گوناگون

خطر مرگ در کمینِ کارگران مهاجرِ قطر/صدها کارگر ساختمانی در تابستانِ داغ تلف شدند

هزاران کارگر ساختمانیِ مهاجر در قطر وضعیت بسیار ناگواری دارند؛ آسیب‌های فراوان و خطر مرگ در کمین آنها نشسته‌است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، براساس تحقیقاتِ سازمان‌های حقوق بشری، جانِ هزاران کارگر مهاجر که در بخش ساختمان در کشور قطر مشغول به کار هستند، ازجمله آنها که در پروژه ساخت ورزشگاه‌ها برای جام جهانی ۲۰۲۲ کار می‌کنند، در معرض خطر است.

هر ساله در قطر، صدها کارگر جان خود را از دست می‌دهند؛ سازمان دیده بان حقوق بشر در بیانیه شدید‌اللحنی ضمن اشاره به آمار وحشتناک مرگ و میر کارگران در قطر، اعلام کرده‌است که دولت قطر دست به پنهان‌کاری می‌زند و در ارتباط با وضعیت شغلی و زیستیِ کارگران مهاجر، اطلاعات لازم را در اختیار سازمان‌های حقوق بشری قرار نمی‌دهد.

براساس اطلاعات این سازمان، کارِ سخت در تابستان امسال که گرمای هوا به شدت بالا بود، تعداد جانباختگانِ کارگر در قطر را افزایش داد. به اعتقاد این سازمان، در تابستانی که گذشت، قوانین حمایتی ازجمله کاهش ساعات کار در روزهای گرم اجرایی نشد و همین مساله موجب شد کارگران در معرض خطر مرگ قرار بگیرند.

این سازمان اعلام کرده‌است: اجرای قوانینِ حمایتی برای کارگرانی که در سایت‌های روباز مشغول به کارند، انتشار اطلاعاتِ مربوط به مرگ کارگران و البته دادنِ مجوز تحقیق و بررسی به سازمانهای مستقل، تنها راهکارهایی است که دولت قطر بایستی در پیش بگیرد تا از مرگ و میر کارگران مهاجر به خصوص آنها که مشغول آماده‌سازی استادیوم‌های ورزشیِ جام جهانی هستند، جلوگیری شود.

در حال حاضر عدم انتشار اطلاعات و پنهان کردن آمار فوتی‌هایِ کارگر، باعث شده که هیچ سازمانی نتواند به درستی تخمین بزند که چند درصد مرگ و میرها به شرایط نامناسب شغلی و اجبار به ساعات طولانی کار در گرمای شدید برمی‌گردد.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا