گوناگون

سفر اردوغان به تهران و پیام او

اردوغان رئیس جمهور ترکیه، امروز چهارشنبه وارد تهران شد. به نظر می رسد پیام سوریه و اقلیم کردستان، دو موضوع اصلی است …

اردوغان رئیس جمهور ترکیه، امروز چهارشنبه در میان استقبال گرم مقامات اسلامی وارد تهران شد. سوریه و اقلیم کردستان، دو موضوع اصلی است که محور گفتگوهای رئیس جمهور ترکیه در تهران اعلام شده است. با این حال به نظر می رسد پیام تهدیدآمیز این سفر متوجه ی اقلیم کردستان است که اخیرا رفراندام استقلال خود را برگزار کرده و برای انتخاب نهادهای حکومتی آماده می شود.

با گذشت یک هفته از برگزاری این رفراندام، تهران، بغداد و آنکارا هماهنگی های بیشتری برای مقابله با نتایج این رفراندم و اعلام استقلال احتمالی اقلیم کردستان از خود نشان می دهند.
به گزارش «انتخاب»؛ در همین هفته تهران دو پیام در هماهنگی با آنکارا و بغداد در دو سطح سیاسی و نظامی را متوجه اربیل کرده است؛ میزبانی پایتخت ایران از رهبران ترکیه برای مذاکره در مورد پیامدهای همه پرسی در کنار مانورهای مشترک با بغداد.
روسای ستاد مشترک ارتش ترکیه و ایران نیز پیش از سفر اردوغان به تهران، در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کردند که دو کشور اجازه ی تحقق توطئه های اسرائیل در منطقه را نخواهند داد. آن دو از مخالفت با نتایج همه پرسی صحبت کرده و بر ضرورت تقویت همکاری و هماهنگی در خصوص مبارزه با تروریسم و امنیت مرزهای مشترک، تاکید نمودند.

به نظر می رسد آنکارا و تهران برای مقابله با پیامدهای همه پرسی همکاری های نظامی بین دو کشور را گسترش دهند و در مرزهای مشترک به تقویت مواضع نظامی خود مشغول شوند. در همین حال افزایش تحریم ها و محاصره اقتصادی اقلیم کردستان، از جمله دیگر راه کارهایی است که دو کشور در نظر دارند.

حکومت ایران با بغداد نیز اقدامات مشترکی را علیه کردها سازمان داده است. نیروهای ایرانی و عراقی رزمایش های مشترکی را در داخل زمین عراق انجام دادند که به گزارش خبرگزاری فرانس پرس این رزمایشها در فاصله ۲۵۰ متری از مرزهای اقلیم کردستان صورت گرفته است.

همزمان دولت عراق از مسئولان اقلیم خواسته است که به تحرکات خود در مناطق مورد درگیری پایان دهند و نیروهای پیش مرگه را به توقف فعالیتهایشان در مراکز تحت سیطره شان پس از بیرون راندن داعش، وادار سازند.

صلاح الجبوری عضو پارلمان عراق راه حل اختلاف بین بغداد و اربیل را تاکید بر وحدت عراق و مشارکت تمام تشکلهای عراقی در مذاکرات و دیدارها می داند؛ چرا که این مشکل بُعد ملی دارد. لغو و به تعلیق درآوردن رفراندوم و نتایج آن و همچنین بازگرداندن مناطق مورد منازعه به قدرت مرکزی و انتشار نیروهای اتحادی برای حفظ امنیت و استقرار در این مناطق، اداره بخش نفت و صادرات آن تحت نظر حکومت مرکزی طبق قانون اساسی عراق و نیز بسط سلطه قدرت مرکزی در مناطق مرزی و فرودگاهها و ادارات به صورت ساختاری و شفاف، مهمترین خواست های عراق از کردها در وضعیت کنونی اعلام شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا