بین‌المللی

چماق در برابر رأی

روز همه‌پرسی کاتالونیا به روزی شرم‌آور در کارنامه دولت دست‌راستی اسپانیا بدل شد، روزی که تصویر مسلط از دموکراسی کشورهای اتحادیه اروپا چنان درهم کوفت که رسانه‌های جریان اصلی را هم مجبور کرد از ترفند نادیده‌گرفتن این رویداد بگذرند.

روز گذشته ده‌ها هزار نفر از مردم ایالت خودمختار کاتالونیا در اسپانیا برای شرکت در همه‌پرسی استقلال این منطقه راهی خیابان‌های این منطقه شدند اما نیروهای امنیتی تا بن دندان مسلحی که برای سرکوب این همه‌پرسی از سوی دولت ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا، به منطقه کاتالونیا گسیل شده بودند، با هر آنچه در توان داشتند رأی‌دهندگان را سرکوب و با حمله به شعب رأی‌گیری، صندوق‌های رأی را مصادره کردند. تصاویری که روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، گویای خشونت افسارگسیخته نیروهای امنیتی اسپانیا بود؛ نیروهای پرشمار پلیس با گلوله‌های پلاستیکی به سمت مردمی آتش گشودند که برای شرکت در همه‌پرسی استقلال از اسپانیا از صبح زود در برابر حوزه‌های رأی‌گیری صف بسته بودند. مردمی که در نهایت موفق شده بودند با ورود به شعب رأی‌گیری، رأی خود را به صندوق بیندازند هم از سرکوب پلیس در امان نماندند و نیروهای امنیتی با خشونت، بسیاری از آنها را از این شعب خارج کردند. به گفته دولت کاتالونیا در جریان این سرکوب‌ها ٣٣٧ نفر از هواداران استقلال کاتالونیا مجروح شدند که نه نفر از آنها به‌دلیل شدت جراحات به بیمارستان منتقل شدند. ویدئوهای منتشرشده از کاتالونیا نشان می‌دهد که پلیس حتی به افراد مسن و معلول‌هایی که روی ویلچر نشسته‌اند هم حمله کرده است.
به باور بسیاری رویدادهای روز گذشته اعتبار اروپا را در دفاع از آزادی و دموکراسی خدشه‌دار و دیکتاتوری دولت دست‌راستی راخوی را بیش از پیش عریان کرد. با وجود خشونت‌های پلیس اسپانیا، مقامات کاتالونیا روز گذشته اعلام کردند رأی‌گیری همچنان در بسیاری از شعب ادامه دارد، اما با توجه به ابعاد مداخله نیروهای امنیتی مشخص نیست دولت کاتالونیا بتواند نتیجه همه‌پرسی را اعلام کند یا نه. کارلس پویگدمونت رهبر کاتالونیا، دولت اسپانیا را به استفاده از ابزارهای «توجیه‌ناپذیر و غیرمسئولانه» برای توقف رأی‌دهندگان کاتالونیایی متهم کرد. رویدادی که به گفته او قراردادن «چماق‌ها در برابر صندوق‌های رأی» است. رهبر کاتالونیا روز گذشته در جمع هواداران استقلال کاتالونیا گفت: «تصویر دولت اسپانیا به سطوح شرم‌آوری رسیده و این تصویر تا ابد با آنها خواهد ماند». همه‌پرسی روز گذشته که دادگاه قانون اساسی اسپانیا پیش‌تر آن را غیرقانونی خوانده بود، نقطه اوج تقابل پنج سال اخیر نهادهای کاتالونیا و دولت اسپانیاست. روند استقلال کاتالونیا از ١١ سپتامبر ٢٠١٢، روز ملی کاتالونیا، رنگ جدی‌تری به خود گرفت و این جنبش به نیروی سیاسی و اجتماعی پایداری بدل شد که هرساله تظاهرات‌های جمعی گسترده‌ای را سازماندهی می‌کرد. این تحولات موجب نگرانی دولت دست‌راستی اسپانیا شد. روز گذشته هم در ادامه تلاش‌های دولت راخوی برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی، تاکتیک‌های سرکوبگرانه بیش از پیش به کار گرفته شدند. جوزف ماریا آنتنتاس، تحلیلگر اسپانیا و استاد جامعه‌شناسی دانشگاه خودگردان بارسلونا در مطلبی برای مجله ژاکوبن، جنبش استقلال را که در سال ٢٠١٢ پاگرفت، نتیجه سه پویایی به‌هم‌پیوسته می‌داند. به گفته این تحلیلگر، اول اینکه بسیاری از شهروندان کاتالونیا از مرکز‌گرایی تهاجمی دولت دوم آزنار
(٢٠٠٠-٢٠٠۴) بیزار بودند، همان دولتی که ناسیونالیسم اسپانیایی را به هسته اصلی پروژه سیاسی و فرهنگی خود بدل کرد. دوم اینکه زمانی که اساسنامه جدید خودمختاری کاتالونیا که پارلمان کاتالونیا در سال ٢٠٠۵ تصویب کرد، برای تصویب نهایی به مادرید فرستاده شد، با چالش مواجه شد. حزب محافظه‌کار مردم که در آن زمان حزب اپوزیسیون بود، این لایحه را غیرقانونی خواند و دادگاه قانون اساسی هم با آن مخالفت کرد. شکست کاتالونیا در افزایش اختیارات در قالب خودمختاری، بسیاری از کاتالونیایی‌ها را متقاعد کرد که آنها نمی‌توانند اسپانیا را از درون اصلاح کنند. و در نهایت بحران اقتصادی و درپیش‌گرفتن سیاست‌های ریاضتی سفت و سخت بیش از پیش کاتالونیایی‌ها را از دولت اسپانیا دور و این احساس را در میان مردم این منطقه تقویت کرد که اسپانیا به لحاظ سیاسی و اقتصادی شکست خورده است. در این میان مادرید به دنبال این بود که با استفاده از بحران، طرح مرکزگرایی مجددی را تحمیل کند که موجب کاهش هزینه‌های عمومی دولت منطقه‌ای می‌شد و از همان زمان تنش میان دولت مرکزی و نهادهای منطقه کاتالونیا هم افزایش یافت.
بحث‌های زیادی درباره راستی یا ناراستی ایده استقلال کاتالونیا از اسپانیا درگرفته اما رویدادهای خشونت‌بار روز گذشته حتی بسیاری از مخالفان استقلال را هم با هواداران همدل کرد. در افکار عمومی جهان، اسپانیا در همه‌پرسی استقلال کاتالونیا شکست خورده است، حتی اگر دولت اسپانیا فکر کند با زور توانسته این همه‌پرسی را متوقف کند.
شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا