌پرسی پیروزی مردم کردستان بود و بغداد به جای توسل به زبان تهدید، به خواست مردم کردستان احترام بگذارد.
رئیس منطقه کردستان عراق گفت که شرکت کنندگان در همه‌پرسی جدایی به آن “آری” گفتند و جهان باید به آن احترام بگذارد.
بارزانی همچنین گفت که دولت‌های بغداد بود که به «ائتلاف کردی-شیعی» پایان داد.
وی گفت که از نقش ایران و ترکیه در حمایت از مردم کرد در سختی‌های گذشته آن‌ها تقدیر و تشکر می‌کند.
بارزانی گفت که کشورهای همسایه باید به صدای مردم کردستان گوش دهند.
وی نخست وزیر عراق را به تلاش برای بستن باب گفت‌وگو متهم کرد و از دولت مرکزی این کشور خواست درهای‌ گفت‌وگو بین اربیل و عراق را نبندد؛ چرا که این تنها راه حل است.
بارزانی با بیان اینکه قانون اساسی عراق اجازه برگزاری همه‌پرسی را به کردستان می‌دهد، گفت: بغداد به قانون اساسی عراق پایبند نبود به همین دلیل ما به سمت صندوق‌ها حرکت کردیم تا سرنوشت خود را مشخص کنیم.
وی به آینده کردستان عراق بعد از همه‌پرسی اشاره کرد و گفت که به رغم موانع، “آینده درخشانی” در انتظار منطقه کردستان است.
مسعود بارزانی ادامه داد: کردستان عراق بعد از همه‌پرسی استقلال، وارد مرحله جدیدی شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا