اجتماعی

ابتلای ۱۲۰ نفر به تب کریمه‌کنگو در کشور/ شیوع بیماری در ۷ استان و مرگ ۸ نفر

معاون دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به ابتلای ۱۲۰ نفر به تب کریمه کنگو ، از شیوع این بیماری در ۷ استان و مرگ ۸ نفر در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایلنا، کریم امیری معاون دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور تعداد مبتلایان به تب کریمه کنگو در کشور را بیش از ١٢٠ نفر و تعداد فوتی ها را ٨ نفر اعلام کرد.

این مقام مسئول در گفت و گو با سایت عصر هامون با بیان اینکه تا مردادماه تعداد فوتی ها ۵ نفر بود، گفت: این آمار مربوط به استان‌های کرمانشاه، مازندران، اصفهان، هرمزگان و خراسان رضوی بوده است. ضمن اینکه متاسفانه در مرداد ٣ مورد دیگر به این آمار اضافه شده که دو مورد مربوط به استان سیستان و بلوچستان و یک مورد مربوط به استان فارس بوده است.

مرگ دو نفر بر اثر تب قاتل در سیستان و بلوچستان
مهدی حسینی مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تب کریمه کنگو یک بیماری بومی است، اظهار داشت: این بیماری از سال های قبل در کشور بوده است.

وی با بیان اینکه این بیماری قابل کنترل نیست، افزود: کنه کریمه در هر مرحله ۱۰ هزار تخم می‌گذارد لذا حذف این بیماری غیر ممکن اما قابل پیشگیری است.

حسینی خاطرنشان کرد: شهروندان باید گوشت را قبل از مصرف ۲۴ ساعت در دمای ۴ درجه یخچال نگهداری و از گذاشتن در فریزر خودداری کنند، با رعایت این موارد از ابتلا جلوگیری می شود.

ریشه کنی کریمه کنگو غیر ممکن است
مدیر کل دامپزشکی استان اضافه کرد: گزارشی که از دانشگاه علوم پزشکی داشتیم آمار مرگ و میر را یک نفر اعلام کرد که در شهرستان کنارک بوده و علت آن هم بیماری گوارشی فرد ابتلا بوده است که دارو ها را پس از مصرف بر می گردانده و به کادر پزشکی نیز اعلام نکرده است لذا منجر به مرگ وی شده است.

وی در ادامه از شهروندان خواست از میادین عرضه مجاز گوشت خریداری کنند و حتما گوشت را تا ۲۴ ساعت درون یخچال نگهداری سپس مصرف کنند.

حسینی گوسفند، گاو ، شتر و شترمرغ را از عاملین انتقال این بیماری از دام به انسان دانست و اظهار داشت: موارد ابتلاء به تب کریمه کنگو در استان بیشتر از طریق گاو بوده است.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا