گوناگون

یک شغل، کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد

دو سال از ازدواج‌شان می‌گذرد و در ۶۰ متر خانه اجاره‌ای در غرب تهران زندگی می‌کنند. زنی ۳۰ ساله که فوق لیسانسش را از دانشگاه علامه طباطبایی گرفته و در یکی از سازمان‌های رسانه‌ای کار می‌کند، می‌گوید:«ما در خانه‌مان دو نفری کار می‌کنیم، نه یک جا، من خودم شیفت ۸ صبح تا یک ظهر یک جا کار می‌کنم، بعد از آن هم تا ۷ شب یک جای دیگر. دو جا هم کار پروژه‌ای تحویل گرفته‌ام، همسرم هم همین‌طور است…
Afbeeldingsresultaat voor ‫زن هنگام کار‬‎

به گزارش روزنامه ایران، هر ماه فقط ۳ میلیون تومان قسط می‌دهیم؛ قسط‌هایی که برای عروسی گرفتن و رهن خانه روی دست‌مان مانده است. آنقدر کار نکنیم، به هیچ جا نمی‌رسیم.»این روایت، تنها مربوط به زندگی روزمره این زوج جوان نیست. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد گذران زندگی مطابق با فرهنگ مصرفی کلانشهرها، گاهی نیاز به کار کردن بیش از یک نفر در خانواده یا کار کردن در بیش از یک سازمان و یک شغل دارد. گزارش بانک مرکزی نیز نشان می‌دهد که در ۱۴.۲ درصد از خانواده‌های شهری ایران، (حدود سه میلیون و ۴۳۶ هزار خانواده)، دو نفر شاغل هستند. همچنین در ۲.۸ درصد از خانوارها، (حدود ۶۷۸ هزار خانواده) نیز سه فرد شاغل دارند.

در مقابل آن‌ها، ۲۶.۶ درصد از خانواده‌ها هیچ فرد شاغلی ندارند که حدود ۶ میلیون و ۴۳۷ هزار نفر از خانواده‌های کشور می‌شوند و با در نظر گرفتن متوسط ۳ نفر برای هر خانواده، می‌توان گفت در خانواده حدود ۱۹ میلیون و ۳۱۱ هزار نفر ایرانی، هیچ کسی سرِ کار نمی‌رود. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز به تازگی گفته است که اگرچه میانگین بیکاری در کشور ۱۲ درصد است، اما در بعضی از شهرها به ۶۰ درصد نیز می‌رسد.

تمام این آمار و گزاره‌های میدانی، نشان از تفاوت‌های طبقاتی و سبک زندگی در ایران دارند، عده‌ای حقوق ۵ میلیونی نیز کفاف زندگی دو نفره‌شان را نمی‌دهد و سرپرست عده‌ای دیگر از خانواده‌ها، به جست و جوی کار مشغول است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا