اخبار

پیامدهای هضم شدن در جریان اعتدال

نامرئی شدن مرزهای اصلاح‌طلبی و جریان اعتدال‌خواهی که هدایت آن به عهده حسن روحانی است عملا سبب شده که اصلاح‌طلبان در دشواری‌های سیاسی‌شان و درگیری با نهادهای قضایی و امنینی٬ تنها و در حاشیه بمانند حال آن که سکه ‌پیروزی‌ها و موفقیت‌ها هم به نام دولت می‌خورد…
اعلام رای دادگاه درباره هفت نفر از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب حکایت از تداوم فشارهای امنیتی و قضایی بر این جریان سیاسی دارد.

محمدرضا خاتمی، حمیدرضا جلایی‌پور، حسین کاشفی، علی شکوری‌‌راد، آذر منصوری، محسن صفایی‌فراهانی و محمد نعیمی‌پور در آذرماه سال گذشته با اتهام‌ «اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه‌های غیرقانونی» در دادگاه انقلاب محاکمه شدند و احکام آنها شامل حبس و برخی محرومیت‌های سیاسی و مدنی است.
تمام چهره‌هایی که حالا توسط دادگاه به زندان و محرومیت‌های مدنی محکم شده‌اند از اعضای سابق جبهه مشارکت ایران اسلامی هستند که در پیامد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ لغو مجوز شد.

برخی از آنها در جریان سرکوب‌های پس از آن انتخابات هم ناگزیر از تحمل حبس شدند اما احکام کنونی عملا راه بازگشت آنها به صحنه فعالیت سیاسی را دستکم در کوتاه مدت سلب خواهد کرد. تنها توفیق قابل توجه اصلاح‌طلبان در سازمان‌یابی مجدد و بسیج نیروهایشان٬ تاسیس حزب « اتحاد ملت ایران اسلامی» بوده که دبیرکلی آن را علی شکوری راد به عهده دارد.

او هم حالا از جمله ۷ نفری است که با حکم حبس و محرومیت از فعالیت سیاسی روبرو است. چنانچه دادگاه تجدید‌نظر حاضر به تغییر این حکم نشود٬ حزب اتحاد ملت ایران ناگزیر به تغییر دبیرکل خود خواهد بود. اتفاقی که در صورت وقوع به اصلاح‌طلبان این پیام را می‌رساند که هزینه‌های فعالیت سیاسی برای آنها همچنان در حد بسیار بالایی است و شانس آن که این جریان امکان فعالیت‌ آزادانه را حتی با انتخاب نامی مصالحه‌جویانه برای احزاب خود مانند «‌اتحاد» داشته باشد هم بسیار حداقلی است.

از دید برخی تحلیل‌گران بروز این شرایط به نحوه تصمیم‌گیری و نوع ورود اصلاح‌طلبان در رقابت‌های سیاسی هم برمی‌گردد. محمدرضا تاجیک از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب روز دوشنبه در مصاحبه‌ای با روزنامه «‌اعتماد» ضمن آسیب‌شناسی این جریان سیاسی بر نادرست بودن حمایت بی‌دریغ اصلاح‌طلبان از دولت روحانی انگشت تاکید گذاشته و گفته بود«گره زدن استراتژیک زلف اصلاح طلبی به زلف دولت اعتدال،جفاست.»

نامرئی شدن مرزهای اصلاح‌طلبی و جریان اعتدال‌خواهی که هدایت آن به عهده حسن روحانی است عملا سبب شده که اصلاح‌طلبان در دشواری‌های سیاسی‌شان و درگیری با نهادهای قضایی و امنینی٬ تنها و در حاشیه بمانند حال آن که سکه ‌پیروزی‌ها و موفقیت‌ها هم به نام دولت می‌خورد.
زیتون

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا