بین‌المللی

ضرب‌آهنگ مرگ در لاس‌وگاس

درست یک هفته بعد از صدور فرمان مهاجرتی جدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌ متحده و ممنوعیت ورود شهروندان هشت کشور به آمریکا که دولت ترامپ هدف آن را دفاع از امنیت آمریکایی‌ها خوانده بود، مرگ‌بارترین تیراندازی تاریخ مدرن ایالات متحده اتفاق افتاد.

آمریکایی مسلحی از آسمان‌خراشی در لاس‌وگاس به‌سوی کسانی که در یک فستیوال موسیقی در فضای باز شرکت کرده بودند، آتش گشود و جان ۵٨ نفر را گرفت و دست‌کم ۵١۵ نفر را زخمی کرد که حال برخی از آنها وخیم اعلام شده است. ساعت ٢٢ یکشنبه‌شب به وقت محلی، جیسون الدین ویلیامز، خواننده آمریکایی سبک کانتری، در حال خواندن بود، اما صدای تیراندازی پیاپی کنسرت را متوقف کرد. ده‌ها نفر خونین روی زمین افتادند و صدها نفر هم از محل تیراندازی گریختند. بلافاصله بعد از تیراندازی چندین تیم پلیس به محل حادثه اعزام شدند و کوتاه‌زمانی پیش از نیمه‌شب اداره پلیس لاس‌وگاس اعلام کرد مظنون از پا درآمده و به نظر نمی‌رسد مظنون دیگری در این تیراندازی دست داشته باشد. پلیس ساعاتی بعد و در کنفرانس مطبوعاتی دیگری اعلام کرد مهاجم احتمالا پیش از رسیدن نیروهای پلیس خودش را کشته بوده است. به گفته پلیس، فرد مهاجم از طبقه سی‌و‌دوم هتل «مندلی بی» با سلاح خودکار تماشاگران کنسرت را هدف قرار داده بود. براساس گزارش‌ها دو نیروی پلیس هم در میان کشته‌شدگان هستند و به‌دلیل وخامت حال مجروحان احتمال می‌رود تعداد قربانیان این حادثه مرگ‌بار افزایش پیدا کند. پلیس بامداد دوشنبه به وقت محلی اعلام کرد نام مهاجم ۶۴ساله که از ساکنان محلی بوده، استوین پداک است. گرچه هنوز انگیزه این فرد مشخص نشده، اما به‌گفته پلیس هیچ‌چیز «ناخوشایندی» در پیش‌زمینه مظنون پیدا نشده است. حدود ١٠ قبضه اسلحه نیز در اتاق طبقه سی‌و‌دوم هتل «مندلی بی» پیدا شده و براساس گزارش‌ها مهاجم از ٢٨ سپتامبر (ششم مهر) در این اتاق سکونت داشته است. اگرچه پلیس در ابتدا اعلام کرده بود مهاجم همدست نداشته،

اما ساعاتی بعد پلیس گفت در جست‌وجوی یک زن آسیایی‌تبار به نام «ماری لو دانلی» است که هنگام تیراندازی همراه فرد مهاجم بوده است. این فرد ساعاتی بعد از سوی پلیس بازداشت شد. روز گذشته داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و گفت مهاجم یک ماه پیش به داعش گرویده است. هر چند این ادعا با شک و تردیدهایی روبه‌روست. ویدئوهای منتشرشده از صحنه تیراندازی نشان می‌دهد مهاجم ابتدا ٩ ثانیه پیوسته تیراندازی کرده و سپس هم‌زمان با فریادهای حضار و فرار آنها تیراندازی ٣٧ ثانیه متوقف شد. بعد از این دو بار دیگر شلیک‌ها پی گرفته شد که زمان هر دو بار کوتاه‌تر از بار اول بود. رسانه‌های محلی به نقل از شاهدان خبر می‌دهند که صدها تیر به سمت حدود ۳۰‌ هزار تماشاچی کنسرت شلیک شده است. یک مرد جوان به شبکه خبری «سی‌اِن‌اِن» گفته است بسیاری غرق در خون روی زمین افتاده بودند. یک زن هم به خبرگزاری آلمان گفته است: «ما روی اجساد حرکت می‌کردیم». او گفته صدای شمار زیادی شلیک را شنیده که احتمالا از یک سلاح خودکار بوده است.

شاهدان عینی متفق‌القول می‌گویند تیراندازی با اسلحه‌ای خودکار انجام شده است. جکی هافینگ که در لاس‌وگاس زندگی می‌کند شرایط را این‌طور شرح می‌دهد: «مردم زیر پا لگدمال می‌شدند… من با شوهرم بودم. او کنار من بود. با هم از دیوار پریدیم، سوار ماشین شدیم و جان خودمان را نجات دادیم. تاکنون در تمام عمرم آن‌قدر نترسیده بودم». یکی دیگر از شاهدان عینی که از سان‌دیگو به لاس‌وگاس آمده بود با پیراهنی غرق خون به گاردین چنین گفت: «صدایی مثل صدای ترقه شنیدیم. به یکی که خونین شده بود کمک کردم. دو دختر دیگر هم با ما پشت یک خودرو بیرون از سالن مخفی شده بودند. پای یکی از دخترها زخمی شده بود و به شانه یکی دیگر از دخترها هم تیر خورده بود. تیراندازی تمام نمی‌شد و ما هم فرار کردیم».پلیس بلوار «استریپ» (محل حادثه) را مسدود کرده و در توییتر از مردم خواسته از محل مورد نظر و همچنین فرودگاه شهر دوری کنند. پیش‌تر خبرهایی از توقف پرواز در فرودگاه لاس‌وگاس منتشر شده بود. پلیس می‌گوید برخی پروازها به فرودگاهی در اطراف شهر منتقل شده‌ است. پلیس همچنین در توییتر از شهروندان و حاضران خواسته بود برای حفظ جان مأموران امنیتی و کمک به تحقیقات، از انتشار مستقیم تصاویر حادثه در اینترنت پرهیز کنند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده هم در حساب توییتر خود با قربانیان و خانواده‌های آنها ابراز همدردی کرد. حادثه هولناک روز گذشته لاس‌وگاس، دویست‌وهفتادوسومین تیراندازی از ابتدای سال ٢٠١٧ میلادی تاکنون است. با قوانین آسان خریدوفروش اسلحه در آمریکا، کشتار با اسلحه به امری روزمره در این کشور بدل شده، هرچند تیراندازی اخیر مرگ‌بارترین در تاریخ مدرن آمریکا بوده است. طبق بسیاری از نظرسنجی‌ها، اکثریت آمریکایی‌ها (با هر گرایش سیاسی و مذهبی) با تصویب قوانین سختگیرانه‌تری برای فروش اسلحه موافق‌اند؛ اما با توجه به لابی‌های قدرتمند و ثروتمند اسلحه در آمریکا، تلاش‌ها برای تصویب قانون جدیدی در این زمینه هر بار به شکست انجامیده و به ‌نظر نمی‌رسد دولت ترامپ هم تمایلی به تغییر این قوانین داشته باشد.
شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا