فرهنگی

اتهام «فحشا و فساد» برای انتشار فیلم‌های سینمایی

دادستان تهران گفته است گردانندگان سایت تاینی موویز ظرف سه سال گذشته ۱۸هزار فیلم و سریال خارجی را پس از دوبله پخش و از این طریق «وجوه نامشروع» کسب کرده اند.
«تاینی موویز»٬ وب‌سایتی است که در سه سال فعالیت خود بسیاری از فیلم‌های روز جهان را به فارسی دوبله و منتشر کرده است. حالا دادستان تهران از آن‌ها با عنوان «باند فساد و فحشا» یاد کرده و از دستگیری‌ مدیرانش خبر داده است. محمود جعفری دولت‌آبادی این فیلم‌ها که در سینماهای جهان روی پرده رفته‌اند را «مبتذل و مستهجن» خوانده و گفته در این پرونده تاکنون شش نفربازداشت شده‌اند.

دادستان تهران همچنین گفته این وب‌سایت (تاینی موویز)«بزرگ‌ترین مرجع دانلود فیلم‌ها و سریال‌های هالیوودی» بوده و گردانندگان آن ظرف سه سال گذشته ۱۸هزار فیلم و سریال خارجی را پس از دوبله پخش و از این طریق «وجوه نامشروع» کسب کرده اند.

دستگیری گردانندگان این وب‌سایت واکنش مخاطبان آن را که متوجه به روز نشدن یک هفته‌ای آن شده بودند به همراه داشته است. کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی از دستگیری آن‌ها ابراز ناراحتی کرده‌اند و نوشته‌اند فیلم‌هایی که در آن بوده «مستهجن» نبوده و آن‌ها حتی در «بخش‌های سیاسی، مذهبی و اجتماعی» خط قرمزها را رعایت کرده‌اند. عده‌ای هم دلایلی اقتصادی برای این بازداشت در نظر گرفته‌اند: «به هر حال بر همگان واضح و مبرهن است که فعالیت سایت‌هایی از قبیل تاینی‌موویز کسب و کار پخش‌کنندگان آنلاین را کساد کرده بودند.»

موسی برزین٬ حقوق‌دان در رابطه دستگیری گردانندگان تاینی موویز به «خبرنگاری جرم نیست» می‌گوید بر اساس قانون جرایم رایانه ای انتشار آثار «مستهجن و یا مبتذل» و «آثاری که دارای صحنه‌های زشت و قبیح باشد» جرم است.

«مستهجن» در قانون جرایم رایانه‌ای این‌طور تعریف شده: «محتویات مستهجن به تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیر واقعی یا متنی اطلاق می‌شود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.»

قانون جرایم رایانه‌ای در فصل چهارم با عنوان «جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی» به «محتوای مستهجن» می‌پردازد: «هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده محتویات مستهجن را منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد تجارت یا افساد تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

موسی برزن٬ حقوقدان٬ اما می‌گوید ظاهرا این سایت محتویات مستهجن ارائه نکرده: «شاید در فیلم‌ها صحنه‌هایی مثل بوسیدن یا در آغوش کشیدن و … بوده باشد که متاسفانه با تفسیرپذیر بودن قانون جرایم رایانه‌ای می‌توانند ان را قیبیح و خلاف اسلام تلقی کنند یعنی هم قانون تفسیربردار است و هم رویه قضایی مساعد برای محکوم کردن این دستگیر شدگان وجود دارد.» این حقوق‌دان در عین حال تاکید می‌کند بر اساس یک اصل حقوقی، قوانین کیفری باید «تفسیر مضیق» شوند یه زبان ساده یعنی «مبتذل» را نباید به صورت گسترده تفسیر کرد. واژه‌هایی همچون ابتذال باید با مراجعه به عرف تفسیر شوند . در عرف ایران صحنه‌هایی مثل بوسیدن مبتذل شناخته نمی‌شود.

مخاطبان تاینی موویز هم در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند فیلم‌های ارایه شده در این سایت مبتذل و مستهجن نبوده: «اینا که به فیلم‌ها و سریال‌های معمولی تاینی موویز میگن مبتذل و مستهجن، به فیلمهای پورن چی میگن؟ فرهنگستان زبان فارسی شُفاف‌سازی کنه.»

فعالیت‌های وب‌سایت تاینی موویز ممکن است با تفاسیری که از قانون ایران می‌شود، جرم به حساب بیاید اما در حقیقت این حقوق دستگیرشدگان است که نقض شده٬ ۶ نفر از کسانی که فیلم‌هایی که در اغلب کشورهای جهان پخش شده را در یک وب‌سایت منتشر کرده‌اند و حالا با دستگیری آن‌ها آن‌طور که موسی برزین وکیل و حقوق‌دادن می‌گوید «حق آزادی بیان و همچنین حق دسترسی به اطلاعات توسط شهروندان بر اساس اسناد بین المللی» نقض شده است.

این نخستین بار نیست که گردانندگان وب‌سایتی به بهانه‌ی «ابتذال» و «ترویج فساد» بازداشت می‌شوند. شاید مشهورترین آن‌ها برادران رجبیان مدیران وب‌سایت برگ موزیک باشند که در تاریخ ۱۳ مهرماه ۱۳۹۲ در دفتر کارشان بازداشت شدند و بیش از دو ماه در سلول انفرادی بند دو – الف سپاه پاسداران تحت بازجویی بودند. در زمان بازداشت استودیوی شخصی آقای رجبیان به همراه تمام هاردهای محتوی صداهای ضبط شده و حاصل کارشان توقیف شد.

دادگاه آنها فقط ۴۵ دقیقه طول کشید و طی آن گفته شد که وب سایت برگ موزیک «منبع فساد بوده است» و با انتشار موسیقی جامعه را «فاسد» می‌کرده است.

آن‌طور که کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نوشته پس از برگزاری دادگاه تجدید نظر قاضی دادگاه تجدید نظر به مهدی رجبیان، موسس برگ موزیک گفته است که با آگاهی از مجوز نداشتن خواننده‌ها موسیقی آن‌ها را منتشر کرده و همچنین صدا و کارهای خواننده‌های زن نیز در وب سایت موجود بوده است.
ایران‌وایر

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا