فرهنگی

خانه مرد نویسنده کجاست؟ هیچ خیابانی به نام احمد محمود نیست

قدیمی‌های خوزستان خوب می‌دانند پدر احمد محمود که بر اساس نام شناسنامه‌اش اعطاء نامیده می‌شد، معمار قابلی بود و با همان توانمندی، خانه‌ای را در یکی از خیابان‌های مرکزی اهواز بنا نهاد که پسرش در آن‌زاده شد. این خانه اما حالا دیگر فقط یک خانه محکم نیست که از توفان حوادث جان سالم به در برده، بلکه مکانی است که با آدم‌هایش در جای جای داستان‌های نویسنده خوزستانی زنده و حاضر است. خانه احمد محمود در دل شهر اهواز قرار گرفته، مکانی تجاری که در آن خرید و فروش ملک بسیار رایج است و این نگرانی وجود دارد که این خانه که هنوز نه به موزه تبدیل شده و نه هیچ اقدام دیگری برای نگهداری‌‌اش انجام شده، تخریب شود.

در این خانه درخت کناری هست همسن احمد محمود که بنا بر اعتقادی قدیمی همزمان با تولد او کاشته شده و در خوزستان درختی با اهمیت و مقدس است.
اتاقی که در انتهای حیاط و زیر طاق در سمت راست قرار گرفته، اتاق احمد محمود جوان است و او بخشی از آثار خود را در آن نگاشته است. علاوه بر خانه حتی پایه چراغ برق ترکش خورده تیری که باعث شد برادر احمد محمود شهید شود، هم موجود است و این همان تصویری است که منبع الهام داستان «زمین سوخته» بوده است.
این خانه اتاق‌های متعدد دارد که تمام اعضای خانواده اعطاء در آن زندگی می‌کرده‌اند و همین تجربه در آثار گوناگون احمد محمود نمود دارد. هنوز هم محمود اعطاء برادر جوان‌تر احمد محمود در این خانه زندگی می‌کند و اوست که در این خانه را به روی کسانی می‌گشاید که مشتاق دیدن خانه پدری و کودکی نویسنده «همسایه‌ها» و «مدار صفر درجه» هستند. هرچند که در خیابان سعدی اهواز هیچ نشانی که متمایزکننده این خانه باشد، وجود ندارد و تنها قدیمی‌های محل یا علاقه‌مندانی که با تحقیق و جست‌وجو، اطلاعاتی درباره زیستگاه کودکی و نوجوانی احمد محمود به دست آورده‌اند، می‌دانند که این خانه، محل رشد کودکی بوده که او را پدر داستان نویسی اجتماعی ایران می‌نامند.
خبرگزاری ایبنا به بهانه سالروز درگذشت احمد محمود در ١٢ مهر ماه به سراغ جمعی از مدیران فرهنگی و شهری خوزستان رفته و وضعیت ثبت خانه محمود را از آنان جویا شده و این پرسش را هم مطرح کرده که چرا بعد از ١۵ سال از درگذشت احمد محمود هیچ خیابان یا میدانی در زادگاهش به نام او نیست. این مسوولان نیز توضیح داده‌اند که در جلسات مختلف از میراث فرهنگی خوزستان، اداره ارشاد استان و استانداری درخواست شده تا خانه احمد محمود موزه نویسندگان شود. کل خانواده این توانایی را دارند که خانه را موزه نویسنده کنند اما به دلیل یک سری ناهماهنگی‌ها در بین خانواده و ارزش بالای خانه تاکنون به تفاهم نرسیده‌اند. سازمان میراث فرهنگی کشور هم جزو برنامه‌هایش است که کاشی ماندگار احمد محمود را نصب کنند اما این موضوع نیز نیاز به اجازه خانواده دارد.
خسرو نشان، رییس میراث فرهنگی خوزستان تاکید دارد که این سازمان آمادگی آن را دارد که پیگیر ثبت خانه احمد محمود باشد اما چون خانه متعلق به پدر احمد محمود است، نیاز به رضایت کل خانواده است تا بعد از اعلام رضایت‌ آنها مراحل قانونی برای انجام ثبت در میراث فرهنگی انجام شود.
او می‌گوید که میراث فرهنگی بودجه لازم را برای خرید این خانه ندارد اما یکی از ادارات زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی چنین امکانی را دارد و چون خانه، منزلی مسکونی به حساب می‌آید، حتی با وجود مکان جغرافیایی‌‌اش که تجاری است، قیمت آن بالا نیست و امکان خریداری آن وجود دارد.
ندا آل‌طیب-اعتماد

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا