اجتماعی

بیش از ۲۰۰۰پرونده زمین‌خواری باز است

مبارزه با زمین‌خواری معطوف به اراضی موثر در حوزه محیط‌زیست همچون جلوگیری از زمین‌خواری ۷۲هکتار از اراضی استان تهران به ارزش بیش از ۳۰۰‌میلیاردتومان از اقدامات مهم وزارت اطلاعات در حوزه محیط‌زیست در دولت یازدهم است.

اردیبهشت سال گذشته بررسی عملکرد محیط‌زیستی وزارت اطلاعات نشان داد: این دستگاه با توجه به ماهیت کاری خود، اطلاع‌رسانی به دستگاه‌های ذیربط به‌ویژه حفاظت محیط‌زیست درباره رویدادهای مرتبط با مسائل زیست‌محیطی کشور، انعکاس مشکلات، موانع و آسیب‌های محیط‌زیستی به دستگاه‌های مختلف ذیربط، اجرای برنامه‌های توجیهی- تخصصی و آموزشی در حوزه‌ امنیت زیستی و مبارزه با بیوتروریسم برای کارشناسان و مدیران سازمان‌های متولی و ذیربط ازجمله سازمان حفاظت محیط‌زیست و استان‌ها را در دستورکار خود قرار داده است. اردیبهشت امسال معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تشریح وضعیت پرونده‌های زمین‌خواری در کشور از اجرای برنامه‌های زیربنایی برای مقابله با زمین‌خواری در دولت‌یازدهم خبر داد. محمد مجابی با اشاره به اینکه درحال‌حاضر بالغ بر ۲۹۶۷هکتار پرونده مفتوح در محاکم‌قضائی داریم، اظهار کرد: بخش حقوقی سازمان محیط‌زیست در سراسر کشور پیگیر رفع تصرفات این اراضی است و ادارات کل محیط‌زیست استان‌ها به نمایندگی از سازمان حفاظت محیط‌زیست درحال پیگیری و رفع این تصرفات هستند. او با اشاره به زمین‌خواری‌ها در بخش‌هایی از تهران و با تاکید بر اینکه برای رفع تصرف هر یک از این اراضی جنگ سنگینی داشتیم، گفت: برخی از این زمین‌‌ها از جمله اراضی شمیرانات از قیمت و مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مناطق از سال ۱۳۹۲تا۱۳۹۵ بیش از ۱۳۳فقره پرونده با مساحت بیش از سه‌میلیون و ۵۹۵‌هزارمترمربع در مراجع مطرح شد که از این میزان یک‌میلیون و ۳۵۰‌هزارمترمربع رفع تصرف شد و برای ۲۲۴‌هزارمترمربع درحال پیگیری در محاکم‌قضائی هستیم. دستگاه‌قضائی درحال رسیدگی به این پرونده‌هاست تا احکام مربوط به آنها نیز صادر شود.

زمین‌خواران کدام استان‌ها فعال‌تر بوده‌اند؟

مجابی به استان‌هایی که بیشترین زمین‌خواری‌ها را از آن خود کرده‌اند، اشاره و اظهار کرد: بوشهر از جمله مهم‌ترین این استان‌هاست که برای دست‌اندازی‌هایی بالغ بر ۳۳۰‌هزارمترمربع اعلام شکایت کردیم که ۱۲۰‌هزارمترمربع رفع تصرف شده و باقی را اعلام جرم کردیم که درحال رسیدگی است. در استان‌هایی که بیشترین میزان تصرفات را داشته‌اند، اکثر این دست‌اندازی‌ها در حاشیه شهرها بوده است. به‌طورکلی در آذربایجان‌غربی، اصفهان، کرمانشاه و گیلان میزان دست‌اندازی بالا بوده است.

اقدامات زیربنایی برای مقابله با زمین‌خواری

او با تاکید بر انجام اقدامات زیربنایی در دولت یازدهم در حوزه قانونگذاری به‌منظور مقابله با زمین‌خواری گفت: میزان اراضی که در کشور تحت‌مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار دارد، بالغ بر ۱۰‌درصد عرصه کشور است و سازمان محیط‌زیست برای حفاظت از این ۱۰‌درصد اقدامات زیربنایی انجام داده است. او با بیان اینکه همواره پیشگیری را مقدم بر برخورد می‌دانیم، تاکید کرد: درحال پیگیری ثبت دقیق تمامی مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست در سامانه سازمان ثبت اسناد هستیم که این موضوع باعث می‌شود میزان تصرفات کاهش یابد. همچنین لایحه‌ای در قالب ماده۲۸ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌کشور تصویب شد که بر اساس آن سازمان حفاظت محیط‌زیست برای رفع تصرف اراضی از پرداخت هزینه‌دادرسی معاف است. معاون توسعه‌مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست برای بازپس‌گیری انفال در مناطق تحت‌مدیریت این سازمان از تمامی متصرفان حقیقی، حقوقی و نهادهای وابسته به قسمت‌های مختلف اعلام جرم و شکایت کرده است. در مواردی اشخاص حقوقی که به این دست‌اندازی‌ها مبادرت کرده‌اند، برخی از دستگاه‌های دولتی هستند که در تمامی این موارد علیه آنها اعلام جرم کرده‌ایم. این دستگاه‌ها در حوزه‌های مختلف فعال هستند و ما برای بازپس‌گیری انفال هیچ‌تفاوتی قائل نمی‌شویم. مجابی در پایان با تاکید بر اینکه باید از دستگاه قضا به‌دلیل همکاری‌ تشکر کنیم، گفت: در این دوره تعاملات خوبی بین سازمان محیط‌زیست و دستگاه قضا شکل گرفت و ارتباط و تعامل خوبی با دادستان‌کل کشور در رابطه با جلوگیری از تصرف اراضی و حفظ و صیانت از انفال داریم و امیدواریم این همکاری‌ها پرقدرت ادامه پیدا کنند.

رهاسازی ۱۰‌درصد اراضی از دست زمین‌خواران

خرداد امسال مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به آخرین وضعیت مقابله با زمین‌خواری‌ها در مناطق تحت‌مدیریت سازمان محیط‌زیست، از رفع تصرف ۱۰‌درصدی این اراضی خبر داد. علی تیموری درمورد رفع تصرفات و واگذاری‌ها از اراضی مناطق چهارگانه کشور گفت: این تصرفات غیرمجاز توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و برخی نهادها و دستگاه‌های دولتی اتفاق افتاده بود. تا قبل از سال ۹۳، حدود ۵۳‌هزارهکتار از مناطق چهارگانه محیط‌زیست توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و برخی نهادها تصرف یا واگذار شده بود که حدود ۳۴‌هزار هکتار از این اراضی توسط نهادها و حدود ۱۸‌هزار و ۸۰۰هکتار توسط اشخاص به تصرف درآمده یا واگذار شده بود. او با اشاره به ارسال بخشنامه‌ای به استان‌ها به‌منظور تشکیل پرونده برای اراضی متصرفه در ابتدای دولت‌یازدهم اظهار کرد: طی سال‌های۹۴ و ۹۵، ۱۰‌درصد از این ۵۳‌هزارهکتار تصرف‌شده را رفع تصرف کردیم. مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به رفع تصرف اراضی در استان تهران تصریح کرد: در تهران مناطق چهارگانه مهمی از جمله لواسان و خجیر وجود دارد که ۲۶۲۳هکتار تصرف غیرمجاز تا قبل از سال۹۳ داشت که طی سال‌های۹۴ و ۹۵ با همکاری دستگاه‌قضائی توانستیم ۱۵۸۰هکتار (معادل ۶۰درصد) از این اراضی را رفع تصرف کنیم. او درباره چگونگی دخالت دستگاه‌های دولتی در زمینه زمین‌خواری اظهار کرد: این طور نیست که دستگاه‌های دولتی زمین‌های کشور را در مناطق چهارگانه تصاحب کرده باشند و از آن خود کنند. بخش زیادی از این تخلفات مربوط به مواردی است که بخش‌های نظامی بر اساس ضرورت‌‌ها و نیازها اقدام به تصرف مناطق چهارگانه محیط‌زیست می‌‌کردند. او ادامه داد: درحال‌حاضر ارتباط بین سازمان محیط‌زیست، سازمان جنگل‌ها، وزارت دفاع و… بیشتر و برای ساماندهی این مناطق و شناسایی ضرورت‌های نیروهای انتظامی در استفاده از مناطق چهارگانه کمیته‌ای تشکیل شده است. بنابراین درحال‌حاضر با توجه به شکل‌گیری این کمیته‌ها و زیرکمیته‌ها اگر به‌لحاظ امنیتی و نظامی ضرورت‌هایی برای استفاده از مناطق چهارگانه باشد، با انجام هماهنگی امکان استفاده از این مناطق برای مدتی فراهم می‌شود. تیموری خاطرنشان کرد: بنابراین شرایط مثل گذشته نیست که بدون هماهنگی اقدام به تصرف اراضی محیط‌زیست کنند و بخواهند این زمین‌ها را با حصارکشی جزو مناطق خود قرار دهند. به‌گزارش ایسنا، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه زمین‌خواری پدیده جدیدی نیست و از ۲۵سال پیش مطرح بوده است، گفت: طی دو سه سال گذشته در مناطق چهارگانه محیط‌زیست اقدامات مثبتی برای حفظ این اراضی انجام شد. ۱۸‌هزارهکتار از مناطق چهارگانه از سنوات گذشته صرفا توسط اشخاص تصرف شده بود که پرونده تشکیل شد و حدود ۱۰‌درصد آنها رفع تصرف شدند. در استان تهران نیز حدود ۶۰‌درصد اراضی رهاسازی شد.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا